Egy év távlatából visszatekintve is helyes döntés volt a Magyarországon nyugat felé gyalog elindult menedékkérők befogadása Németországba - mondta Thomas de Maiziere német belügyminiszter egy mai lapinterjúban, amely abból az alkalomból készült, hogy Angela Merkel kancellár 2015. szeptember 4-én hozott döntést a budapesti Keleti pályaudvartól elindult menedékkérők beengedéséről.
Thomas de Maiziere - aki azon a napon csaknem 40 Celsius fokos lázzal otthon feküdt - a Welt am Sonntag című lapban megjelent interjúban arra a kérdésre, hogy miként szerzett tudomást a kancellár döntéséről, elmondta, hogy Angela Merkel személyesen tájékoztatta késő este telefonon.
Arra a kérdésre, hogy meglepte-e a döntés, elmondta, hogy már néhány nappal korábban felmerült a kérdés, hogy nem kellene-e elhozni a budapesti pályaudvarnál rekedt embereket, de akkor még a berlini vezetésben mindenki kételkedve viszonyult az ügyhöz és nem akartak "precedenst teremteni".
Azonban "Magyarországon annyira drámaivá vált a helyzet, és az osztrák határ felé elindult menet annyira nagy volt", hogy Berlin hozzáállása megváltozott. "Az a döntés, hogy ebben a helyzetben segíteni kell, visszatekintve is helyes volt" - mondta Thomas de Maiziere.
Hangsúlyozta, hogy nem a szeptember 4-ei döntés váltott ki "szívó hatást". Sok tényezőnek volt szerepe, különösképpen a magyarországi határkerítés megépítéséről júniusban tett "látványos bejelentésnek".
Mint mondta, a szeptember 4. körüli napokban Németországba érkezett menedékkérők már "régen úton voltak", és a kancellár döntése nélkül is kerestek volna utat maguknak, de tagadhatatlan, hogy a döntés tovább erősíthette a menedékkérők beáramlását.
Ugyanakkor téves az a megfogalmazás, hogy a kancellár megnyitotta a határokat; "ez egyszerűen nem igaz", hiszen a határok a jogszabályoknak megfelelően nyitva voltak és nyitva is vannak - húzta alá Thomas de Maiziere.
A német belügyminiszter nemmel választolt arra a kérdésre, valóban úgy gondolja-e, hogy Magyarországot terheli a felelősség a történtekért.
"Biztosan nem egyedül" Magyarországé a felelősség - tette hozzá.
"Valójában csak visszafogottan szeretném bírálni Magyarországot", mert "nem felejtem el, hogy kiállt mellettünk 1989-ben és az újraegyesítés során", és ez "ma is befolyásolja viszonyulásomat" - mondta. (4)