OKTÓBERBEN MEGNYÍLHAT A ROBERT CAPA KORTÁRS FOTOGRÁFIAI KÖZPONT BUDAPESTEN, amely a magyar fotográfia intézményeként, kortárs kiállítóhelyként és képzési helyként fog működni. Az új kortárs vizuális intézmény és szakmai rendezvényközpont létrehozását Halász János, az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) kultúráért felelős államtitkára jelentette be, aki a csütörtöki budapesti sajtótájékoztatón elmondta: megalakult a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ Nonprofit Kft. A száz százalékos állami tulajdonú szervezet indulásához és működéséhez 155 millió forintos támogatást ad a kormány. A Nagymező utcai Ernst Múzeum épületében kialakítandó központ feladatai közé tartozik a magyar fotóriporteri hagyaték kutatása és gondozása, valamint egy fotográfiai nagydíj alapítása. Az intézmény ügyvezetője Kőrösi Orsolya, a Magyar Fotográfusok Házának jelenlegi vezetője lesz. A központ a felújítás után, várhatóan október 21-én nyitja meg kapuit.
GULYÁS GÁBOR, a Műcsarnok éléről szeptember 1-jével távozó igazgató miniszteri biztosként dolgozik tovább, a kortárs magyar képzőművészet nemzetközi pozicionálásával fog foglalkozni, jelentette be Halász János, az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) kultúráért felelős államtitkára egy csütörtöki budapesti sajtótájékoztatón. Mint elmondta: Gulyás Gábor közös megegyezéssel távozik a Műcsarnok éléről, nem pedig a Magyar Művészeti Akadémia vagy hasonló kérdéskörök miatt. „Távozásomnak politikai motivációja nincs, döntésemet – ahogyan az elmúlt két évben minden stratégiai döntést – a Műcsarnok szakmai felügyeletét ellátó Emberi Erőforrások Minisztériuma és a tulajdonosi jogokat gyakorló MNV Zrt. illetékeseivel egyeztetve hoztam meg” – közölte Gulyás Gábor az MTI-vel.
MUNKÁCSY MIHÁLY és az előző századforduló magyar festészetét bemutató, nagyszabású, 2014-es sanghaji kiállítás megrendezéséről írtak alá megállapodást a Szépművészeti Múzeum és a sanghaji Kínai Művészeti Múzeum vezetői csütörtökön Budapesten. A világ egyik legfontosabb metropoliszában lehet jelen a magyar képzőművészet egyik legjelentősebb periódusa – hangsúlyozta az együttműködési szándéknyilatkozat aláírása előtt a Szépművészeti Múzeum főigazgatója. Baán László beszámolója szerint 2014. október 1-je és december 31-e között a Munkácsy Mihály és kora címet viselő tárlaton a 19. század utolsó harmada magyar művészetének java mutatkozik be, mintegy száz festmény révén. A kiállításon Munkácsy alkotásai mellett többek között Mednyánszky László, Szinyei Merse Pál, Hollósy Simon, Mészöly Géza, Koszta József, Fényes Adolf és Csók István munkái is helyet kapnak. Li Lei, a Kínai Művészeti Múzeum főigazgató-helyettese intézményét bemutatva elmondta, hogy a 2010-es sanghaji világkiállítás kínai pavilonjának átalakítása révén létrejött múzeum mára Kína egyik legfontosabb művészeti intézményévé vált. Az 1950-es években Munkácsy művészetét már bemutatták Kínában, a magyar festő akkor nagy hatást gyakorolt a kínai realista művészet fejlődésére. Mára ismét időszerűvé vált egy Munkácsyt és korát bemutató kiállítás megrendezése, amely hozzájárulhat a magyar művészet jobb megismeréséhez Kínában – jegyezte meg, hozzátéve: remélhetőleg a közeljövőben Magyarországon is nagykiállításon mutatkozhat be a kínai képzőművészet.
A SZOMBATONKÉNTI FÉLÓRÁS ORGONAMUZSIKA keretében Potyó István (orgona) és Kertész Adél (hegedű) közös koncertjére várják az érdeklődőket augusztus 31-én, délután 5 órára a Szent Mihály-templomba. A műsorban Johann Sebastian Bach, John Stanley, Georg F. Haendel és C. Ph. Emmanuel Bach művei szerepelnek. A belépés ingyenes. Szeretettel várnak minden érdeklődőt.