Wellness centrummá alakul a tordai sóbánya és környéke

Gyógyhatású sóstavai lendíthetik fel a megye turizmusát

BALÁZS BENCE

Már az első nap ellepték a Dörgő-sóvidék strandot a fürdőzők – A SZERZŐ FELVÉTELE
Új fejezet kezdődött tegnap a többévszázados tordai sóbánya történetében: megnyitották a bánya tőszomszédságában lévő Dörgő-sóvidék strandot. Ez a strand 6,8 millió eurós értékű Phare-programnak az első megvalósítása; a program biztosítja, hogy a tordai sóstavakat és a sóbányát a megye egyik kiemelkedő turisztikai célpontjává, wellness-centrummá alakítsák. Az eredeti tervek szerint tegnap nyitották volna meg a sóbánya Gizella tárnájában kialakított kezelőcentrumot is, ennek átadását azonban a jövő hétre halasztották, ugyanis nem kerültek még helyükre a plazmatévék és a fitneszterem felszerelései. A városvezetés elképzelése szerint a környező telkeken hamarosan szállodák, sportpályák, egyéb vendéglátóipari egységek épülnek majd. Érdekes egybeesés: ugyancsak tegnap megnyílt a désaknai sósfürdő is, így Kolozs megye egyre közelebb áll ahhoz, hogy ténylegesen kiaknázza gyógyhatású sóstavaiban rejlő turisztikai potenciálját.


Az Akna- és a Kerek tónál – vagyis a 4-es és 5-ös számú sóstavaknál – a mintegy 20 ezer négyzetméteren kialakított strand már az első nap számos érdeklődőt vonzott, s a látogatók közül biztosan nagyon sokan visszatérnek majd ide akkor is, amikor – tegnappal ellentétben – belépőt is kell majd fizetni. Az új strand ugyanis igen tetszetős, ráadásul korszerűen felszerelt: öltözők, zuhanyzók, mosdók, kis teraszhelység várja a fürdőzőket, akik pancsolás közben jóformán észrevétlenül a sóstavak gyógyhatását is élvezik. A vizet egyébként izületi problémákra, reumára javasolják, és naponta reggel 9-től este 9-ig várja a strandolókat, akik közül a diákok, egyetemisták, nyugdíjasok féláron, 5 lejért léphetnek be a strandra.

A sóbányában a légúti megbetegedéssel küszködők juthatnak gyógyírhoz. Amint azt Lovász Attila idegenvezetőtől megtudtuk, a hamarosan nyíló Gizella tárnában kialakított kezelőközpont mosdóval, öltözőkkel, zuhanyzókkal, illetve fitneszteremmel, orvosi rendelővel, tévé- és internetszolgáltatással várja majd a látogatókat. A belépő ide is ugyanannyiba kerül majd, mint a strandra, itt viszont kezelésekre is be lehet fizetni, bérletet is lehet váltani. Ennek ára napi 8 lej lesz a felnőtteknek, 7 a nyugdíjasoknak és 5 a diákoknak.

Az idegenvezető felelevenítette a közelmúltat: a Phare pályázatot 2005-ben nyújtották be, 2008-ban megkapták a pénzt. A befektetés értéke körülbelül 6,8 millió euró, a munkálatokat 2008 januárjában kezdték el, és remélhetőleg október végén, november elején be is fejezik. „A távlati cél, hogy a térség wellness központtá alakuljon. Zárt strandot is szeretnénk nyitni, hogy ne csak szép időben lehessen fürödni a sós vízben” – mondta Lovász Attila, és azt is megtudtuk tőle, hogy hamarosan ötven személyt alkalmaznak: idegenvezetőket, bányafelügyelőket, kinoterapeutákat. Az önkormányzat pedig azt tervezi, hogy a bánya új, most épülő bejáratával szembeni jókora területet vállalkozóknak adja ki, hogy szállodák, sportpályák, vendéglátó-ipari egységek tegyék teljessé a szolgáltatásokat és a kínálatot a turisták számára. Közben egy autóparkoló is épül, hiszen rájöttek, hogy az eredetileg tervezett, hat autóbusz és 27 személygépkocsi befogadására képes megállóhely túl kicsi. Ugyanakkor azonban a fürdő és a sóbánya bejárata közötti több ezer négyzetméternyi terület természetesen nem épül be, hiszen ott rezervátum van.

Miközben egyesek fürdőznek, javában épül a sóbánya új főbejárata – A SZERZŐ FELVÉTELE –
Ami pedig a további munkálatokat illeti, az új bányabejárat munkálatai messziről látszanak, de aki kicsit is figyelmes, az a Mária Terézia tárna felett álló két kupolát is észreveszi; ezekre a tárnában később kialakítandó csónakázó tó miatt volt szükség. A bánya mai bejárata is megmarad, a mozgássérültek számára; ugyanakkor a tárnákat összekötik, és felhívják a figyelmet a most is megtekinthető látványosságokra. Nem feledkeznek meg térfigyelő kamerák felszereléséről sem, hogy megpróbálják megelőzni a rongálást. A kényelmesebb le- és feljutásról gondoskodik majd egy 12 személyes panorámalift, a ma is használt óriási Rudolf tárnában pedig (már elkészült) minigolf-pályák és kis focipálya szolgálja a kikapcsolódást, továbbá lesz színház, kávézó, valamint néhány biliárdasztal is. Ez azonban már a (közel)jövő zenéje, addig még egy fontos megvalósítás vár a helyiekre: a leendő wellness centrum megközelíthetővé tétele, hisz a mostani, ráadásul kanalizálási munkálatok miatt fel is túrt földútnak nem biztos, hogy sok külföldi turista neki merne vágni. A megnyitón ott volt Tudor Ştefănie helyi polgármester mindenesetre azt ígérte: 30 nap alatt megoldják a problémát...

Helyszíni fotóriportjaink és videóink a Dörgő-sóvidék strandról, az átadás előtt álló tárnáról és a sóbányáról megtekinthetőek a Szabadság honlapján (archivum2.szabadsag.ro), a Körkép és a Riport rovatban.


DÉSAKNÁN IS LEHET MÁR FÜRÖDNI

Tegnap délután hivatalosan megnyitották a Dés-Désaknai sósfürdőt – derül ki a Megyei Tanács közleményéből, amely kevéssel a megnyitó előtt érkezett szerkesztőségünkbe. A gyógyfürdő rehabilitálása is kibővítése annak a projektnek egy szakasza, amely a megye gyógyfürdőinek, sóstavainak az egyre jobb kihasználását célozza meg, annak érdekében, hogy ezáltal a megye vonzóvá váljon a turisták számára – áll Alin Tişe megyei tanácselnök nyilatkozatában, aki szerint a sóstavak nemcsak gyógyászati szempontból, hanem pusztán a szabadidő kellemes eltöltése szempontjából is kiválók. A megyei tanács egyébként mintegy 274 ezer euróval támogatja a désaknai, kolozsi és bethleni sóstavak rehabilitációs projektjét.