Nyolcadik tanévét kezdte idén az erdélyi magyar egyetem
A marosvásárhelyi Műszaki és Humántudományok Kar campusa
Emlékoklevelek átadása tette még ünnepélyesebbé a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Természettudományi és Művészeti karának évnyitóját Kolozsváron, szeptember 16-án. A korai évkezdet oka – amint az elhangzott –, hogy az első félévet karácsonyig be is fejezzék. Az évnyitón megkülönböztetett figyelemmel köszöntötték az elsőéveseket, kifejtve: ez a nap róluk szól, akiket elindítanak a tudás útján. A felsőfokú oktatási intézmény vezetői beszámoltak az eddigi megvalósításokról, a 2008– 2009-es tanévben bekövetkező újításokról, az egyetem akkreditációs folyamatának további lépéseiről, valamint emlékoklevéllel jutalmazták mindazokat a helyi és magyarországi oktatókat, szakembereket, neves személyiségeket, akik nyolc esztendővel ezelőtt időt és fáradtságot nem kímélve munkálkodtak az egyetem megalapításán, a különböző szakok elindításán, életben tartásán. Jelenleg a kolozsvári karon több mint 200 diák tanul, 30 főállású oktató irányításával.
Nyolcadik tanévéhez érkezett az Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (www.emte.ro), Kolozsváron pedig a hetedik évfolyam kezdhet tanulni a Bocskai-házban. Dávid László rektor az ünnepélyes évnyitón elmondta: az egyetem immár nyolc éve biztosítja diákjainak a tudáshoz való legelemibb jogot, igyekezve meghonosítani azt a fajta szemléletmódot, miszerint a magyarságnak itt helye és jövője van. A rektor a megvalósítások között megemlítette, hogy Marosvásárhelyen új campust adtak át, Csíkszeredában pedig egyetemi központot igyekeznek létesíteni. És bár a bolognai rendszer miatt a Sapientia egy időre visszaminősül főiskolává, a rektor ígéretet tett arra, hogy ki fogják harcolni a teljes egyetemi jogot, mesterképzővel és doktori iskolával. Ugyanakkor egy-két hónapon belül kérelmezik az intézmény végleges akkreditációját, ami azt is jelenti majd, hogy a hallgatóknak nem kell más egyetemeken letenniük a szakvizsgát, és Sapientiás oklevelet kaphatnak. A rektor arra is felhívta a figyelmet, hogy a Sapientia egyik nagy előnyét éppen az adja, hogy kis egyetemnek számít, így sokkal közvetlenebb a tanár-diák viszony.
A támogatások kapcsán Dávid László elmondta: remélik, hogy a román kormány is melléjük áll majd, a magyarországi államvezetéshez hasonlóan, ráadásul a múlt héten a Sapientiát beválasztották a kiemelt fontosságú nemzeti intézmények közé.
A Sapientia Alapítvány részéről Kató Béla elnök örömét fejezte ki, hogy van utánpótlás, vannak, akik idén is tanulni akarnak, átveszik a szellemi örökséget, és példát mutatnak küzdésből, törekvésből. Elmondta: a tavalyi iskolai év minősült a legnehezebbnek az egyetem történetéből, így most örvendenek az új kezdés lehetőségének. Hozzátette: idén a most bevezetett fejkvóta-rendszer is újdonságokat hozhat, hiszen annál több támogatáshoz juthat az egyetem, minél többen államvizsgáznak.
Támogatásáról biztosította az intézményt László Attila kolozsvári alpolgármester is, aki szerint a Sapientia az elmúlt hét esztendő során bebizonyította, hogy keresett, megbízható, és képes minőségi oktatást biztosítani. Így most már senki sem vitathatja el a létjogosultságát. Dr. Tonk Márton, a Természettudomány és Művészeti kar dékánja kiemelte: sorsdöntő évnek néz elébe a Kolozsváron működő kar, hiszen hamarosan kezdeményezik az akkreditácót, amely folyamat végeredményeképpen Erdélynek lesz végre teljes értékű, önálló magyar tudományegyeteme. Hozzátette: az intézmény szaktudást és szakértelmet nyújt diákjainak a tanárok részéről, valamint korszerű könyvtárat, laboratóriumokat és eszközparkot, továbbá a héten adják át a bentlakást, amely a diákok mintegy 15 százalékát juttatja szálláslehetőséghez. Kiemelte azt is: a Sapientia Románia egyetlen olyan egyeteme, amelynek szenátusában az oktatók magyarul beszélhetnek, a diákok magyarul írhatnak kérvényeket ügyes-bajos dolgaikról, mindez pedig identitást ad.
A megnyitó záróakkordjaként emlékoklevelet vehettek át mindazok, akik munkájukkal hozzájárultak az egyetem alapításához, fejlődéséhez. Ilyen elismerésben részesült dr. Mócsy Ildikó, a környezettudományi kar egyik alapítója, aki 6 éven át tanszékvezetőként is tevékenykedett. Ugyancsak oklevelet kapott dr. Xantus Gábor, dr. Kékedy Nagy László, dr. Imecs Zoltán, dr. Farkas György, Elkán György, dr. Szilágyi Pál, dr. Angi István, dr. Bolla Csaba, dr. András Szilárd, dr. Majdik Kornélia, dr. Molnár Géza, dr. Muzsnay Csaba, dr. Papp Judit, dr. Sándor József, dr. Újvárosi Lujza, Wanek Ferenc, dr. Weisburg Tamás és Mózer Zoltán.