Az újraalkotás szépsége



KULCSÁR GABRIELLA

Misha Katz neve már régen beírta magát a kolozsvári komolyzene hallgatók szívébe. Aki rendszeres koncertlátogató, a népszerűsítő sajtótájékoztatót megelőzően is tudta, hogy az orosz származású, Franciaországban élő zseniális karmester újból vendégünk lesz, hogy „varázspálcájával” és kiváló zenei felkészültségéből adódó fantasztikus meggyőző erejével ismét az újraalkotás szépségével ajándékozzon meg. Magas termetével „átlátja” az egész zenekart. Még pódium sem kell neki, ami különben amúgy is csak fékezné rendhagyó, de valójában nem zavaró mozgásában, ahogyan egy-egy passzázs szenvedélyesebb előadásakor a hangszeresekhez közelít. Misha Katz keze alatt a zenekar mindig csodát művel, mert ő maga is csodát művel a zenekarral. Kiváló zenészként, a saját érzelmi és szellemi világából mindig átruházza a pozitívumokat a zenekarra.


Jó választás volt a műsort Csajkovszkij Diótörő című balettjének miniatűr nyitányával kezdeni, hisz ki ne kedvelné ezt a klasszikus „örökzöldet”? A néhány perces remekmű magán hordozza a teljes balett zenéjének magával ragadó szépségét, optimizmusát, amit a zenekarnak Misha Katz vezetésével magas színvonalon sikerült tolmácsolnia.

Prokofjev 3. Zongoraversenye egyike a legnehezebb zongoraversenyeknek. Nem akárki vállalkozik húszévesen Prokofjev komplex technikai felkészültséget, férfias erőt és kiváló zenei memóriát követelő versenyművének előadására. A több nemzetközi díjat nyert Alina Elena Bercu magabiztos fellépése azonban arról győzött meg, hogy kortól függetlenül is lehet zseniálisan zongorázni. A concerto próbára teszi nem csupán a szólistát, akinek minden technikai „fogást” birtokolnia kell, de még a kísérő zenekart is. Amilyen átszellemült és nyugodt a néhány ütemes klarinétszóló a versenymű „előszavában”, olyan tomboló-virtuózzá válik az Andantet követő Allegro zongoraszövet, ami a fiatal, kistermetű művésznőtől robusztus erőt kívánt. Emiatt, a pódiummal magasított zongoraszékről szinte állva játszotta a rohanó-virtuóz energikus tételt. Előadásában nemcsak a technikai csiszoltságot, hanem a hangulatok/karakterek koloritjának megfelelő lelki kivetítését is csodálhattuk. Sajnáltam, hogy a fantasztikus meggyőző erővel és művészi igényességgel felépített tétel után, a körülvevő „varázsteret” oda nem illő taps zavarta meg. Igaz, valójában nem tudtam eldönteni, hogy a zenei nevelés hiánya, vagy éppen a csodálat önkéntelen megnyilvánulása volt a kitörő üdvrivalgás. Mivel azonban „betapsolás” a szimfónia tételei között is megismétlődött, szomorúan az előbbi mellett döntöttem. A Téma és variációkat javarészt az energikusság határozza meg. Az ellenpólusként használt finom lírai rezdülések a magány gondolatát sejtetik. A szomorúság nem hatalmasodik el, inkább maliciózus mosoly mögé bújtatott humoros játékosságba menekül. A sajátságos prokofjevi balettzenére emlékeztető pregnáns ritmika az utolsó hangig a versenymű velejárója. Alina Elena Bercu előadása fantasztikus élmény volt! Kifogyhatatlan erejéből két ráadásra is futotta. (Chopin op.25. Etűd- és Bartók kevésbé ismert op. 18. nr.1-es Etűd)

Rahmanyinov II. e-moll Szimfóniáját sokszor illették „túl hosszú”, „dagályos”, „érthetetlen” jelzővel. Misha Katz művészi elképzelésében viszont a zenekar olyan kifejezően és meggyőzően játszott, hogy a túlméretezésnek nyomát sem érezhettük. A szimfónia komor, mélyen drámai bevezetője, valamint a mottótémának az egész művön való végigvonulása Csajkovszkij V. Szimfóniájával rokon. Zenéjét az orosz szenvedélyesség jellemzi. A hosszan hömpöly gő dallamívekből szövődő érzelmi kulminációk, a szárnyalások és megtorpanások magasba röpítenek vagy a megsemmisülésbe taszítanak. A kínzó lelki gyötrődésekre bánatos hegedű- (Márkos Albert) és klarinétszólók utalnak. A Scherzo ellensúlyozza ugyan az előző drámaiságot, de csak maszkírozva, mintegy álarcot hordozva, hisz a mű magvában továbbra is ott húzódik a tragikus hangvétel. Megnő a rezek szerepe, és az egész tétel egyfajta némaságba fúló komoly játékká alakul. A nagy ívű klarinétszóló, majd oboa és fagott szívfacsaró melodikájának érzékenysége a „szavakban kifejezhetetlen” fájdalomé. Az egész eddigi tragédia tagadásaként vivace, játékosan indul az utolsó tétel nagyzenekari „áradata”, az összes előbbi tételek témái felvillannak, „de a szerző nem új konfliktusokat generál általuk, nem az élet nagy drámáit, összecsapásait vetíti elénk, ehelyett a különböző elemek, hangulatok, gondolatok harmonikus univerzumát hozza létre.” (Molnár Szabolcs, Bartók Rádió)