Drágít szeptembertől az E.ON Gaz



A lakosságnak szolgáltatott földgáz árának szinten tartása és az iparban használt gáz árának emelése lehetővé teszi, hogy a forgalmazók néhány hónapig ne könyveljenek el veszteséget, de szeptemberben szükség lesz egy újabb áremelésre – véli az E.ON România.


„A gáztörvényt módosító kormányrendelet és az Országos Energiaszabályozó Hatóság (ANRE) döntése, hogy 10 százalékkal növelték az ipari fogyasztók számára forgalmazott gáz árát megelőzi, hogy a következő hónapokban újabb veszteségeket halmozzanak fel a gázforgalmazók. Mivel azonban az előrejelzések szerint jövő télen nő az import gáz ára, szeptembertől újabb áremelésre lesz szükség” – véli az E.ON România vezetősége egy közleményében.

Az energiaszabályozó hatóság arról döntött, július 1-je és 2012. március 31. között a lakosság elsősorban hazai termelésű gázt kapjon, amely 40%-kal olcsóbb, mint a külföldről behozott, és ez lehetővé teszi, hogy ne kelljen emelni az árat. A rendelkezés szerint nem emelkedne a gáz ára a lakosságnak hőenergiát szolgáltatók esetében sem.

De télen, amikor nagyobb lesz a fogyasztás, és a külföldről behozott gáz ára 1000 köbméterenként meghaladja az 500 dollárt, ismét nagy nyomás nehezedik majd a szabályozott árakra és szeptembertől újabb áremelés válik szükségessé.

Az Országos Energiaszabályozó Hatóság becslései szerint az Orosz Köztársaságból behozott gáz ára 15,2 százalékkal lehet nagyobb a harmadik negyedévben és elérheti 460 dollár/ köbméter árat (januárban 399 dollár/köbméter volt). Tavaly az országosan elfogyasztott 13,8 milliárd köbméter gáznak 17,16%-a érkezett Oroszországból.

Az E.ON România a szabályozott árak miatt 2009 utolsó negyedévétől, tavalytól 400 millió lejes (95 millió eurós) fedezet nélküli költséget halmozott fel. Idén az első negyedévben a vállalat azt állítja többletveszteségei elérték a 240 millió lejt (58 millió eurót). Hasonlóképpen a GDF SUEZ Energy România is fedezi költségeit az Országos Energiaszabályozó Hatóság döntése alapján.

Az E.ON és GDF SUEZ a két legnagyobb romániai gázszolgáltató, mindketten 2005-ben, az állami vállalatok privatizációjakor léptek a romániai piacra. A kormány vállalta az IMF előtt, hogy 2013-ig az ipari fogyasztóknál 2013 és 2015 között pedig a lakosságnál fokozatosan felszabadítja a gáz szabályozott árát.