A januári 50 lejes bérnövekedésben 804.225 alkalmazott részesül, ezek közül 238.143 személy az állami költségvetési intézményeknél dolgozik, a magánszférában pedig 566.112. A második béremeléssel, július elsejétől az órabér 5,357 lej lesz, ami úgyszintén havi átlag 168 munkaórának felel meg. Ez a növekedés már több mint egymillió munkavállalót érint – tájékoztat a Mediafax hírügynökség. Amint arról korábban is tájékoztattunk, a januártól hatályba lépett és idén kétlépcsős minimálbér növelésről még novemberben döntött a kormány. A Gandul.info szerint ettől az intézkedéstől a kormány 344 ezer lejes költségvetési többletbevételt remél, amely a magánszférát terhelő adóterhekből és a minimálbér függvényében megállapított közlekedési bírságok növekedéséből származna. A minimálbér emelése által érintett alkalmazottaknak alig a 30%-a dolgozik a közszférában, az állami fizetések emelését a magánszférából befolyó adóbevétel növekedésétől remélik.
Idén a nyugdíjpont értékét is indexelik 3,76 százalékkal, ezáltal a 2013. évi 762,1 lejről 2014-ben egy nyugdíjpont 790,7 lej lesz.
Nőnek a közlekedési bírságok is: a közlekedési vétségekért járó büntetőpontok után fizetendő összeg a mindenkori minimálbér tíz százaléka, így egy büntetőpont értéke az eddigi 80 lej helyett januártól 85 lejre, júliustól pedig 90 lejre emelkedik.
A Gandul összesítése szerint más területeken is növelheti adóbevételeit a román kormány. Már januártól mintegy hét banival drágulnak az üzemanyagok, annak ellenére, hogy április elsejéig elhalasztották a jövedéki adó literenként hét eurócenttel való emelését. Megváltozott ugyanis a jövedéki adó számítási módja. Eddig az előző év október elsején feljegyzett lej-euró árfolyam alapján határozták meg az adót: ennek alapján 2014 január elsején csökkenteni kellett volna a jövedéki terheket. A bukaresti kormány ezért úgy módosította a szabályt, hogy amennyiben a lej erősödik, akkor a következő évben az infláció mértékével emelik a jövedéki adókat. A jövedéki adók új számítási módjától 1,1 milliárd lejes többletbevételt remél 2014-ben a román kormány. Bukarest további félmilliárd lejt szándékszik behajtani az újonnan bevezetett úgynevezett "oszlopadóból", vagyis az ipari, energetikai és távközlési létesítményre januártól kivetett különadóból. A Ponta-kabinet állítólag az útdíjat is az eddigi másfélszeresére akarja emelni. (3)