A lakásárak megváltozott kereslet-kínálat viszonyra utalnak
Az épülő új ingatlanok csökkentették az érdelődést a régi lakások iránt
Hetek óta élénk, sőt túlfűtött érdeklődéssel követik az ingatlanpiac alakulását mind a kínálók, mind a keresők, hiszen aki eddig nyerni akart, jelenleg vesztésre áll, aki pedig vásárolna, megvárná a legolcsóbb alkalmat. A régi lakások divatjának múlásáról és a további építkezésekről szóló hírek – több ezer új lakás a központban, Békásban, Hajnal negyedben, a tervezett „felhőkarcolókban” – már a piac telítettségére utalnak, amely elkerülhetetlenül megmutatkozott az árak alakulásában. Ez a jelenség jellemző Bukarestre és az ország további öt nagyvárosára is, Kolozsvár mellett Konstancára, Jászvásárra, Bákóra és Brassóra. Ingatlanszakértők különböző megközelítésből magyarázzák a jelenséget: egyesek szerint az árcsökkenés megkönnyíti a hiteligénylést, mások a kölcsönszerződések szigorítását tartják az olcsulás egyik okának. Van, aki most buzdít vásárlásra, és van, aki a türelmet javasolja az eladásnál.
Amint arról lapunkban korábban már beszámoltunk, az év első hat hónapjában átlagosan 200 euróval csökkent az ország nagyvárosaiban a régi tömbház-lakások négyzetméterenkénti ára, ami azt jelenti, hogy például a kétszobás, 50 négyzetméteres apartman esetében az árcsökkenés tízezer eurót tesz ki. – A régi blokklakások árának csökkenése senkit nem kellene hogy meglepjen, várható volt, s ez végeredményben jó hír a lakosság többsége számára – vélekedett a bukaresti Gândul napilapban Adrian Sischin, a RE/MAX ingatlanügynökség regionális igazgatója. Hozzátette: most érkezett el a vásárlás ideje, mintegy jelezve, hogy további árcsökkenésre szerinte már nem lehet számítani.
Mások azonban úgy látják, hogy a régi blokklakások ára tovább csökken majd, hiszen a közeljövőben csak Kolozsváron mintegy húszezer új apartmant építenek különböző beruházók.
Egyesek nyernek tehát, miközben mások veszíthetnek. Például azok, akik tavaly ősszel, a legmagasabb árak idején fektettek bele régi tömbház-lakásokba, és akik most különféle okokból kifolyólag, ingatlanjaikat eladni kényszerülnek. Az árcsökkenés azonban jó hír a hitelből vásárolni szándékozóknak, akik az olcsóbb vételárnak köszönhetően beleférhetnek a hitelezők feltételrendszerébe. Szintén jó hír, hogy szakemberek szerint év végére a régi tömbházlakások további 10–15 százalékkal válhatnak olcsóbbá.
Persze, nem mindegyik tömbházlakás ára csökkent. Vannak ugyanis olyan jó helyen szituált apartmanok, amelyekért a vevők jelenleg is versenyeznek, s amelyek ára ennek köszönhetően az elmúlt időszakban is növekedett. Ilyenek a belvároshoz közeli zónák, illetve a csöndes, rendezett környezetben vagy ellenkezőleg, a nagyon is forgalmas városrészekben álló apartmanok, amelyek ára lassan, de folyamatosan nő.
Kolozsvári példák
– A régen épült lakások esetében beszélhetünk árcsökkenésről vagy akár árstagnálásról is – magyarázta lapunknak Sebestyén Ildikó, a Meridian ingatlanügynökség igazgatója. – Június végén, illetve július elején már érezhető volt ez a tendencia. Például egy Monostori háromszobás tömbházlakást 110 000 euróért akartak eladni a tulajdonosok, ám több heti várakozás után meg kellett elégedniük 75 000 euróval. A kétszobás lakások értéke, amelyek átlagára 75 000–77 000 euró között ingadozott, mostanra 62 000 euróra csökkent, az egyszobás lakásoké pedig 55 000 euróról 44 000 euróra. Ez hozzávetőlegesen 20–25 százalékos árcsökkenést jelent, de ha utána nézünk, ezek az árak nagyon közel állnak a tavaly nyáron jegyzett lakásárakhoz. Az új lakások – értem itt az egy-két éve épült ingatlanokat – ára viszont továbbra sem csökkent. A Donát negyedben alig épül új, a korszerű követelményeknek megfelelő lakás, társasház. Értesüléseim szerint egy ilyen építmény négyzetméterenkénti ára elérheti akár a kétezer eurót is. Valamivel kevesebb a Monostor negyedi új lakások ára, például a Mező utcában, ahol 1500 euró körül alakul négyzetmétere az ingatlanok árának – magyarázta a Meridian ingatlaniroda vezetője.
Egyre kevesebb a vásárló, s ha valaki lakáseladásra adja a fejét, jó lesz, ha számol ezzel az áringadozással, mert a csökkenés egész évben érezhető lesz. Sebestyén Ildikó véleménye szerint az ingatlanpiacon a kereslet főleg azért csökkent, mert a bankok megszigorították a hitelnyújtás feltételeit: a kevés készpénzzel rendelkező vásárlók azon része, akik a bankokhoz folyamodtak hitelért, most már nem tudnak annyi pénzt felvenni, hogy az év eleji áron vehessék meg a régi tömbházlakást, és emiatt az eladóknak engedniük kellett az árból.
Egy magát megnevezni nem óhajtó vállalkozó lapunknak elmondta: az újonnan épült lakásokat kevésbé érinti az árcsökkenés, ám egy tíz százalékos nyereségvesztés elképzelhető ezek esetében is. „A lakásárak visszaestek, ellenben az építkezési anyagok ára és a munkabér ugyanannyi maradt, vagy nőtt. Ilyen esetben nem tehetünk mást, mint lefaragunk egy kicsit a saját nyereségünkből, vagy olcsóbb anyagok és munkaerő után nézünk” –, nyilatkozta a vállalkozó.
Nagyon nehéz megjósolni a trendet. Előfordulhat, hogy a régi blokklakások ára stabilizálódik, megtörténhet, hogy tovább növekszik. Az is elképzelhető, hogy a fokozódó hitelkrízis és az egyelőre még látványosan szaporodó új épületek együttes hatásaként, adott pillanatban az egész ingatlanpiac összeomlik.