Naplórészletek a Régizene Fesztiválról



CS. SZABÓ ANDRÁS

Az ötödik nap első nyilvános eseménye délután három órától, a Schola Cantorum Basiliensis (továbbiakban SCB) bemutatkozója volt.


A Segítő Mária Római Katolikus Líceum kápolnájában szép számban összegyűlt hallgatóság előtt dr. Thomas Drescher, a SCB helyettes igazgatója és Anselm Hartinger, az SCB kutatási osztályának tudományos munkatársa tartott előadást, melynek végén Christian Kjos, az intézetben végzett csembalista beszélt a XVI. századtól a XVIII. századig használatban lévő számozottbasszus-játék fortélyairól, szabályszerűségeiről. (...) Ezzel a bemutatóval, a hangszeres oktatáson kívül még egy fontos dologra, az intézet részeként működő kutatóközpont munkájára is felhívták a figyelmet. A kutatóközpont feladata, hogy eredményeivel segítse a hangszeres előadók képzését, a diákok tudományos fejlődését (és szakdolgozataik megírását). (...) Ezt követően, a délelőtti utolsó simítások után került sor az I. Régizenei Nyári Egyetem zárókoncertjére. Először, a Nyári egyetem hivatalos zárásaként a szervezők díjakat adtak át a tanároknak és előadóknak: Ulike Titze, barokk hegedű; Guido Titze, barokk oboa; Erich Türk, csembaló; Széplaki Zoltán, furulya, fuvola; Palócz Réka, ének; Kovács Gábor, reneszánsz és barokk tánc; illetve Csörsz Rumen István, tudományos előadás az énekelt régizenéről. Továbbá a diákoknak, a kurzusokon játszó korrepetitoroknak (Irina Năstase, Paul Alexandru Cristian) és tolmácsoknak (Elena Maria Sorban, Hanke Katalin). Majd rövid koncertre került sor, ahol az ügyesebb vagy merészebb diákok egy-egy művet, vagy annak tételét játszották el. (...) A pénteki nap délutánja a gyerekeké volt. A Mikó-vár udvarában, Mátyás király udvarát idézve tartott játszóházat a Talentum Alapítvány. Szerencsére szép idő volt, mert nehéz lett volna azt a 40–50 gyereket bevinni valahova, fedél alá! (...)

A Református Templomban este hat órától Telemann és a barokk Európa címmel tartott nagyon szép koncertet a bázeli Meridiana együttes. A három Telemann-darab mellé más, korabeli szerzők műveiből is válogattak. A zenekar két női tagja váltogatta a hangszerét: Dominique Tinguely barokk fagotton és furulyán játszott, Sarah Humphrys pedig a barokk oboát és furulyát váltogatta. A férfi tagok végig egy-egy hangszeren, Tore Eketorp viola da gambán, Christian Kjos pedig csembalón játszottak. (...) Nagy élmény volt végigkövetni a koncertet! A Csíki Játékszín volt a helyszíne a következő eseménynek: Emilio de’ Cavalieri (1550–1602) olasz zeneszerző és teoretikus, La Reppresentazione di Anima, et di Corpo című színművét láthattuk. Műfaji meghatározása kissé még zavaros, valójában opera (bár nagyon óvatosan kell ezt érteni), hiszen amikor keletkezett, olyan műfajon dolgoztak, amely pár évvel később az opera elnevezést kapta. (...) Az előadás során egyaránt voltak jól sikerült, és kevésbé jól sikerült pillanatok. Mary Collins színpadi rendezése tiszta és világos volt. Jó lett volna valamilyen formában a szöveget a nézők számára érthetővé tenni. (...) Ezúttal a Collegio Stravagante együttes egészen szépen, kifinomult modorban kísérte a színpadi eseményeket (ez viszont nem kárpótolja az előző napi teljesítményüket). Az előadással egy időben zajlott a sepsiszentgyörgyi-csíkszeredai Codex együttes koncertje is (Magyar főúri zene a XVII–XVIII. századból), amelyet Gyergyószárhegyen, a Lázár-kastélyban tartottak. Nem állt módomban mindkét helyen részt venni. Azért választottam inkább az operát, mert ezt a korszakalkotó művet tudomásom szerint még nem játszották Romániában. Örülök, hogy az elmúlt év produkciója, Henry Purcell (1659–1695) The fairy Queen operája után, idén ismét sikerült egy, a Régizene Fesztivál szelleméhez igazodó, nagyon ritkán játszott alkotást színre vinni.