Új örökbefogadási törvény lépett életbe Romániában, amely gyorsítja és könnyíti az eljárást, de a külföldi adoptálás tilalmát csak részlegesen oldja fel. Az uniós tagállamok közül itt a legtöbb az elhagyott gyermek, becslések szerint számuk meghaladja az ötvenezret.

„Ezentúl automatikusan örökbe adható minden gyerek, aki iránt sem a biológiai szülők, sem rokonok nem érdeklődnek egy éven át” – mondta sajtóértekezletén Bogdan Panait, az örökbeadási hatóság (ORA) elnöke. Hozzátette: a csecsemőket, akiknek szülei ismeretlenek, egy hónap után örökbe adhatóvá lehet nyilvánítani.

„A külföldön élő vérszerinti rokonok – negyedfokú rokonságig – kérhetik az adoptálást, vagy olyan külföldi családok, amelyekben legalább a házastársak egyike román állampolgár” – mondta Panait. Hozzátette: ha az említett feltételeknek megfelelő, külföldi család Romániából szeretne örökbe fogadni, előbb alkalmassági tanúsítványt kell szereznie, amely a lakhatási körülményekre is kiterjed.

Figyelmeztetett, hogy a folyamat Olaszország és Izrael esetében elhúzódhat, mert ott a hatóságok civil szervezetekre bízták az eljárás egy részét, amelyet a román örökbeadási hatóságnak is akkreditálnia kell.

Románia 2001 októberében hirdetett moratóriumot a külföldi örökbefogadásokra, miután a nemzetközi sajtó – Oroszország és Kína után – a világ harmadik legnagyobb gyermekexportőrének nevezte. 2004-ben olyan szigorú szabályokat vezettek be, amelyek nagyon megnehezítették az örökbefogadást.

Örökbefogadás: gyorsították az eljárást