Narancsba borult Magyarország az országgyűlési választások után (folyamatosan frissítve)



Narancsba borult Magyarország a vasárnapi országgyűlési választások után. A Népszabadság on-line változata szerint minden anyaországi megyében a Fidesz-KDNP-re szavaztak a legtöbben. Az LMP is Budapesten a legerősebb, ott 12,76 százalékával a Jobbikot is megelőzte - írja a Népszabadság.


12:30 - Eredmények közel 100 százalékos adatfeldolgozás mellett

A politikai pártok megyés listás eredményeinek az összesítése a következő képet mutatja:

1. Fidesz-KDNP: 52,76%

2. MSZP: 19,3%

3. Jobbik: 16,7%

4. LMP: 7,43%

5. MDF: 2,65% 


 12: 45 - A következő két hétről tárgyalt a Fidesz-elnökség éjjel

Az országgyűlési választás második fordulójáig hátralévő két hét teendőiről tárgyalt a Fidesz elnöksége vasárnapról hétfőre virradó éjszaka, érdemi lépésekről, konkrétumokról azonban majd csak a keddi ülésén dönt a pártvezetés - tudta meg az MTI.

Orbán Viktor pártelnök vasárnap késő este a TV2 Frizbi című műsorában közölte, hogy a Fidesz éjszaka elnökségi ülést tart. "Sok megbeszélnivalónk van, amit elkezdtünk, azt két hét múlva folytatni kell" - mondta.

Pozíciókról, "kétharmadról" nem, csak feladatokról, munkáról, az első forduló utáni legfontosabb tennivalókról volt szó az éjszakai, rövid elnökségi ülésen - erősítette meg az egyik résztvevő hétfő délelőtt az MTI-nek, hozzátéve, hogy a következő két hét kampányának konkrét lépéseiről a keddi elnökségi megbeszélésen határoznak majd.

Orbán Viktor hétfő kora délután nemzetközi sajtótájékoztatót tart.

"Köszönöm!" - szól a Fidesz első emberének a Facebook közösségi portálon olvasható friss üzenete. Az idei országgyűlési választás első fordulóját megnyert párt honlapjára hétfőn látogatót egy nagy smiley fogadja.  


 13:15 - Londoni vélemények: határozott jobboldali fordulat

Határozott jobbratolódásként értékelik a hétfői londoni elemzések a magyarországi választások első fordulójának eredményeit, kiemelve a Jobbik szereplését.

A The Daily Telegraph, a legnagyobb konzervatív brit napilap  hétfői kommentárjának főcíme szerint "Antiszemita párt tört előre a magyar választásokon". A tekintélyes lap azzal a megállapítással vezeti be tudósítását, hogy a magyarországi választásokon a szélsőjobboldal a legjobb eredményét érte el a második világháború óta.

Az írás szerint a Jobbik arra használta fel a mély válságot, hogy "Magyarországon hagyományos módon" ismét a zsidókat és a roma közösséget tegye meg bűnbakká a munkanélküliségért és a szegénységért.

A Telegraph felidézi, hogy a Jobbik a csendőrség újbóli létrehozásáért kampányol "a cigány kisebbség ellenőrzése végett". A lap szerint a magyar csendőrséget azért a szerepéért oszlatták fel, amelyet 500 ezer magyar zsidónak a náci haláltáborokba történt deportálásában játszott.

A budapesti tudósítás egyúttal rámutat, hogy a Jobbik választási előretörésének előzményeként egész Európában erősödött a szélsőjobb támogatottsága. A The Daily Telegraph szerint például Hollandiában Geert Wilders szélsőjobboldali Szabadságpártja a júniusi választásokon akár a hatalomba is bekerülhet.

A szintén konzervatív The Times hétfői kiadása Soros György magyar-amerikai nagybefektetőt idézi, aki szerint a roma kisebbséget egész Európában bűnbakká tették. "Nem kérdéses, hogy a váratlanul támadó válság feldühíti az embereket ... akik e dühüket valakin ki akarják tölteni" - mondta Soros a vezető brit napilapnak.

