Évadzárás előtt



KULCSÁR GABRIELLA

Gyorsan eltelt ez az évad. Az elmúlt hét péntekén a filharmónia zenekara Horváth József vezényletével a nyári szünidő előtti koncertjét tartotta. Műsorukban ezúttal olyan válogatást hallhattunk, amely valamilyen módon az amerikai kontinenshez kötődött. Meghívottként Szász Dániel hegedűművész tért vissza az Egyesült Államokból. Aaron Copland (1900–1990) amerikai zeneszerző Rodeo című balettjének témája vadnyugati történet: Astor Piazzolla (1921–1992) argentin zeneszerző, aki életművével a tangót és a bandoneónt (Argentínában és Uruguayban népszerű speciális harmonika) a klasszikus zene részévé tette, és a műsort záró Dvořak IX. Szimfóniája az Újvilág alcímet viseli, amelyben a zeneszerző az amerikai folklórból inspirálódott.


Copland Rodeo című balettjéből a Hoe-Down zenéje reklámfilm zenei aláfestéseként vált népszerűvé. A nagyzenekari partitúrában a fődallamot játszó vonósok mellett az erőteljes, optimista kicsengésű hangzásban a fúvós-ütős részlegnek kiemelkedő szerepe van. Valóban nyári hangulathoz illő, felszabadult, könnyed muzsika.

A Négy évszak Buenos Airesben című négy részes műben Piazzolla a tangó szenvedélyes dallam- és ritmusvilágából, továbbá Vivaldi Évszakokjának egy-egy szellemesen idézett részletének feldolgozásából alakította ki hegedűre és vonószenekarra komponált versenyművét. Ötletgazdag, jó humorú muzsika. Akárcsak a Vivaldi concertóban, Piazzolla Évszakjaiban is végigvonulnak a sajátságos zenei képek: az újjáéledő természet, a forró nyár rekkenő hőségétől elbágyadt emberek, a sárga-barna melankolikus ősz képe, valamint a téli hópelyhek kavargó tánca. A hegedűszóló Szász Dániel előadásában a tangó szenvedélyes tüzességét, a lírai részek érzékeny tolmácsolását, muzikalitását és csillogó virtuozitását értékelhetjük. Bársonyos, meleg tónusa talán az Ősz tételben, pezsgő virtuozitása pedig a Télben érvényesült a legjobban. Expresszív előadását a közönség hatalmas tapssal jutalmazta. Szász Dániel ráadásként Sometimes I feel like a motherless child című spirituelt adta elő bensőségesen, lírikus gyöngédséggel.

Dvořak Újvilág-szimfóniájaegy zenével elmesélt élettörténet, amelyben a különböző életszakaszok vonulnak el a mesélő szeme előtt: a fiatalkor szépségei és küzdelmei, a felnőtté válás, a párkeresés, és végül a halál. A lassú tételben a cseh zeneszerző amerikai élményeit Longfellow Ének Hiawatháról című indián tárgyú költeményének erdei temetést leíró része inspirálta. A tétel népszerűségét a fájdalmas, melankólikus szépségű, egzotikus színezetű angolkürt-szólójának köszönheti, amit ezen az estén Hary Noémi profi előadásban tolmácsolt. A szimfónia érzelmi és dinamikai sokszínűségével hat leginkább a hallgatóra. A Scherzo tétel szilaj táncában is indián folklór lüktet. Az utolsó tételben az előző tételekből visszatérő motívumok még az idegenben tartózkodás okozta honvágy szimbólumai, majd az otthoni tájak dallamai, a cseh folklór idézése meghozzák a lelki nyugalmat.

A zenekar előadásában a felszabadultságot hiányoltam, a rezeknél egy-egy bizonytalan belépés megszakította a harmonikus egységet. Erősségként viszont leginkább a művészien megformált dialógusokat, szólókat emelném ki: az Ana Bogăţilă koncertmester által vezetett vonós-kamarabetét meghittségét, a már említett Hary Noémi tökéletes angolkürt szólóját, Réman Zoltán és Radu Hodrea technikailag és dinamikailag kidolgozott klarinét-, Cătălin Costea hibátlan fuvola-, valamint Adrian Cioban kiváló oboaszólóit. Horváth József az utóbbi hetekben sokat dolgozott a zenekarral. Fegyelmezett, precíz karmester, az est romantikus és pezsgő hangulatú modernebb műveiben talán túlzottan visszafogott.

Gyorsan telt ez az évad. Kíváncsian várjuk az évadzáró hangversenyt, amelyen Glinka-, Saint-Saëns- és Sosztakovics-műveket hallhatunk, Nicolae Moldoveanu vezényletével és Naoko Anzai zongorajátékával.