Bűncselekmény a követés és a telefonos zaklatás



Bűncselekménynek és zaklatásnak számít az új Büntetőtörvénykönyv (BTK) szerint a személyek követése, lakásának, vagy munkahelyének megfigyelése, valamint az olyan telefonon küldött üzenet, amely veszélyérzetet vált ki az áldozatban.


Az új BTK 206. szakaszának értelmében az áldozat követését, lakásának vagy munkahelyének megfigyelését 3 hónaptól 6 hónapig tartó börtönbüntetéssel, vagy bírsággal büntetik. Továbbá zaklatásnak számít az olyan telefonon, vagy más távközlési eszközökkel küldött üzenet, amely az áldozatban veszélyérzetet vált ki.

A fenti bűncselekmény egy hónaptól 3 hónapig tartó börtönbüntetéssel, vagy bírsággal büntetendő. Az említett bűncselekmények esetében a bűnügyi vizsgálat a sértett fél feljelentése alapján indul.

A zaklatás büntetését gyakorlati esetek teszik szükségessé, ugyanis gyakran előfordul, hogy az áldozatokat – elsősorban nőket – utcákon, vagy nyilvános területen követik, ugyanakkor olyan üzeneteket küldenek nekik, amelyek veszélyérzetet váltanak ki bennük.

Az európai jogalkotásban gyakori a hasonló tettek bűncselekménynek nyilvánítása, az új BTK tervezetének szövegét a francia, svájci, norvég és angol jogalkotásból kölcsönözték.

A polgárjogi törvénykönyv tervezetét a kormány szerdán fogadta el, ezt megelőzően a kabinet már elfogadta az új BTK, az új polgárjogi és büntetőjogi perrendtartás törvénykönyveit is. Az okmányokat átküldték a parlamentbe, a kormány pedig májusban vállal felelősséget ezek elfogadásáért. (4)


[WEB - Lapunk nyomtatott változatában nem szereplő, kizárólag internetes tartalom.]