Norvég film nyerte a TIFF fődíját

Geraldine Chaplin szerette volna, ha szülei „nagyobb mértékben lettek volna románok”

KÖLLŐ KATALIN

Geraldine Chaplin
Tavalyhoz képest 11 százalékkal több jegyet adtak el az idei Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon (TIFF), amelyre tizenegyedik alkalommal került sor Kolozsváron. Pontos adatokkal a napokban szolgálnak a szervezők, de az elmúlt tíz napra visszatekintve máris kijelenthető: a kolozsvári filmfesztivál egyre nagyobb sikernek örvend, és mind nagyobb méreteket ölt, aminthogy az ebben az időszakban idelátogató külföldiek száma is folyamatosan gyarapodik.


A június 1–10. között zajló filmes mustra díjkiosztó gálájára szombaton este került sor a Kolozsvári Román Színház termében, ahol átadták az idei Életműdíjakat is. A Transilvania Trófea ebben az évben Norvégiába jutott, a fődíjat ugyanis a Joachim Trier által rendezett Oslo, augusztus 31 című film kapta, amely ugyanakkor elnyerte a legjobb forgatókönyvnek járó kitüntetést is.


A díjkiosztó gála házigazdája természetesen idén is Tudor Giurgiu fesztiváligazgató volt, az est kizárólag a díjátadásokra szorítkozott, szerencsére nem „fűszerezték” különböző „művészi pillanatok”, mint az UNITER-gálát, ezért „csupán” két órán át tartott. Az alábbiakban néhány érdekességet emelünk ki az estből, amelynek kezdetét természetesen a vörös szőnyegen való felvonulás előzte meg.

Idén négy Életműdíjat osztottak ki a fesztivál szervezői, a kitüntetéssel Claude Lelouch, Törőcsik Mari, Geraldine Chaplin és Ion Caramitru filmes tevékenységét ismerték el, az utóbbi három a gála keretében, Claude Lelouch pedig a fesztivál alatt vette át a díjat.

Törőcsik Marinak Eckstein-Kovács Péter nyújtotta át a kitüntetést, a magyar és az európai filmjátszás élő legendájának nevezve a művésznőt, aki ma is ugyanolyan aktív, filmen és színpadon egyaránt. „Ez most, itt, megint és újra az életemnek egyik szép és boldog pillanata, köszönöm szépen”, válaszolta Törőcsik Mari.

 

Törőcsik Mari és Eckstein-Kovács Péter - NICU CHERCIU FELVÉTELEI

Tudor Giurgiu megjegyezte: gyerekkorában a Cinema lapból kivágta Törőcsik Mari képeit, egész gyűjteménye volt, igaz, nem találta már meg ezeket, hogy megmutassa a művésznőnek, de elmesélte neki. Kiderült: Törőcsik nagyon örült ennek a „vallomásnak”, majd megjegyezte: nemrég Dmitrij Medvegyev orosz elnök is hasonló vallomásban részesítette őt.

Ion Caramitru egy Marin Sorescu-verssel köszönte meg a kitüntetést, mondván, hogy az esemény izgalmát majd otthon, egyedül próbálja feldolgozni.

Hatvannyolc éve ellenére fiatalos hévvel és rendkívül vidáman szaladt be a színpadra átvenni a neki ítélt Életműdíjat Geraldine Chaplin, a filmtörténet legendás alakjának, Charlie Chaplinnek a lánya.

