Elhúzódó eljárások hátráltatják műemlékeink restaurálását

Az időjárás viszontagságai sem kegyelmeznek a patinás létesítményeknek

NAGY-HINTÓS DIANA

Pusztulásra ítéltetett az értékes épület?
Az évek óta folyó visszaszolgáltatási eljárások, perek miatt egy-egy ingatlan sorsa visszavonhatatlanul megpecsételődik: az amúgy is leromlott állagú építményt használaton kívül helyezik, a volt tulajdonos már, a visszaigénylést elindító fél pedig még nem tehet semmit az épület megmentéséért. Egyfajta „sok bába közt elvész a gyermek” típusú huzavonának lehetünk tanúi, amelyet csakis a törvény betűjének szentesítésével és a bürokrácia felszámolásával lehetne megoldani. Ilyen válságos helyzetben van a Kolozsvári Református Kollégium egykori tulajdona, az 1900-ban épített tornaterem is. Roskatag állapota miatt a létesítményt már évek óta életveszélyesnek minősítették, és felfüggesztették az ott zajló oktatást. Amennyiben rövid időn belül nem történik valamilyen előrelépés, a kihasználatlan, illetve mára használhatatlan állapotba került ingatlanra a teljes összeomlás vár.


– A több mint száz évvel ezelőtt épült, s az 1899/1900-as tanévben átadott tornaterem akkoriban a város, de talán az ország legkorszerűbb ilyen jellegű létesítménye volt. Az egykori kollégiumi tanárok kertrészeiből kerítettek el egy darabot, s oda építették – tudtuk meg Killyéni Andrástól, a téma beható ismerőjétől.

A tornaterem építkezési költsége elérte a 28 900 koronát, a felszerelés pedig 3000 korona értékű volt. A tornaterem szertárába olyan eszközöket szereztek be – szám szerint 574-et –, mint a felállítható amerikai nyújtó, acélnyújtó, gyűrűhinta, kötéllétra, lengőnyújtó, körhinta, mászókötél, mászórúd, korlát, gerenda, ugrózsámoly, ugródeszka, kókusz-szőnyeg, labdák, súlyzók stb. E felsorolásból is kiderül, hogy a kollégium tornacsarnoka a kor egyik legmodernebb tornaterme volt –, magyarázta Killyéni.

Ottjártunkkor meggyőződhettünk, hogy a tornaterem teteje – feltehetően a pár napja tartó jelentős esőzés miatt – erősen megrongálódott. A Şincai Líceum román anyanyelvű gondnoka és igazgatója rákiabált munkatársunkra, mivel így kívántak tiltakozni az ellen, hogy fényképeket készítettünk a hányattatott sorsú ingatlan jelenlegi siralmas állapotáról. Az Erdélyi Református Egyházkerület püspökségén, a püspök távollétében a jogász munkatársak nem nyilatkoztak arról, hogy mikor kezdődött el a visszaszolgáltatás, illetve, hogy jelenleg milyen kilátások vannak a visszaszolgáltatást illetően.

– Már összeállítottam azt a fényképekkel alátámasztott iratot, amelyben felhívom a városháza figyelmét az egykori tornaterem tarthatatlan állapotára. Mivel nem ez az egyedüli ilyen eset, úgy vélem, a műemlék-épületek helyrehozatalára a városháza EU-s támogatásért kellene hogy folyamodjon, ugyanis a Regionális Operatív Program egyik intézkedése lehetőséget biztosít a tanintézetek felújítására. Még ha az ingatlan jelenleg per alatt is van, de értékes épületről van szó, amelyet kár lenne sorsára hagyni, és megvárni, míg az épület teljesen összedől – nyilatkozta lapunknak Maksay Ádám építész, a Kelemen Lajos Műemlékvédelmi Társaság alelnöke.