Kínos magyarázkodásba hajszolja magát Victor Ponta miniszterelnök. A jó kommunikációs készséggel rendelkező, és erről komoly bizonyítékot is felmutató kormányfő számára azonban a verespataki beruházás kemény diónak tűnik. Ponta már kezdettől fogva lehetetlen helyzetbe hozta magát, hiszen augusztus végén, amikor az általa vezetett kormány áldását adta a verespataki törvénytervezetre, akkor azt mondta – nem kis derültséget okozva –, hogy parlamenti képviselőként a tervezet ellen fog szavazni a parlamentben. Ponta még nevetségesebbé tette magát, amikor korábbi elutasító álláspontját azzal indokolta, hogy ha az államfő támogatta a beruházást, akkor ő reflexszerűen mondott ellent neki. Persze ez azt is jelenti, hogy Ponta még mindig egyfajta kitolódott tinédzserkorban leledzik, és ilyen gyermeteg szempontok szerint hozza meg döntéseit. A kormányfő ezt már nem gondolta végig, hiszen bizonyára nagyon nehéz kimagyaráznia egy politikusnak elegánsan, hogy egy év leforgása alatt miért változtatja meg gyökeresen álláspontját az olyan stratégiai horderejű kérdésekben, mint a verespataki beruházás vagy a palagáz kitermelése. Mert 2012 elején Pontáék még azzal kampányoltak, hogy nem szabad engedélyezni a palagáz kitermelését, illetve a román arany nem kerülhet idegenek kezére…
[Szóljon hozzá!]
Ponta újabb kommunikációs bűvészmutatványt hajtott végre tegnap, miután a Reuters hírügynökség által befektetőknek szervezett konferencián egyáltalán nem meglepő módon a verespataki beruházás mellett foglalt állást. Burkoltan, de egyre nyilvánvalóbban, már két hete ezt teszi. Ponta az angol nyelvű szövegben próbált egyensúlyozni, igyekezett a beruházás ellen is beszélni, de főleg mellette érvelt. Kijelentette, hogy Románia számára katasztrófa lenne, ha azt üzenné a külföldi befektetőknek, hogy ellenük van, és Románia nem használja ki természeti adottságait. Ponta persze azt is elmondta, hogy gazdaságilag nem éri nagy kár Romániát, ha a parlament elutasítja a vitatott Verespatak-törvénytervezetet, de az már katasztrófa lenne szerinte, ha a külföldi beruházókat elriasztaná.
Ponta a megszokott politikusi szöveget vette elő, és csaknem lehülyézte a Reuters hírügynökség, valamint az ő hírét átvevő Mediafax hírügynökség munkatársait azzal vádolva őket, hogy félretájékoztatnak és manipulálnak. A kormányfő nyilvánvalóan a külföldi beruházók előtt egy pozitív álláspontot akart képviselni. Victor Ponta miniszterelnök szemszögéből ez akár lehetne helyes magatartás is, csakhogy Ponta Victor parlamenti képviselőnek már nem tetszett ez az álláspont. Úgy tűnik, hogy Victor Ponta miniszterelnök és Ponta Victor parlamenti képviselő óriási vitákat vív egymással mostanában. Jó lenne azonban már tiszta vizet önteni a pohárba, még mielőtt a skizofrénia a teljes kormányt megfertőzné.