label_szabadsag
Magunkról | Kapcsolat | Munkatársak
Hu Ro En
Napirenden Kult-Túra Vélemény Körkép Sport Mozaik Hirdetés/Reklám Opera EU-világ Életmód Bulvár Művelődés Campus
Számítástechnika Gazdaság Állatbarát Egészségügy Riport Decibel Motorház Tudomány Totyogó Bonifácz Élő emlékezet Világjáró
Archívum

Cikkek [Újság]| Cikkek [Web]| Gyorshírek| Az Ön híre| 2007. november 5. előtt| Digitalizált archívum

« vissza

2011. június 04.
Egy másféle zarándoklat története: amikor engem is meghódított a Szentföld

SZERZŐ: ZAY ÉVA   



Jeruzsálemi látkép az Olajfák hegyéről
Jeruzsálemi látkép az Olajfák hegyéről
FOLYTATÁS LAPUNK JÚNIUS 1-JEI SZÁMÁBÓL


Azonnal elbűvölt a hatalmas oszlopokkal tagolt, öthajós bazilika tágas, a történelem súlyos leheletével áthatott tere: a Nagy Konstantin császár és Heléna császárné rendeletére épült IV. századi templom helyére Jusztiniánosz a VI. században újabbat építtetett. A Jézus születési helyének tekintett barlang fölé emelt templomot a VII. századi perzsa invázió is megkímélte, a legenda szerint ugyanis a háromkirályok-ábrázolás lenyűgözte a sereget. A Szent Születés bazilika a későbbiekben a muzulmán rombolástól is megmenekült, lévén, hogy a VII. század első felétől egy részét hitgyakorlási helyként használták. A mameluk és ottomán időszakban a templomot nagyon elhanyagolták, de épségben maradt, mi több, átvészelt két XIX. századi tűzvészt is. 1852-ben gondnokságát a római katolikus, az örmény és a görögkeleti egyház osztotta meg egymás között. A bazilika jelentős részét – így a fő, és mellékhajókat, a Születés barlangját – a görög ortodoxok felügyelik, az örményeké például az északi kereszthajó.

Sorbanállás rövidfohásszal

A templomba az átlagos embermagasságnál is alacsonyabb bejárat vezet: a keresztes korszak magas, árkádíves záródású kapuját az ottomán uralom idején befalazták, hogy lovas fosztogatók ne juthassanak be az épületbe, illetve a legmagasabb rangúak is csak gyalogszerrel közelíthessék meg a szent teret. A bejáratot az alázatosság kapujának nevezik. A templom gyönyörű, Konstantin-kori padlómozaik-töredékeket, a hajótér és a római katolikusok gondoksága alá tartozó Jászol-kápolna falain XII. századi mozaikrészleteket is őriz. Ezüst csillag jelzi a helyet, ahol a feltételezések szerint a Megváltó megszületett. Az alacsony, négyszögletű térbe görögkeleti papok által irányított sorba állva, egyenként juthattunk le a lépcsőkön, ahol a szabályoknak megfelelően, mindössze rövid fohász erejéig maradhattunk.

Oszlopokkal tagolt öthajós hajótér a Születés-bazilikában

A rengeteg izgalmas részletet ötvöző, összetett templomtérben bolyongva felfedeztük, hogy a bazilika egyik oldalhajójából átjárás nyílik a közvetlenül mellette álló ferences kolostorhoz és a Szent Katalin templomhoz, amely a források szerint keresztes alapokra épült a XV. században, majd a XIX. században bővítették ki mai formájára. A keresztény hagyomány értelmében ezen a helyen jelent meg Krisztus Alexandriai Szent Katalinnak, megjövendölve mártírhalálát.

Humusz és keleti nyugalom

A kirándulás helyi partnerének meghívására egy hatalmas sátor alatt kialakított, szőnyegekkel, kényelmes heverőkkel felszerelt, hangulatos beduin vendéglőben vacsoráztunk. Házigazdánk „könnyű” vacsorája négy-ötféle étekből, salátákból és a mindenhez kiegészítőül szolgáló lapos arab kenyérből állt. Megízlelhettem a nevezetes, csicseriborsóból készült krémet, a humuszt, illetve egy sajátságos módon elkészített és fűszerezett padlizsánt is, amely olyannyira különbözött az általam megszokott ízvilágtól, hogy nem ismertem fel. A vacsorát a szokásnak megfelelően, evőeszközök nélkül fogyasztottuk el. Vacsora után természetesen a már ismert esti kávézás nyugalmas pillanatai következtek: az erős beduin kávé mellé illatos vízipipa is járult, amelynek békésen szállongó füstjében beszélgetve ráébredtem arra, hogy mennyire hiányzik rohanó világunkból a kelet által mindmáig őrzött mentalitás, miszerint legalább a nap végén időt kell szánni a tényleges nyugalomban töltött pihenésre, a külvilág eseményei által nem befolyásolt gondolatokra, a családtagokra.

