A szerző bemutatja az 1692-ben készült monstranciát
A Kriterion kiadó gondozásában megjelent, csodálatos külalakú kötet három részből áll: az elsőben a templomot, annak építészeti értékét és történelmét ismerhetjük meg, a másodikban a kincstárról kapunk részletekbe menő, kimerítő leírást, végül a színes és fekete-fehér fényképek vizuálisan is bemutatják a leírtakat.
A bemutató alkalmával ízelítőül a kincstár négy jelentős darabját ki is állították: a 16. századi aranyhímzésű imaköpenyt, az 1692-ben készült látványos aranyozott monstranciát, egy ezüst ötvösmunkával díszített borítójú misekönyvet és a szintén aranyozott ereklyetartót, amelyben a 450 évvel ezelőtt született piarista rendalapító, Kalazanczi Szent József vérereklyéjét őrzik. A háttérben Bokor Ernő piarista öregdiáknak a templomról készült illusztrációját csodálhattuk meg.
„Napjainkban, amikor a könyvek rendelkezésre állnak, megdöbbentő az érdektelenség – tisztelet a kivételnek –irántuk. A számítógép soha nem tudja azt a minőségi, maradandó, polcainkról bármikor elérhető egyéni kultúrát, tudást nyújtani, mint a nyomtatott betű” – hangzott el többek között Kovács Sándor főesperes-plébános üdvözlő beszédében.
A könyvet a szerző jelenlétében Kállay Emil kalazantinumi (Piarista Hittudományi és Tanárképző) főiskolai tanár mutatta be, érdekes történetekkel, történelmi adalékokkal illusztrálva mind a templom és a kincstár múltját, mind a rend erdélyi és kolozsvári jelenlétét.
A Kriterion könyvkiadó tevékenységét és idei terveit H. Szabó Gyula igazgató ismertette.
Fodor György confrater felolvasta P. Jesús Lecea Sainz generális atya Rómából küldött üzenetét, melyben a rendi vezető többek között hálát ad azért, hogy „...hatvan évvel rendi iskoláink és intézményeink erőszakos megszüntetése után tovább él bennetek a piarista szellemiség és a hagyományok”
Az alkalom ünnepiségét barokk zenei programmal növelte Krejcik Ágnes szopránénekesnő, Kostyák Levente blockflötés és Potyó István kántor-karnagy. A felcsendülő harmóniák, Vivaldi, Boyce, Caldara és Pergolesi szép ívű dallamai kellemesen idézték meg a barokk kort, a templom és a kincsek születésének korát, a közösen elénekelt piarista himnusz, az „O Pater parvulorum” pedig a rend szellemiségének szentelt meghitt pillanatokat.