Nem mindennapi műsorral rukkolt elő a filharmónia zenekara, hisz az est nagy része filmzenékből állt össze. Ki ne hallgatná szívesen a filmzenéket, amikor azok magát a filmet is eszünkbe juttatják? A zene megszólalásával, a hallgató újraélheti a filmbéli – izgalmakkal, derűvel, romantikával vagy éppen drámával átszőtt – történeteket. A filmzene különleges műfaj. Zeneszerzőjének jól kell ismernie a film minden egyes kockáját, hogy hangulatilag hozzá tudja igazítani a hangok világát a mozgó képi világhoz. Csak így tud olyan zenét komponálni, amely aláfesti a filmben történteket, vagy éppen felerősíti a cselekményhez fűződő érzelmeket. A jó filmzene végül is a film nélkül is él, ugyanúgy, ahogyan a jó balettzene is a színpad nélkül. Az Esték Hollywoodban műsorát Gottfried Rabl (Ausztria) állította össze és ő is vezényelte. Rabl nem először látogatott Kolozsvárra. Szeret a zenekarral dolgozni. Az itt dirigált hangversenyek alatt, a zene nemzetközi nyelvén kívül, románul is megtanult, a péntek esti hangversenyen pedig a közönséget is románul köszöntötte. Igaz, a könnyebb kifejezés kedvéért néhány mondat után angolra váltott, de a műsor végeztével még magyarul is megköszönte a közönség figyelmét. Gottfried Rabl a hatalmassá duzzasztott zenekart könnyedén, de higgadtan vezényelte, nem voltak túlkapások, sem különösebb művészi mutatványok. Rabl a filmzene terén is megmaradt a kiegyensúlyozottság mellett.
A Roland Emmerich által rendezett The Day after Tomorrow (Holnapután) című film zenéjét Harald Kloser szerezte. A napjainkat egyre jobban aggasztó globális felmelegedés következményeként, egy New Yorkra szakadt jégkorszak katasztrófája szolgált a film cselekményéül, így zenéje is drámai. Közreműködött a kis Roxana Vlad, aki rövidke énekéért egy plüss-maci boldog tulajdonosává vált. E. Varèse Amériques című zenekari darabja nem filmzene. Hogy mégis helyet kapott a filmzenék között, azt hiszem, az indokolja leginkább, hogy zenei megoldása filmkockaszerű zenei képeket sorakoztatott fel. A nagyzenekarra komponált mű sokkoló hangeffektusaiból, bizarr zenei tömbjeiből egy olyan amerikai kép tárult a hallgató elé, amelyben a zeneszerző nem a csillogó filmvilág, hanem a szürke mindennapok felől közelítette meg az „új világot”. Stanley Kramer két Oscart nyert The Ship of Fools (A bolondok hajója) című filmjének zenéjét Ernest Gold komponálta. A film szerelmes dalának lágyabb hangzása gyógyító írként hatott az előző mű hatalmas hangereje után. És ekkor jött Bond, James Bond! Az 1962-ben először vászonra vitt detektívtörténet sok változatot megért. Olyan híres filmsztárok játszották a főszerepet, mint Sean Connery, Roger Moore, Pierce Brosnan. Zenéje elérte a várt hatást, hisz mindenki ismerte. Az 1962-ben készült Lawrence of Arabia (Arábiai Lawrence) film annak idején 7 Oscar díjának egyikét Maurice Jarre zenéje kapta. A ringató és vad ritmusú arab zene az egzotikus világba kalauzolt. Kevin Costner főszereplésével és rendezésében a Dances with Wolves (Farkasokkal táncoló) amerikai-indián probléma romantikus- drámai történetbe ágyazva, 7 Oscaros művészi alkotás. A romantikus történet romantikus zenéjét John Barry szerezte. A Csillagok háborúja előtt még elhangzott Bruce Broughton zenéje a Silverado című filmből, valamint Max Steineré a klasszikussá vált Casablancaból.John Williamsvárva várt Star Wars Suite-jét szűnni nem akaró taps üdvözölte. A zenekar mindvégig élvezte a műsort. Kihívást, valami újat jelentett számukra ez a program, és megelégedést, hogy profi előadásukat a közönség értékelte, szerette, megbecsülte. Minden hangszercsoport kitett magáért, jó volt az összhang. A valóban filmzenéhez illő telt hangzásban a rezek és ütősök együttese vitte a pálmát. A kiváló zenekari együttesből kiemelném Costea Cătălin (fuvola), Mesaroş Dan (oboa), Hary Noémi (angolkürt), Adina Mureşan (zongora), Márkos Albert (hegedű) és Csergő Domokos (ütős) szólóit.
Jó hangulatú este volt! Igaz ugyan, hogy a frissebb hangulatú, és talán több közismertebb filmzenét hiányoltam, de a közönség ráadást is kért. Így még a halhatatlan Gone With the Wind (Elfújta a szél), és An affair to Remember egy-egy dallama is elhangzott. Miközben szemeim előtt szinte elvonultak a régen látott filmkockák, azon gondolkoztam, milyen nagyszerű lenne, ha egyszer vetítéssel egybekötött filmzene estén is részt vehetnénk!