A legrosszabb helyzetben azok az államok vannak, amelyeknek a területén háború dúl, így például Afganisztán, amely Mianmarral együtt a második, Irak pedig a harmadik legkorruptabb ország. A rangsor alján – a világ legkorruptabb országaként – Szomália áll. A kelet-afrikai országban gyakorlatilag húsz éve polgárháború zajlik, a mogadishui kormány az ország területének csupán a töredékét ellenőrzi.
Az idén fordult elő először, hogy az Egyesült Államok nem szerepel a 20 legkevésbé korrupt állam között. Németország a 15. helyen végzett, amely európai mércével mérve meglehetősen közepes helyezést jelent – mutatott rá a TI szakértője. Ennek oka részben az, hogy Berlin mind a mai napig nem ratifikálta a korrupció elleni küzdelemről szóló ENSZ-konvenciót. A német kormánynak ezen kívül sürgősen lépnie kellene a parlamenti képviselők esetleges megvesztegetését büntető jogszabályok, valamint a politikai pártoknak szóló adományok rendezése terén.
A Transparency International 10 pontos skáláján, amelyen a nulla a maximális korrupciót jelenti, Dánia, Új-Zéland és Szingapúr érte el a legtöbb pontot, 9,3-at. Az országok csaknem háromnegyede – 178-ból 131 állam – öt pont alatt teljesített.
Alexa Noémi, a Transparency International Magyarország ügyvezető igazgatója kedden, Budapesten tartott sajtótájékoztatóján elmondta, hogy romlott Magyarország korrupciós megítélése: az ország jelenleg az 50. helyen áll a 178 országot tömörítő korrupciós rangsorban, míg tavaly 46. volt, ráadásul 2010-ben a közép-kelet-európai átlag mögé került – ismertette a 2010-es nemzetközi Korrupciós Érzékelési Index (CPI) adatait.
Az index azért romlott, mert romlottak az üzleti szektor véleményét tükröző mutatók, a piac pedig türelmetlen, mielőbb hatékony, korrupcióellenes fellépést vár – mondta Alexa Noémi.
Csehország (4,6 pont), Lettország és Szlovákia (mindkettő 4,3 pont), valamint Románia (3,7 pont) és Bulgária (3,6) továbbra is Magyarország mögött helyezkedik el.