Az alázatosság kapuja: a leghatalmasabbak is csak meghajolva léphetnek be a Születés templomába

Jézus nyomában az Olajfák hegyén

Másnapi barangolásunk az Olajfák hegyére vezetett, amely a Jeruzsálemtől északra kezdődő hegylánc része. Ókori viszonylatban körülbelül egynapi járásra lehetett a várostól. Ezen a hegyen terül el a nevezetes Getszemáni-kert, ahol a Jézus kíséretében levő Péter, Jakab és János apostolok többszöri felszólítása ellenére elaludtak, ahol Krisztus vért verítékezve imádkozott az Atyához, illetve ahol Júdás árulása eredményeként elfogták. Enyhe csalódásomra a fantáziámban élő dús, árnyas kerthez képest az olajfák alacsonyak, ritkásak, és megítélésem szerint kifejezetten csenevészek voltak, de ezek nyilván nem lehettek a kétezer évvel ezelőtti fák – állapítottam meg magamban.

Szűz Mária kriptája a keresztes korszakból fennmaradt altemplomban

A Getszemáni-kert mellett áll a Nemzetek Temploma is, amelynek építését 12 ország támogatta, és amelyben látható az a kő, amelyen ahagyomány szerint elfogatása előtt Jézus imádkozott. A jelenleg ferences tulajdonban levő, akárcsak a továbbiakban említésre kerülő, Dominus Flevit templomot, egy Antonio Barluzzi nevezetű építész tervezte a XX. században, neobizánci stílusban. A mai épület a szentföldi emlékekre oly jellemző módon egy IV. századi bizánci templom és egy XII. századi keresztes kápolna alapjaira épült.

Az Olajfák hegyén áll a Mennybemenetel kápolna is, amely szintén a IV. századra visszanyúló építéstörténeti előzményekkel rendelkezik, a korai kereszténység ugyanis ezt a helyet tisztelte Jézus mennybeemelkedésének helyszíneként. A kör alaprajzú kápolna épületteste a keresztes korszakban, nyolcszögű kupoladobja és kupolája már a muzulmán korszakban készült. A kápolnában egy keretbe foglalt kődarab a hagyomány szerint Krisztus jobb lábnyomának körvonalait őrzi. A kegyhely, amely mellé egy kis mecset és minaret is épült, immár háromszáz éve muzulmán tulajdonban van, látogatható. Megjegyzendő, hogy az iszlám elismeri a prófétának tekintett Jézus mennybemenetelének tényét mindamellett, hogy a Korán nem tesz említést róla.

Megtekintettük az Olajfák hegyének nyugati oldalán álló, Dominus Flevit nevezetű kis ferences templomot is, ahol a Biblia szerint Krisztus könnyezett Jeruzsálem eljövendő szomorú sorsán (a keresztény értelmezések szerint 70-ben következett be, hogy az ellenség, azaz a rómaiak földre sújtották a büszke Jeruzsálemet). A XX. század ötvenes éveiben épült, könnycseppet mintázó templom alapjai VII. századiak.

Személyre szabott hitbeli megerősödés

A Krisztus utáni II–III. századra visszavezethető keresztény hagyomány értelmében Szűz Máriát az Olajfák hegye aljában temették el: a sírhely köré az V. században kriptát készítettek, majd a VI. században templom is épült fölé.A keresztesek a már romokban heverő ókeresztény templomot átépítették a XII. században, de bukásuk nyomán a felső templomot lebontották, köveit a jeruzsálemi városfalak kijavítására használták fel. Mindemellett a keresztes altemplom a benne rejlő kriptával csaknem teljesen érintetlen maradt. A muzulmánok egyébként érdekes módon mindmáig szent helyként tisztelik a Szűzanya sírját, ugyanis a leírások szerint Mohamed próféta egy Mekkából Jeruzsálembe vezető éjszakai útja során különös fényt észlelt az altemplom fölött.

