label_szabadsag
Magunkról | Kapcsolat | Munkatársak
Hu Ro En
Napirenden Kult-Túra Vélemény Körkép Sport Mozaik Hirdetés/Reklám Opera EU-világ Életmód Bulvár Művelődés Campus
Számítástechnika Gazdaság Állatbarát Egészségügy Riport Decibel Motorház Tudomány Totyogó Bonifácz Élő emlékezet Világjáró
Napirenden

« Vissza a főoldalra


Korlátozta a családtagjaikat alkalmazó törvényhozók büntethetőségét a parlament

Létrehozva: 2016. június 22. 14:15


Egy értelmező törvény elfogadásával korlátozta ma a családtagjaikat irodájukban alkalmazó képviselők és szenátorok büntethetőségét a parlament.


A kétkamarás törvényhozás együttes ülése csaknem egyhangúan - egyetlen tartózkodással - szavazta meg azt az értelmezést, amely szerint a törvényhozók esetében csak 2013 augusztusától kezdődően számít jogsértésnek a családtagok alkalmazása, mert akkor lépett hatályba ennek tilalma a képviselők és szenátorok jogállásáról szóló törvényben.

A tisztségviselők vagyonosodását vizsgáló Feddhetetlenségi Ügynökség (ANI) több mint ötven érintett törvényhozó ellen indított eddig eljárást, arra hivatkozva, hogy már a 2003-ból származó, a korrupciós cselekményeket büntető törvény alapján is összeférhetetlenségnek számít a családtagok alkalmazása a parlamenti irodákban.

A legfelső bíróság többek között a RMDSZ két képviselőjét is felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte emiatt. A tavaly februárban hozott jogerős végzésben Máté András képviselőházi frakcióvezető hat hónap felfüggesztett börtönbüntetést kapott, amiért feleségét alkalmazta képviselői irodájában, Kerekes Károly Maros megyei képviselőt pedig másfél év felfüggesztett börtönre ítélték, amiért feleségét, illetve fiát foglalkoztatta marosvásárhelyi irodájában.

A hírtelevíziók által megszólaltatott politikai elemzők szerint a mai döntéssel a parlament saját tagjait próbálja újabb kiváltságokkal védeni, tovább nyirbálva az elszámoltatásukra létrehozott Feddhetetlenségi Ügynökség jogi eszközeit.

A ma elfogadott törvény leszögezi: a törvényhozók 2013 augusztusa előtti cselekményeinek vagy megállapodásainak nem lehet semmilyen jogi következménye, mivel az előtt "semmilyen jogszabály nem korlátozta, kiket lehet a képviselői, vagy szenátori irodákban alkalmazni".

Bogdan Stan, az ANI elnöke a Digi 24 hírtelevíziónak azt mondta: az ügynökség ellenezte a szerdán hozott értelmező törvényt, mivel eddig sem a képviselők és szenátorok jogállását szabályozó törvény alapján indította eljárásait. Az ANI jelenleg 30 törvényhozó ellen folytat eljárást, amiért a rendelkezésére bocsátott költségkeretből családtagjait fizették, több mint húsz esetben pedig már jogerős ítélet született. (4)






[WEB - Lapunk nyomtatott változatában nem szereplő, kizárólag internetes tartalom.]

További cikkek
MA


TEGNAP


TEGNAPELŐTT


Tovább a rovat cikkeihez
Impresszum Adatvédelem Software development by Codespring. Web hosting by Codespring.
Támogatók:
Communitas Alapítvány Communitas Alapítvány
Hungarian Human Rights Foundation Magyar Emberi Jogok Alapítvány - Hungarian Human Rights Foundation (HHRF - New York).
Bethlen Gábor Alap Bethlen Gábor Alap