A The Times által idézett elemzők szerint ugyanakkor a szocialisták - jóllehet a társadalmi igazságosságra épülő programmal választották meg őket - hagyták, hogy Kelet-Magyarország jelentős térségei gazdasági szempontból "meddő pusztasággá" váljanak, miközben a romák helyzete tovább romlott, szociális feszültségeket szítva.

A liberális irányzatú Financial Times hétfői kommentárja szerint a politikai eltolódás mértékét jelzi "a szélsőjobboldali radikális nacionalista párt", a Jobbik áttörése. Az újság budapesti tudósítása kiemelte ugyanakkor: a Fidesz ígéretet tett arra, hogy nem működik együtt a Jobbikkal.

A londoni gazdasági-politikai napilap szerint "még mindig visszhangzik a köztudatban Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök 2006-os beismerése arról, hogy újjáválasztása érdekében hazudott a közfinanszírozás állapotáról".

A BBC hétfői budapesti helyzetelemzése szerint az MSZP "elképesztő" mértékű vereséget szenvedett.


13:23 - Az LMP sehol nem lép vissza a második fordulóban

Az LMP sehol nem lép vissza a 2010-es országgyűlési választás második fordulójában - közölte az MTI-vel Hámori Hanna sajtófőnök hétfőn.

A pártnak a sajtóosztály közlése szerint 13 egyéni képviselőjelöltje jutott be a második fordulóba; ők mindannyian Budapesten indultak és a harmadik helyen várják az április 25-iki folytatást.

Az LMP vasárnap a valasztas.hu oldal szerint 7,47 százalékot kapott, ezzel negyedik pártként bekerült a parlamentbe.  


 14:01 - Nem lép vissza a Jobbik egyetlen képviselőjelöltje sem

Nem lépnek vissza a Jobbik képviselőjelöltjei más párt jelöltjének javára az országgyűlési választások második fordulójában - nyilatkozta Dúró Dóra, a párt szóvivője hétfőn az MTI-nek.

A szóvivő szerint a második fordulóban azokra az egyéni körzetekre koncentrál majd a párt, ahol van esélyük a győzelemre. Példaként említette Borsod megyét.

Tájékoztatása szerint a párt prominensei hétfőn egésznapos elnökségi ülésen tárgyalják meg, hogy miként folytassák a kampányt, és értékelik az első forduló eredményeit is.  


 14:17 - MSZP: a Fidesz kérjen bocsánatot, amiért az MSZP-t okolta a káoszért

Az MSZP szerint a Fidesznek bocsánatot kell kérnie a kormánytól, a szocialistáktól és a választóktól, mert vasárnap, a parlamenti választás első fordulójának napján megtévesztették őket nyilatkozataikkal, amikor azt állították, hogy a káoszért az MSZP a felelős.

Nyakó István hétfői, budapesti sajtótájékoztatóján arról is beszélt: a Fidesznek tisztáznia kell magát, hogy a tömegjeleneteket egyes szavazókörökben valóban a "központilag szervezett Kubatov-szavazók" okozták-e.

Az eredményt elismerjük, de a Fidesz válaszától nem tekintünk el - jelentette ki.  


14:22 - Fico kijelentette, kész találkozni az új magyar kormányfővel

 

Robert Fico kijelentette, hogy kész bármikor találkozni az új magyar kormányfővel, akár még a júniusi szlovákiai parlamenti választás előtt is.

"Továbbra is érvényes, amit korábban mondtam. Bárhol és bármikor kész vagyok találkozni magyar kollégámmal, s bármely témát megvitathatunk, amely  mint szomszédokat, mint a NATO és az Európai Unió tagjait mindkettőnket érdekel"  - jelentette ki a szlovák miniszterelnök a külügyminisztérium évzáró konferenciáján Pozsonyban hétfőn.