A kripta mélyén, a Szűz Mária sírhelye fölötti márványlapot megérintve megmagyarázhatatlan, torokszorítóan megejtő érzés kerített hatalmába: ez nem vallási elragadtatás volt, hanem annak a benyomásnak a tudatosulása, hogy ezen a helyen az érzékeket már nem a kriptában uralkodó félhomály, az emberi élet múlandóságának bizonyossága, és a halál által megtört emberi testet körülölelő rideg kövek és kőfalak hűvös látványa uralja. Mária sírja fölött váratlanul meleg biztonság és nyugalom áradt el bennem, karöltve a gondolattal, hogy itt valóban nyugszik egy olyan valaki, akinek porhüvelyére is kiterjed a világzáró halál mögött rejlő valóság. Kissé kábultan hunyorogtam a felszíni napfénybe érkezve, de tudtam: szentföldi látogatásom nem sikkadt el kultúra- és építéstörténeti adalékok gyűjtésében, hiszen jelenkori, ok-okozat kutató tamásként bizony én is átélhettem saját, személyre szabott lelki és hitbeli megerősödésemnek egy pillanatát.

FOLYTATJUK







Az Ön híre
Mihálik András könyvbemutatója
...
Hír feltöltéséhez kérjük, jelentkezzen be itt.
 Az összes ÖN híre  



Legutóbbi hozzászólások
A legutóbbi öt hozzászólás.
  • Arnika: YESSS!
  • arnika: Eso utan koponyeg... negy ev alatt nem volt ido lepni? Szep lassan, egyenkent ki...
  • Bela: Szuper az ujsag cikk.En a Tokoz negyedben szulettem es csak a nagy szuloktol hal...
  • Iczig: nem igazan erdekel....
  • B.Gy: ezt érdemes minden kolozsvárinak elolvasnia:
    Jeszenszky Géza...

Kommentálható tartalmak
A legutóbbi öt kommentálható tartalom.
Te is tudod a helyes válaszokat! Vagy vannak fejtörő kérdéseid?
Ingyenes, magyar nyelvű kvízverseny a Bulgakovban
VIDEÓ - Kolozsváron tartottak bemutatót a Sztánai Lovasok
FOTÓRIPORT - Ismét kvízverseny a Bulgakovban, ismét agymozgató kérdések…
VIDEÓINTERJÚ - 27. Tusványos: Melyik mértékű bérszakadék esetében már nem kecseg...
VIDEÓRIPORT - Lóháton, nomád stílusban Porolissum meghódítására
 Az összes kommentálható tartalom  

Szavazógép
Önt zavarta az Untold feszivál zaja?
Ittam két sört, betettem a füldögót, aludtam
Igen, nagyon hangos volt a zene
Nem zavart
Eddigi szavazatok száma:569
Korábbiak  

Legolvasottabb tartalom
Az elmúlt 3 nap legolvasottabb tartalmai.



Üzenőfal
Üzenetének elküldésére kérjük, jelentkezzen be.

Reklámajánlat
Apróhirdetési díjszabások (letöltés)
Tarife pentru marea reclama (în varianta tipărită a ziarului) (letöltés)
Reklámdíjszabás - a nyomtatott újságban (letöltés)
Tarife la mica publicitate (varianta tiparita) (letöltés)
Politikai reklámdíjszabás (letöltés)
Reclama politica (letöltés)
Advertising prices (letöltés)

Legutóbb regisztráltak
Üdvözöljük legutóbb regisztrált tagjainkat: ssandorr, kiseniko, Kszaniszlo, Cosmetic Plant, 64petrik.
Regisztrált tagok száma: 4093.
 Regisztráció  

On-line felhasználók
Regisztrált: 0
Vendég: 1667
Bejelentkezett felhasználók:
Impresszum Adatvédelem Software development by Codespring. Web hosting by Codespring.
Támogatók:
Communitas Alapítvány Communitas Alapítvány
Hungarian Human Rights Foundation Magyar Emberi Jogok Alapítvány - Hungarian Human Rights Foundation (HHRF - New York).
Bethlen Gábor Alap Bethlen Gábor Alap