Kevesebb Kolozs megyében a HIV-vírussal fertőzöttek száma

Romániában idén, június végéig 72 személy hunyt el AIDS-ben

KISS OLIVÉR

Plakátkampány – Még mindig nincs kezelés az AIDS-re. Védekezz.
Romániát még mindig üldözik a kommunista rendszerben az egészségügyben elkövetett súlyos hibák – az újrahasznált fecskendők, a titkolt és a legtöbb esetben nem kezelt HIV-fertőzések ezrei, az árvaházak széles nemzetközi visszhangot kiváltott tragédiája – következményei.


 

Az 1989-es fordulat után sokakat valóságos sokkhatás ért, amikor kiderült, hogy drámai méreteket öltött a HIV-fertőzéssel élők, az AIDS-ben szenvedők és elhunytak száma. Hathatós nemzetközi – elsősorban amerikai – segítséggel Romániának azóta sikerült ellenőrzés alá vonnia a helyzetet: megelőző központokat hozott létre, tájékoztató kampányok indultak, ingyen bocsátottak rendelkezésre gumióvszereket stb. A számok azonban még mindig ijesztőek: országszerte június végén 13 693 húsz év fölötti HIV-fertőzöttet vagy AIDS-ben szenvedő személyt tartottak nyilván, bár az új esetek száma drasztikusan csökkent. Annak néztünk utána, mi a helyzet Kolozs megyében.

Az Amerikai Egyesült Államokban megjelenő The New York Times International Weekly szerint az elmúlt évtizedekben a világ kormányai és nem kormányzati intézményei hatalmas lépést tettek annak érdekében, hogy csökkentsék a HIV-fertőzöttek és az AIDS-ben szenvedő betegek számát. A hajdanán igencsak napirenden levő téma így lassacskán már elkerüli mind a kormányzati szervezetek, mind a közemberek figyelmét, bár a probléma továbbra is aktuális: tavaly világszerte 1,1 millió személy halála volt kapcsolatba hozható az AIDS-szel, és 2,1 milliót továbbra is HIV-fertőzöttként tartanak számon. S annak ellenére, hogy az elmúlt öt évben az elhalálozások száma a világban folyamatosan csökken, továbbra is aggasztóak a statisztikai adatok az új fertőzések számát illetően. Az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) célul tűzte ki: 2030-ig meg kell állítani a fertőzés terjedését. A lap szerint ez egy ambiciózus és dicséretes cél, de csupán akkor valósítható meg, ha az országok kormányai további erőfeszítéseket tesznek a megelőzésre vonatkozó kampányok beindítására és folyamatos működtetésére, és ezzel (is) kordában tartják az új fertőzések számát.

Mi ez?