A díjat megköszönve a filmszínésznő elmondta: nagy boldogság számára ez a díj, hiszen gyerekként Románia volt az első hely, amelyről megtudta, hogy létezik. Mint mondta, Beverly Hills-i otthona mellett erről az országról hallott először, ugyanis a nagynénje innen származott. Az 1930-as években Sydney nevű nagybátyja egy román nőt vett el feleségül, s mivel nem volt gyerekük, ezért nagyon elkényeztette őt és a testvéreit. Ő pedig, gyerekként, ezt annak tulajdonította, hogy a nagynénje román. Ezért azt szerette volna, ha a szülei is „nagyobb mértékben lettek volna románok”. – Egyszer azt mondtam az apámnak: apu, szeretném, ha inkább lennétek románok, hogy több ajándékot kapjunk. A papám erre azt válaszolta: „ide hallgass, édes lányom, az én nagyanyám romániai gypsy volt, ezért tehát az én véremben egynyolcad román vér csörgedez, a tiédben pedig egytizenhatod”. Boldogan vettem tudomásul, mert úgy éreztem, hogy ezáltal még közelebb kerülök a szeretett nagynénémhez. Azon gondolkoztam, vajon hány pohár lehet ez az egytizenhatod rész vér, ahányszor pedig elvágtam magam és véreztem, mindig azt reméltem, hogy nem a román vér folyik ki belőlem. És ennyi év után itt vagyok, ezek között az emberek között, akik szintén elkényeztettek engem ezalatt a három nap alatt, amíg itt voltam, elhalmoztak szeretettel és ajándékokkal. Megtudtam azonban egy dolgot, amit a nagynéném nem mondott el nekem: ti, románok nagyon tudtok szórakozni, nagyszerű partikat rendeztetek – magyarázta derűsen Geraldine Chaplin.

Óriási tetszést arató „köszönőbeszédét” a filmszínésznő végül így fejezte be: „el kell mondanom, hogy ez a fesztivál nagyon mishto”, a közönség pedig hatalmas tapssal jutalmazta a kijelentést.

Szó esett a gálán az idén felavatott Egyetem utcai TIFF-házról, ahol végre sikerült saját irodát is berendezni, a helyiség pedig a vendéglátás mellett egyéb rendezvények befogadására is alkalmas, és mint kiderült, egész évben nyitva tart majd, helyet adva számos kulturális eseménynek. – Nagyon örülnék neki, ha Kolozsvár új polgármestere, akinek kilétére hamarosan fény derül, megértené majd, hogy az ilyen és hasonló, kulturális jellegű projekteknek nemcsak virtuális finanszírozásra van szükségük – jegyezte meg a fesztiváligazgató.

A Kiválóság-díjak idén meglepetésként érték az érintetteket, aminthogy az azokat átadó személy is meglepetésszámba ment, ugyanis hosszú évek után visszatért Ovidiu Schumacher színművész, aki 1989-ben települt át Németországba, ezt megelőzően több román filmben is szerepelt. – Először állok a Kolozsvári Nemzeti Színház színpadán, és nagyon izgatott vagyok, hiszen a főiskola elvégzése után Vlad Mugur hívására ide kellett volna szerződnöm. De, bevallom, hogy akkor „elárultam” Mugurt David Esrig kedvéért, így utólag, ez alkalommal kérek bocsánatot tőle – mondta Ovidiu Schumacher.

Az egyik díjazott tehát Helmut Stürmer díszlettervező volt, a másik pedig Iosif Demian, nagyváradi születésű operatőr, rendező, aki Ausztráliából érkezett a TIFF-re.

A díjazottak listája:

Transilvania Trófea – a legjobb film: Oslo, augusztus 31.

Legjobb rendező:Maja Miloš (Clip c. filmjéért, Szerbia)

A zsűri különdíja: Szergej Loban: Chapiteau Show (Oroszország)

A legjobb forgatókönyv díja:Joachim Trier, Eskill Vogt: Oslo, augusztus 31.

Legjobb operatőr:Bárbara Álvarez (De jueves a domingo / Csütörtöktől vasárnapig, Chile/Hollandia)

A legjobb színészi alakítás:Kim Kold (Teddy Bear)

FIPRESCI-díj (Nemzetközi Filmkritikus Szövetség):Tyrannosaur / Tirannoszaurusz, rendező:Paddy Considine (Nagy-Britannia)

Közönségdíj:Szergej Loban: Chapiteau Show

A legjobb román nagyjátékfilm: Radu Jude: Toată lumea din familia noastră

A legjobb román kisjátékfilm:Nicolae Constantin Tănase: Blu

A legjobb román debütfilm: Bogdan Ilie-Micu: Un gând, un vis, Doyle... şi-un pix