Még nem tilos, de büntetnék – sok esetben kényszer a stoppolás

Rossz a közlekedési hálózat, még rosszabb a nevetséges új törvény

DÉZSI ILDIKÓ

Élmény- és tapasztalatszerzésnek sem utolsó a stoppolás –ROHONYI D. IVÁN
A személyszállítást szabályozó 11 éves törvény kormány általi módosítása egyetlen cikkelyből áll, de ez a kiegészítés bőven elég ahhoz, hogy az autóstoppolást törvénytelennek minősítse. A kormány ezzel a feketefuvarozás virágzó iparágának próbál gátat szabni, de az intézkedés egyelőre csupán találgatásokra ad okot a bevezetendő jogszabály betartásának ellenőrizhetetlensége miatt. Ember vagy ellenőr legyen a talpán, aki egy bármilyen jármű utastársaságáról meg tudja állapítani, hogy azok milyen rokoni vagy baráti kapcsolatban állnak egymással, de még azt sem tudni, hogy rokonainkat egyáltalán szállíthatjuk-e. A rendelkezés a személyes szabadságjogot és a tulajdonjogot is sértheti. Itthon elsősorban kényszerből állnak ki stoppolni, hiszen a helyi közszállítási infrastruktúra hiányos, drága vagy helyenként nem is létezik. A témában stopposokat, jogászt, de online stoppos oldal üzemeltetőjét is megkérdeztük, és megnéztük: mi a helyzet máshol.


A módosítás indoklása szerint az engedély nélküli utasszállítás nemcsak a közszállítási cégeket, de az államkasszát is károsítja, mert az így felvett stopposok után a gépjárművezetők nem fizetnek adót. Ambrus István, a Stoppoljonline útitárskereső portál tulajdonosa értetlenül áll a törvénymódosítás előtt, szerinte a feketefuvarozást az eddig érvényes törvény értelmében is büntetni lehetett volna.

************************************************************************
 
 
Lapunk teljes tartalma azok számára az internet útján is elérhető, akik a Szabadságot a Digitálstandon megvásárolják (havi előfizetési díj: 1800 forint, illetve az annak megfelelő lej, euró, dollár, a napi árfolyamon).
 
Cikkeink a változásról:
 
 
 
**********************************************************************