Testnagyságához viszonyítva ugyanis egyetlen más madár sem ér el ekkora sebességet - fedezte fel Christopher Clark, a Berkeley-i Kaliforniai Egyetem kutatója videofelvételek segítségével. Az Amerika nyugati partjain honos Anna-kolibri (Calypte anna) zuhanórepülését Clark a brit Proceedings of the Royal Society B című szaklapban írta le.
Zuhanórepülésük közben az apró madarak igencsak súrolják saját határaikat: maximális sebességük másodpercenként eléri a 26 métert (93 kilométer per óra). Bár ezzel abszolút értékben lassabbak, mint a vándorsólymok, amelyek akár 70 métert is képesek lefelé síklani másodpercenként (ez 250 km/h-nak felel meg), testnagyságukhoz viszonyítva azonban a csupán hét centis kolibrik csaknem kétszer olyan gyorsnak bizonyulnak. Ugyanis másodpercenként mintegy 385 testhosszt tesznek meg - olvasható a Süddeutsche Zeitung online kiadásában.
A zuhanás kezdetekor még csapnak néhányat szárnyaikkal, hogy felgyorsuljanak, majd szorosan testükhöz szorítják, a fékezésnél pedig újra szétterítik őket. A közben ható erők nagyjából a gravitációs gyorsulás kilencszeresére rúgnak. Ez a gyorsulás a legnagyobb, amelyet valaha sikerült megfigyelni egy gerinces élőlény akaratlagos tevékenysége során - állította Clark. - Ahhoz hasonlít, amelynek a repülőgép-pilóták teszik ki magukat manőverek közben.
A kutató számításai szerint a madarak épphogy repülőizmaik terhelhetőségi határán belül maradnak. ( 6 )