A Szabadság – Erdélyi Közéleti Napilap 1989. december 23. óta jelenik meg Kolozsváron, s hozzávetőlegesen 40 ezer olvasó veszi naponta kézbe. Az újság on-line változatát (archivum2.szabadsag.ro) több ezer erdélyi vagy innen elszármazott magyar olvassa a világ minden tájáról. A Szabadság 1995. március 15-e óta letölthető a világhálóról – napilapunk volt az első ilyen jellegű romániai és magyarországi sajtókiadvány, amely felkerült az internetre. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy a Szabadság volt az első romániai napilap, amely az offszet nyomtatási technológiát használt és polikrómiát közölt.
Szerkesztőségünkben 30 személy dolgozik, ebből 20 újságíró. A Szabadság öt közép-erdélyi megyében (Kolozs, Szilágy, Fehér, Beszterce-Naszód, Szeben) jelenik meg.
A Szabadság tulajdonosa a kolozsvári székhelyű Minerva Művelődési Egyesület. A civil szervezetet a napilap főállású alkalmazottai vezetik.
Lapunk anyagi szempontból önálló, kormányzati költségvetési juttatásban nem részesül. A kiadásokat az újságeladás (60%) és a reklámok (40%) fedezik. A lap éves forgalmának kevesebb mint 1 százaléka származik hazai vagy anyaországi alapítványoktól.
A Szabadság az erdélyi társadalmat érintő valamennyi kérdéskörrel foglalkozik: hasábjain helyi, regionális, de országos és nemzetközi jelentőségű hírek is megjelennek. Kommentárokat, véleménycikkeket, politikai, kulturális, sport és gazdasági híreket közlünk; többek között autós, számítástechnikai és távközlési, EU, állatvédelmi, egészségügyi, életmód, irodalmi, zenei, tudományos és két gyermekeknek szánt melléklettel rendelkezünk.
Nyelvtől függetlenül, a Szabadság az első számú kolozsvári napilap. A megyeszékhelyen több román nyelvű napilap jelenik meg ugyan, de külön-külön egyik sem akkora példányszámban, mint a Szabadság.
A Szabadság új tördelőszoftvereinek a beszerzését a Szülőföld Alap támogatta.
Tisztelettel figyelmébe ajánljuk lapunkról az alábbiakat:
Tudta-e Ön a Szabadságról, hogy:
a legnagyobb példányszámú helyi-regionális napilap Kolozsváron, nyelvtől függetlenül
a fenti megyékben a lakosság jelentõs része csak a Szabadságot olvassa
a világ összes magyar nyelvû napilapja közül elsõként került fel az Internetre (1995. március 15-én)
Románia összes napilapja közül elsőként jelent meg az Interneten
mintegy 44 ezer olvasója van a nyomtatott változatának (egy példányát átlag 3,89 ember olvassa)
szerte a nagyvilágban Interneten még átlagosan 6-8 ezren olvassák naponta, és ezzel a legolvasottabb romániai magyar sajtótermék a világhálón
hitelesen és gyorsan tájékoztat a helyi, erdélyi, romániai és nemzetközi élet eseményeirõl egyaránt
minden politikai szervezettõl és ideológiától független, a Kolozsvár környéki magyar társadalom gondolkodásának a tükre
napi vélemény-rovatában széles teret biztosít a nézetek ütköztetésének, a civilizált vitának
Ön is hirdethet a kolozsvári Szabadságon keresztül Erdély bármelyik helyi napilapjában, és bármelyik más helyi napilapon keresztül hirdethet a Szabadságban, egyszerre szinte 100 ezer példányban (ez már felér egy bukaresti országos napilap hatékonyságával!), megnyerõen kedvezõ áron
TÁMOGATÁS
Segítsen egy lappal!
A Szabadság nyomtatott változata potenciális olvasórétegének jelentős része abba az akadályba ütközik, amikor magyar nyelvű sajtóhoz szeretne jutni, hogy szerény anyagi körülményei miatt nem képes megfizetni az egyébként szerény előfizetési díjat. Számukra az internet sem jelent megoldást, mert az internet elterjedtsége még mindig alacsony szinten található, a világháló használata is pénzbe kerül, többen nem rendelkeznek a megfelelő tudással a korszerű tájékozódási eszköz használatára.
Romániában még mindig hozzávetőleg 30%-nyian élnek a szegénységi küszöb alatt, a minimálbér mintegy 138 euró (198 dollár), az átlagkereset is csak 270 euró (320 dollár), következésképpen gyenge a vásárlóerő.
Ugyanakkor a Szabadságnak megélhetési kérdés, hogy minél többen előfizessenek rá. Az sem utolsó szempont, hogy többen is adóból leírható költségként könyvelhetik el adományukat. A fenti meggondolásból hozta létre szerkesztőségünk előfizetés-közvetítő szolgálatát, amelynek alapötlete, hogy azok a cégek, személyek, intézmények stb., amelyek megengedhetik maguknak, hogy a havi mindössze 6,2 eurónyi előfizetési díjat rászorulóknak is megajánlják, azoknak a céltámogatását átvesszük, és előfizetést kötünk vele olyan kiskeresetűeknek, akik rászorulnak erre a segítségre. A támogatottak köre elsősorban kisnyugdíjasokból, munkanélküliekből és más, szociális támogatásból vagy éppen semmilyen keresetet nem élvezőkből kerül ki, akik szomjazzák a magyar szót. Tapasztalatunk szerint sokan támogatják őket olyanok is, akiknek anyagi lehetőségei szintén szerények, de annál nagyobb bennük a segítőszándék.
Mit kell tenni a kiskeresetűek támogatása céljából? Bármilyen cég, intézmény vagy magánszemély a Szabadság legalább egyhavi előfizetési árát (a terjesztőcégenként változó kihordási díjjal együtt mintegy 26 lej, azaz mintegy 6,2 euró, alig 9 dollár) juttassa el szerkesztőségünkön keresztül azoknak, akik nélkülük már a magyar nyelvű napilapról is lemondani kényszerülnének.
Befizetni lehet:
1.) személyesen szerkesztőségünkben (Kolozsvár, Jókai/Napoca utca 16. szám, első emelet),
3.) banki átutalással a fenti bankszámlaszámra, vagy
4.) kolozsvári támogatók befizetési szándékukról értesíthetik szerkesztőségünket az 00-40-264-596-408-as vagy 596-621-es telefonszámon, és hívásukra házhoz megyünk.
Amerikai olvasóink figyelmébe: az Amerikai Egyesült Államok polgárai csekket küldhetnek a következő címre is: HHRF-SZABADSÁG, P. O. Box J, Gracie Station, New York, NY 10028. A Hungarian Human Rights Foundation (Magyar Emberi Jogok Alapítvány) postafordultával adómentesítő elismervényt küld, és biztosítja, hogy az adomány teljes összege a címzetthez jut.
Nemes szándékát, segítőkészségét a támogatandó kiskeresetűek nevében is köszönjük szépen!