Emlékműavatás, festmény- és fényképkiállítás is emelte a hagyományos cseresznyemajális hangulatát az elmúlt hétvégén Magyardécsén. A Beszterce-Naszód megyei településen 117. alkalommal megszervezett ünnepségen a mulatni vágyók huszárbálban vehettek részt szombat este. Vasárnap az iskola udvarán tartott ünnepi műsor közben ki-ki annyi cseresznyét ehetett, amennyi csak beléfért. A tegnap délelőtti istentisztelet után a 135 évvel ezelőtt alapított Marosvásárhelyi Magyar Királyi 9-es Honvéd Huszárezred emlékére létrehozott hagyományőrző csapat tagjainak jelenlétében koszorúzták meg az 1848-as és első világháborús hősök felújított emlékművét, majd a helyi és a környékbeli hagyományőrző néptánccsoportok léptek fel. A décsei cseresznyemajális tűzijátékkal zárult. (Képünkön Csontos János magyarországi huszárhadnagy és Kocsis András Beszterce-Naszód megyei RMDSZ elnök.)
A cseresznye mellett a huszárok voltak a Magyardécsei Gazdák Egyesülete, a helyi református egyházközség, a Beszterce-Naszód Megyei Művelődési Központ és az Árpástói Művelődési Központ szervezte idei cseresznyemajális főszereplői. Balla Tamás főszervezőtől megtudtuk: az 1875-ben alapított Marosvásárhelyi Magyar Királyi 9-es Honvéd Huszárezred emlékére létrehozott hagyományőrző csapat emléktúrája Magyardécsében ért véget. Ennek hírére az eddigi évekhez képest jóval többen látogattak el az ünnepségre. A huszárezred tagjai, akik a Debreceni 2. Honvéd Huszárezred, a Szovátai 15. Mátyás Huszárezred, illetve a marossárpataki, a püspökladányi, marosvásárhelyi „9-esek” köréből kerültek ki, múlt héten mintegy 300 kilométert tettek meg gyalog és lóháton.
Túrájuk végállomása Magyardécse volt. A vasárnap délelőtti istentisztelet után a huszárok jelenlétében koszorúzták meg a település templomkertjében 1935-ben felállított emlékmű felújított változatát, amelyet a décsei Nagy Benjámin és családja kezdeményezett.
– Tenni kell, ahogy lehet, ez a kötelességünk – mondta Csontos János magyarországi huszárhadnagy, országgyűlési képviselő. Hozzátette: sok tenni akarás kellett ahhoz, hogy mind a huszártúra, mind pedig az emlékmű felújítása megvalósulhatott, de szerinte volt értelme az erőfeszítéseknek.
– Hass, alkoss, gyarapíts! – idézte Kölcsey gondolatait Kocsis András Beszterce-Naszód megyei RMDSZ elnök. A szórványban való megmaradás érdekében ezt kell szem előtt tartani.
Népi táncosok mulattatták a jelenlévőket
A huszárezred tagjait Fekete János tiszteletes is üdvözölte, búcsúzóul pedig egy-egy Szentírást nyújtott át nekik.
A program délután a décsei iskola udvarán folytatódott: az ünnepi műsor keretében megnyitották Horváth Piroska magyardécsei születésű, jelenleg Ausztriában élő festőművész, illetve Tamás András marosvásárhelyi és Gombos Ferenc budapesti fotóművészek kiállítását.
A helyi Cseresznyevirág néptánccsoport és Crazy Cool modern tánccsoport mellett a bethleni Somesul, a dési Aranyeső, a besztercei Árvalányhaj, a marosludasi Hajdina, az újfehértói hagyományőrző csoport, a széki Szalmakalap és a bálványosváraljai Árvalányhaj néptánccsoport is fellépett.