Becslések szerint évi tíz milliárd euró bevételkiesést okoz az Európai Unió tagállamainak a cigarettacsempészet és a dohánytermékek tiltott kereskedelme. Ez a bűncselekmény a gazdasági veszteség mellett aláássa a közegészségügyi politikát, valamint megsérti az Unió és a tagállamok dohánytermékek gyártására, forgalmazására és értékesítésére vonatkozó jogszabályait – olvasható Sógor Csaba EP-képviselő mai sajtóközleményében.
Az Egészségügyi Világszervezetnek (WHO) a dohányzás visszaszorításáról szóló keretegyezménye (FCTC) a dohányzás járványszerű elterjedésére adott válaszként 2005-ben lépett hatályba. Ennek részeként fogadták el 2012-ben a dohánytermékek tiltott kereskedelmének felszámolásáról szóló, ún. FCTC-jegyzőkönyvet. Június 7-én, kedden, az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén a képviselők megszavazták, hogy az Európai Unió is ratifikálja az egyezményt. Döntésükkel ezt az álláspontot továbbították a Tanácsnak és a Bizottságnak, valamint a tagállamok kormányainak és parlamentjeinek.
Az Európai Néppárt részéről a téma árnyék-jelentéstevője Sógor Csaba, RMDSZ-es európai parlamenti képviselő volt. Véleménye szerint ez a jegyzőkönyv egy hatékony megoldást nyújthat a határokat átívelő dohánycsempészet jelenségének kezelésére. Egy olyan átfogó, globális rezsimet kínál, amely a nyomonkövetési és felderítési rendszer, a gyártók átvilágítása, illetve a pénzmosás és szankciók vonatkozásában is rendelkezik – fejti ki. (4)