Húsz éven át tartó vizsgálatot követően, még 2010-ben a New York Egyetem kutatói összefüggést találtak az ínyfertőzés és az Alzheimer-kór kialakulása között. Összesen 152 embert kísértek figyelemmel ez idő alatt, és azt találták, hogy a kognitív teszteken jóval alacsonyabb pontszámot értek el azok, akik ínybetegséggel küzdöttek, mint azok, akiknek egészséges volt az ínye. Egy 2013-as angliai kutatás során pedig a szakemberek egy olyan baktériumot mutattak ki, ami csak az Alzheimer-kórosok agyában volt megtalálható, és ami – meglepő módon – amúgy a krónikus ínybetegségben szenvedőknél szokott jelentkezni.
A bostoni Harvard Közegészségügyi Iskola kutatócsapata a fogágybetegség és a hasnyálmirigyrák között mutatott ki összefüggést. Több mint 51 000 férfit vontak be a tanulmányba, akik közül 64 százalékkal nagyobb eséllyel alakult ki hasnyálmirigyrák azoknál, akiknek a kórtörténetében előfordult ez az ínybetegség. A legnagyobb veszélyben azok a férfiak voltak, akiknek nemrégiben hullott ki foguk. A szakemberek szerint a hátterében az állhat, hogy a fogágybetegséggel küzdők szájában megtalálhatóak olyan összetevők – a nitrózaminok -, amelyek a bélbe jutva kedvező környezetbe kerülnek ahhoz, hogy rákot idézzenek elő.
2008-ban a Bristol Egyetem és a dublini Royal College munkatársaiból összeállt kutatócsapat arra a megállapításra jutott, hogy a vérző íny megnövelheti a szívbetegség kockázatát, ezeknél az embereknél ugyanis olyan baktériumok jutnak a szájból a véráramba, melyek később rögöket képezhetnek, ezáltal gátolják a vér szabályos áramlását és szívrohamot is okozhatnak. Amint arra a kutatásban résztvevő dr. Steve Kerrigan felhívta a figyelmet, a száj az emberi test legpiszkosabb része, akár 700 különféle baktérium is megtalálható benne, melyek közül némelyek komoly veszélyt jelenthetnek.
A Bristol Egyetem szakemberei megállapították, hogy a baktérium védekező mechanizmusként használja a vérlemezkéket, azáltal ugyanis, hogy összetapasztja őket, képessé válik saját magát megvédeni az immunsejtek támadásaitól, így az antibiotikumokkal szemben is ellenállóbbá válik. Noha a fenti összefüggések egy része még jelenleg is kutatás tárgyát képezi, a fogorvosok javaslata alapján, ahhoz, hogy megőrizzük fogaink és ínyünk épségét, naponta kétszer két percen át kell mosni a fogunkat, emellett fontos a fogselyem és a szájvíz használata is. (4)