Meghaladja a kétszázat azoknak a tíz évnél régebbi ügyiratoknak a száma, amelyek 2014-ben és 2015 első felében még mindig folyamatban voltak a bíróságokon. Találtak négy, húsz évnél is régebbi iratcsomót, áll a Legfelsőbb Bírói Tanács (CSM) által közzétett jelentésben.
A Legfelsőbb Bírói Tanács (CSM) jóváhagyta belső ellenőrző testületének jelentését, amely a tíz évnél régebbi, ám 2015 első félévében még mindig bírósági ítéletre váró ügyekről szóló vizsgálat eredményeit tartalmazza.
Országos szinten az elemzésből kiderül, hogy 2014 első és második szemeszterében, illetve 2015 első felében a bíróságokon folyamatban lévő, tíz évesnél régebbi ügyek száma nagyjából állandó – 225, 221, illetve 225 –, ezek közül 2015 első félévében 195 10-15 éves, 29 15-20 éves, 4 pedig húsz évnél is régebbi ügy volt.
Az ítélethozatali határidő túlzott kitolásának többféle oka van. Több esetben idővel megváltozott a bírósági tanácsok összetétele, az ügy többféle tárgyalási cikluson ment át. Másrészt késve bírálták el a műszaki szakvéleményeket vagy a számos bizonyítékot, bíróságok illetéktelenségi kifogással éltek, ügyiratokat máshová küldtek, hosszú időre felfüggesztették a folyamatot, különleges fellebbezési módozatokat fogadtak el. További okok: hosszú idővel az első ítélethozatali határidő után, nem ellenőrizték a felfüggesztett ügyiratokat, nem volt aktív a bíróság, túl hosszú vagy a motivációnak nem megfelelő határidőket állapítottak meg, sorozatosan többször is elhalasztották az ítéletet vagy azok indoklását, közölte a CSM.
A bírók ellenőrző testülete úgy véli, a tárgyalások túlzott elhúzódása sértheti a felek egyenlő elbíráláshoz való jogát. Ezeket az okokat tehát a bíróknak különös figyelemmel kell követniük, rövid határidőket kell kitűzniük, és minden olyan intézkedést meg kell hozniuk, amely az ítélethozatalt felgyorsíthatja. (4)