Az oktatás újragondolására vonatkozó stratégiát mutatott be kedden az Európai Bizottság annak érdekében, hogy a munkaerő kínálata a jövőben jobban megfeleljen a kereslet igényeinek. A stratégia alapvető változásokat sürget az oktatásban, amelyek a diákoknak az iskolában elsajátított képességeit tartják szem előtt. A brüsszeli testület szerint javítani kell az alapvető írás-olvasás-számolás képességét is; emellett a vállalkozó- és kezdeményezőkészséget is meg kellene tanulniuk a nebulóknak. Mindehhez szervesen kapcsolódik egy másik hír: Marosvásárhelyen a napokban mutatta be Pletl Rita Sapientia-oktató annak a másfél évtizedes felmérésnek az eredményeit, amely szerint a romániai magyar közoktatásban gondok adódnak az általános és a középiskolába járó tanulók szövegalkotási és szövegértési képességeivel, amiért az elmúlt két évtizedben meghozott, gyakran egymásnak ellentmondó intézkedések is felelősek.
Javaslatot terjeszt be Izsák Balázs, a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) elnöke a székelyföldi külügyminisztérium szerepét betöltő szolgálat létrehozásáról a szervezet november 30-i, marosvásárhelyi ülésén.
Az alkotmánybíróság szerdán kihirdetett ítéletében megerősítette a legfelső bíróság döntését, amelynek értelmében tisztségbeli összeférhetetlenség miatt megszűnik Mircea Diaconu szenátor mandátuma. A taláros testület megállapította, hogy alkotmányos természetű jogi konfliktus keletkezett a törvényhozói és az igazságszolgálgatási hatalmi ág között.
Andrea Segre filmje, a Io sono Li (Shun Li és a költő) című olasz alkotás nyerte idén a Lux-díjat. Az Európai Parlament filmdíját Martin Schulz EP-elnök adta át tegnap Strasbourgban, kifejtve: a kitüntetés hozzájárul a nyelvi és földrajzi akadályok áthidalásához, ezáltal pedig minél többen részesei lehetnek a közös európai kulturális térnek. Andrea Segre a következő szavakkal vette át az elismerést: „köszönöm az EP-képviselőknek és a szervezőknek a díjat, amelynek rendkívül fontos szerepe van a független európai filmkészítés népszerűsítésében. A film segítségével tudjuk ugyanis megvitatni az európai társadalmak problémáit és a társadalmi feszültségeket.”
A Fiatal Írók Szövetségének (FISZ) négy tagját – a zentai születésű, jelenleg Szegeden élő Kollár Árpád költőt, a szövetség elnökét; Jenei Gyula szolnoki költőt, az Eső című lap megalapítóját és szerkesztőjét; Kiss László békéscsabai írót és Rhédey Gábor budapesti költőt – látta vendégül Zsidó Ferenc székelyudvarhelyi író, publicista hétfőn este, a Bretter György Irodalmi Kör különkiadásán a Bulgakov Kávéházban.
Bécs nem múlik el ám nyomtalanul! Mert odafelé, Budapesten Márta felvetette: vásároljunk hangoskönyveket! Kocsink van, benne lejátszó szintén, hát mi lehetne jobb, mint akárhány hangoskönyvet venni, és sorra hallgatni őket, amíg utazunk?