Giurgiu fontosnak tartotta megemlíteni, hogy a TIFF-csapat különleges projektet indított útjára: megmenteni a Filmraktárat. Őszintén, ki tudott róla, hogy a Majakovszkij utcában filmraktár létezik? Az elképzelés a Mentsétek meg a mozikat/Salvaţi Marele Ecran elnevezésű projekt keretében zajlik.
Örömünkre szolgált, hogy a TIFF szervezői megemlékeztek Janovics Jenő munkásságáról. A színész, filmrendező, forgatókönyvíró volt a magyar filmgyártás egyik úttörője. Elmondták: a múlt század elején neki köszönhetően vált Kolozsvár a filmgyártás egyik központjává. De ne csak a múltba találjunk fogódzót: Erdély fővárosának határán építik a Kreatív Iparágak Központját/Centrul Regional de Excelenţă pentru Industrii Creative, ahol, remélhetőleg, ismét feléled a hagyomány.
*****************************************************************************
Néhány film:
Black Coal, Thin Ice/Artificii în plină zi (személyes, szubjektív értékeléssel 1-től 10-ig terjedő skálán): 6,75
Bár TIFF hivatalos kiadványa, az AperiTIFF azt írta, a Black coal, thin ice (Artificii în plină zi) kihagyhatatlan, személyesen nem tetszett annyira. Kíváncsi voltam arra is, milyen egy kínai produkció: szerintem eléggé pancserre sikeredett. A vonalvezetés, a néhányszor vontatott és összefüggéstelen akció elvette a kedvemet. No, meg ahogy az egyik kolléganőm mondta a vetítés után: annak a sok kínainak az arca annyira egy lére megy, hogy egy idő után nem tudok, ki, mi, melyik, hogyan, hol.
Következő vetítés időpontja: június 7., szombat, 23 óra, Florin Piersic (volt Republica/Köztársaság) mozi
**********************************************************************************************
Philomena (értékelés: 10)
Az alkotásról keveset hallottam, de annál jobb volt. Meghatóan megrázó. És fordítva. Mi több, derűsen megrázó. Amolyan katartikus vígjáték. Eléggé eredeti tényfeltáró újságírói technikát is bemutatnak: az áldozattal visszatérni a tragikus események helyszínére, és jelenlétében kérni választ különböző kérdésekre. Ez a film során is néhány esetben segít, más instanciákban pedig bonyodalmat, esetleg információvesztést is eredményez. Philomena határtalan, 50 év múlva is (naponta) jelentkező anyai szeretetről tesz tanúbizonyságot, s még arra is van ereje, hogy Írországból az Amerikai Egyesült Államokba repüljön, s az újságíró segítségével megpróbálja felkutatni fiát. Külön vonzó, hogy film valós történeten alapuló forgatókönyv mentén készült. Dráma és szórakoztatás egy helyen.
Következő vetítés időpontja: június 6., péntek, 14 óra, Diákművelődési Ház (Studház – Casa de Cultură a Studenţilor)
****************************************************************************************************
Walesa (értékelés: 8)
Ismert történelmi tények, de számomra annál kevésbé tudott személyiségi vonatkozások: gőg, küldetéstudat, ugyanakkor egyszerű ösztönökön alapuló cselekedetsorozat. Ki, mit csinált volna másképp a remények embere helyett? Mennyire finom és érzékeny vonal húzódik meg a történelmi vezér és az egyszerű proletárból lett, a Vasfüggönyt és az egész keleti szocialista blokkot megrengető szakszervezeti vezető között. A filmben Walesa néhány alkalommal egyszerűen bunkó módon viselkedik, reagál, máskor pedig majdhogynem látnok módon cselekszik.
Következő vetítés időpontja: -
****************************************************************************************************
1984
Vajon mit gondolhattak rólunk, a kelet-európai kommunista „lágerben” élőkről a nyugatiak, amikor 1984-ben, a film gyártásának évében megtekintették a produkciót? Az egy ember által megtestesített hatalomnak való megfelelés vágya valamennyi polgár álma – valahogy így összegezhető a (természetesen) George Orwell ugyanazon című könyve alapján készült film lényege. De mégis, az írónak hogyan sikerült annyira pontosan megsaccolnia a szocialista blokk végét?
Következő vetítés időpontja: -
***************************************************************************************