|
Romániában 1968 és 1972 között viszonylagos ideológiai lazulás következett be, vagy legalábbis sokan akarták azt hinni. Ez nagyjából egybe esett a varsói szerződés tagállamainak a Szovjetunió által vezetett – a „prágai tavasz“ nak véget vetni hivatott – csehszlovákiai katonai beavatkozásától, a Román Kommunista Párt főtitkárának 1971 ben Észak-Koreában és a Kínai Népköztársaságban tett látogatásáig terjedő időszakkal.
A Román Rádió bukaresti magyar adása (1945), a Romániai Magyar Szó (1947), a Művelődés (1948), a Falvak (Dolgozó) Népe (1951), a Jóbarát (1950 1967 között Pionír), a Munkásélet (1957) mellett 1969 végén kezdik sugározni a Román Televízió (bukaresti) magyar adásának műsorait, 1970 ben pedig megalakul a Kriterion Könyvkiadó és A hét c. hetilap.
Kik népesítették be ezeket az intézményeket? Hogyan válhattak az 1969 1970 ben létrehozott intézmények az RKP legmagasabb rangú vezetőinek orra előtt, rövid idő alatt, a romániai magyarság egész életét jótékonyan befolyásoló szereplőjévé? Mit takart a "hazai magyar folk-pop-rock"? Milyen volt a páncélautók és fegyveres járőrök által őrzött utolsó romániai magyar rockfesztivál?
Ilyen és ehhez hasonló kérdésekkel faggatja majd vendégeit SZÉP GYULA, az est házigazdája 2016. ÁPRILIS 14-ÉN, CSÜTÖRTÖKÖN, 18 ÓRÁTÓL a Györkös Mányi Albert Emlékházban (Kolozsvár, Republicii/Majális u. 5.).
Meghívott beszélgetőtársak: BOROS ZOLTÁN, CSUTAK ISTVÁN és H. SZABÓ GYULA. Közreműködik a GARABONCIÁS – WANDERING MAGICIANS EGYÜTTES ÉS KOLOZSVÁRI BARÁTAI.
Az est keretében vetítésre kerül egy rövid összeállítás a JÁTSSZUK ÚJRA! c. műsorból, amelyet a Román Televízió bukaresti magyar szerkesztősége készített Boros Zoltánnal és Csutak Istvánnal (Garabonciás).
Szeretettel várunk mindenkit!
www.emke.ro
www.facebook.com/emkegyorkoshaz |