Magyarországot Szlovákia EU és NATO "partnerének és szövetségesének" nevezte.

"Ezért természetes érdekünk az állandó párbeszéd minden szinten a jó kapcsolatokról minden olyan kormánnyal, amely a demokratikus választás alapján alakul meg a Magyar Köztársaságban" - szögezte le Fico. 


 15:24 - Markó: A Fidesz egyértelmű, erős mandátumot kapott a választóktól

A Fidesz egyértelmű, erős mandátumot kapott a választóktól, ezért a jövőben képes lesz egyedül kormányozni, így komoly reformintézkedéseket hozhat, mindez a határon túli magyarsággal kapcsolatos politikában is tisztább, világosabb helyzetet fog teremteni - fejtette ki hétfőn Bukarestben az MTI-nek Markó Béla.

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke szerint a magyarországi választók a radikális változásra szavaztak. Erre utal minden adat - tette hozzá, utalva a Fidesz nagyarányú győzelmére, akárcsak arra, hogy az LMP komoly arányban túllépte az öt százalékos küszöböt. A Jobbik eredménye is azt bizonyítja, hogy a választók változást akartak, csak éppen más irányban, mint azok, akik az említett másik két pártra voksoltak - mondta.

Ebben a pillanatban mindenesetre az a legfontosabb, hogy a Fidesz egyértelmű, erős mandátumot kapott a választóktól, így képes lesz egyedül kormányozni, komoly reformintézkedéseket hozni.

A határon túli magyarsággal kapcsolatos politika irányát, annak különböző állomásait a Fidesz határozza majd meg, hiszen nem lesz kitéve semmiféle koalíciós huzavonának, vitának, a magyarországi parlamenti pártok közötti versengésnek - mondta Markó, aki szerint ez a korábbinál tisztább, világosabb helyzetet fog teremteni a határon túli magyarságot érintő politika területén is. Ezt a Jobbik nem lesz képes befolyásolni - fűzte hozzá.

Az RMDSZ-nek az az érdeke, hogy minél szorosabb együttműködést alakítson ki a jövendő magyar kormánnyal, az RMDSZ-nek nemcsak a magyar-magyar kapcsolatokat van lehetősége befolyásolni, hanem a román-magyar kapcsolatokra is komoly hatással lehet, hiszen tagja a román kormánykoalíciónak - mondta a politikus. Szerinte a térség jövője szempontjából is rendkívül fontos lesz, miként működik együtt a két ország.
Lassan ugyanis beérnek bizonyos döntések a kétoldalú kapcsolatok terén - mondta -, egyre komolyabb hangsúlyt kap például a Duna-program vagy az energiapolitikai együttműködés.

Arra a kérdésre, hogy a romániai magyarság különböző szervezetei közötti viszonyt befolyásolhatja-e a magyarországi választások eredménye, Markó megállapította: a romániai magyar közéletet semmiképpen sem lehet egyszínűnek tekinteni, e sokszínűséget a Magyarországhoz fűződő - például az önkormányzatok és a civil szervezetek közötti - kapcsolatrendszerben is érvényesíteni kell.

A politikában ugyanakkor továbbra is az RMDSZ a mérvadó - szögezte le -, hiszen ennek a szervezetnek vannak eszközei ahhoz, hogy a román-magyar viszonyt érintő eseményeket befolyásolhassa. E pillanatban a romániai magyarság politikai képviseletét ez a szövetség látja el - mondta. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a magyar összefogásnak ezután is érvényesülnie kell, az Erdélyi Magyar Egyeztető Fórum (EMEF) ezután is működni fog.  


 15:42 - Orbán: a Fidesz célja a gazdasági növekedés elindítása

Fidesz gazdaságpolitikájának középpontjában nem a megszorítások állnak, hanem a gazdasági növekedés - hangsúlyozta Orbán Viktor hétfői, budapesti, nemzetközi sajtótájékoztatóján.

