120 éve született Karácsony Benő, az erdélyi irodalom egyik legjelentősebb, ugyanakkor kevésbé ismert alakja. Az íróra szombaton Szentendrén emlékeznek, tiszteletére kiállítás nyílik, és bemutatják a róla készült portréfilmet, amelyet vasárnap a Duna Televízió is műsorra tűz.
Bächer Iván író Karácsony Benőre emlékezve az MTI-nek elmondta: nevéhez öt regény, két színmű és két kötetnyi novella fűződik. Szerinte Karácsony Benő „rettentő nagy” alkotó, a szelídség, a szeretet írója volt, de soha nem helyezkedett, nem élt irodalmi életet, nem fontoskodott.
Mint mondta, „a magyarországiaknak erdélyi volt, az erdélyieknek zsidó, a románoknak magyar, mindenhonnan kicsit kilógott”, s ezért nem méltatták kellően az erdélyi irodalom egyik legjelentősebb prózaíróját. Hozzátette: regényeiben is a magány, a sehova nem tartozás fogalmazódik meg.
Bächer Iván szerint Karácsony Benőnek „egészen különleges humora, különleges egyéni nyelve volt, amelyből az életerő, életvidámság mellett átsütött a szomorúság, a rossz sejtelem is”.
A szombati szentendrei megemlékezésen Napos oldal címmel nyílik kiállítás Karácsony Benőről. A rendezvény keretében levetítik Medgyesi Gabriella és Balog József A korán jött polgár című portréfilmjét, amelyben Cs. Gyímesi Éva, Balázs Imre József, Tót H. Zsolt, Nagy Koppány Zsolt, Tibori Szabó Zoltán, Lőwy Dániel, Járosi Margit és Bächer Iván segítségével idézik fel Karácsony Benő alakját, a kort, amelyben élt, s műveit, amely kapcsán ezt írta róla Németh László: „Egészen társtalan a magyar irodalomban...”.
A 60 perces portréfilmet vasárnap este a Duna Televízió is bemutatja, előtte levetítik a Karácsony Benő legnépszerűbb regényéből, a Napos oldalból készült tévéfilmet. A Mihályfy Sándor által rendezett filmben a főbb szerepeket Székhelyi József, Mensáros László, Benedek Miklós, Balázs Péter, Tímár Béla és Kubik Anna játssza.
Karácsony Benő 1888. szeptember 7-én született Klärmann Bernát néven Gyulafehérváron. Jogi tanulmányai befejezése után ügyvédi irodákban dolgozott Kolozsvárott, majd 1922-ben megnyitotta saját irodáját. Novellái jelentek meg a helyi Napkeletben, majd 1923-ban írta meg Válás után című színdarabját, amelyet sikerrel játszottak. Tavaszi balladák címmel 1924-ben jelentek meg Karácsony Benő elbeszélései. Regényeivel – Pjotruska (1927), Új élet kapujában (1932), Napos oldal (1936), Utazás a szürke folyón (1940) – Magyarországon is ismertté vált. 1944-ben deportálták és az auschwitzi koncentrációs táborban pusztult el. Már halála után, 1946-ban jelent meg A megnyugvás ösvényein című regénye, a Napos oldal folytatása.