"Nem tudok semmilyen gazdasági költségvetési ésszerűsítést végrehajtani, ha a magyar gazdaságot nem tudjuk növekedései pályára állítani" - fogalmazott a Fidesz elnöke, aláhúzva: a cél a költségvetési hiány csökkentése, keretek között tartása, de kérdés, hogy mekkora ennek a mértéke.  


 16:59 - Orbán: két hét alatt rendet teszünk

Orbán Viktor azt ígérte, hogy kormányon két hét alatt rendet tesznek az ország olyan pontjain, amelyek "ma még reménytelennek tűnnek".

A Fidesz elnöke hétfői budapesti nemzetközi sajtótájékoztatóján a közbiztonsággal kapcsolatos újságírói felvetésre azt mondta: őrző-védő szolgálatokra, pénzért megvásárolható biztonságra nincs szüksége Magyarországnak. "Ez nem Latin-Amerika, ahol a biztonság a gazdagok kiváltsága" - tette hozzá.

Közölte: bár nem tudnak egy nap alatt felvenni háromezer rendőrt, ami egyébként szükséges volna, de már készen állnak azok az intézkedési tervek, amelyekkel az ország különböző pontjaira rendőröket fognak vezényelni. Ennek megvan a pénzügyi háttere is, és pontosan tudják, hol fogják felállítani a kormány megalakulásának második napján az új rendőrőrsöket, az új, ideiglenes rendőrállomásokat, melyek lesznek a szükséges jogszabály-változások - sorolta.

"Kettő hét alatt fogunk rendet tenni az ország olyan pontjain, amelyek ma még reménytelennek tűnnek" - jelentette ki. 

 


 

17:02 - Orbán: a második forduló az egységről szól

 

Orbán Viktor szerint az országgyűlési választás első fordulója az irányról szólt, arról, hogy legyen-e változás, a második forduló pedig az egységről. A Fidesz elnöke budapesti nemzetközi sajtótájékoztatóján hétfőn azt mondta: minél nagyobb az egység, annál nagyobb és gyorsabb a kilábalás.

Orbán Viktor úgy fogalmazott: a választások második fordulójában az a kérdés, hogy Magyarország ad-e esélyt, felhatalmazást saját magának arra, hogy a vasárnap megkezdett úton végig tudjon menni.

A Fidesz elnöke leszögezte, hogy a magyar demokrácia stabil, jól vizsgázott, megvédte saját magát. A választók úgy szavaztak, hogy "a kormány menjen, de a demokrácia maradjon" - fogalmazott.

Orbán Viktor szerint ma már látszik, hogy történelmi nap volt a vasárnap. Úgy értékelte: az első forduló az irányról szólt, arról, hogy merre menjen Magyarország, legyen-e változás, és ha igen, milyen legyen az irány. A második forduló pedig az egységről szól, arról, hogy Magyarország egységes lesz-e a második fordulóban, vagy ismét széthúzást mutat. Hangsúlyozta, minél nagyobb az egység, annál közelebb a siker, annál gyorsabb lesz a kilábalás.

"Ha az egység nagy, a kilábalás gyors lesz; ha a megosztottság kerekedik felül, az egység kisebb lesz, abban az esetben a kilábalás, a gazdasági talpra állás is lassabb és fájdalmasabb is lesz" - emelte ki.

Az "igazolásos szavazók" sorban állásával összefüggésben azt mondta: a dolgok általában úgy végződnek, ahogyan elkezdődtek, a vasárnap este is jól mutatta, hogy Magyarország egy szétesett, szétcsúszott, a működésképtelenség határára sodródott ország. Ami mindebből következik tanulságként, felelősségként, azt majd időben le kell vonni - tette hozzá. (4)

 



[WEB - Lapunk nyomtatott változatában nem szereplő, kizárólag internetes tartalom.]