label_szabadsag
Magunkról | Kapcsolat | Munkatársak
Hu Ro En
Napirenden Kult-Túra Vélemény Körkép Sport Mozaik Hirdetés/Reklám Opera EU-világ Életmód Bulvár Művelődés Campus
Számítástechnika Gazdaság Állatbarát Egészségügy Riport Decibel Motorház Tudomány Totyogó Bonifácz Élő emlékezet Világjáró
Archívum

Cikkek [Újság]| Cikkek [Web]| Gyorshírek| Az Ön híre| 2007. november 5. előtt| Digitalizált archívum

« vissza

2013. január 18.
Hitélet - Ma Árpád-házi Margit ünnepe – 70 éve avatták szentté

SZERZŐ: KOVÁCS SÁNDOR főesperes   



Margit szerzetesi vezeklőövét Esztergomban őrzik
Margit szerzetesi vezeklőövét Esztergomban őrzik
Édesapja a második honalapítóként tisztelt IV. Béla magyar király, édesanyja Laszkarisz Mária bizánci hercegnő. Boldog házasságukban tíz gyermek született. Közülük Margiton kívül kettőt emeltek oltárra, Szent Kingát és Boldog Jolánt. 1241 tavaszán a tatárok Magyarországra törtek, április 11-én a Muhi-pusztán döntő vereséget mértek a magyarokra, Mária királyné áldott állapotban menekült a királyi család tagjaival. A hagyomány szerint akkor a szülők fogadalmat tettek, hogy születendő gyermeküket Istennek ajánlják.


Margit a dalmáciai Klisszá­ban látta meg a napvilágot 1242-ben, majd háromévesen átadták a veszprémi domonkos rendi nővéreknek. A domonkosok rendje, amelyben Margit felnevelkedett, akkor csak néhány évtizede létezett, még telítve volt az első buzgalom frissességével és töretlenségével. Amíg a prédikáló szerzetesek bejárták Spanyolországot, Dél-Franciaországot és Olaszországot, miközben tanítottak, eretnekekkel vitatkoztak és koldultak, addig a Szent Domonkos szabályait követő női kolostorok a misztikus jámborság őrhelyei voltak. Lelkiségük jellegzetes vonásai: Szűz Mária bensőséges szeretete, a szenvedő Krisztus iránti odaadás, valamint a vezeklő szellem, utóbbi elsősorban a szeretet önfeláldozó tetteiben, betegek gondozásában nyilvánult meg. Ebben a szellemben nőtt fel Margit is.

IV. Béla király a tatárdúlás után a budai Várhegyen épített palotát, Budán megtelepítette a domonkosok férfi ágát, a Nyulak-szigetén pedig a domonkos apácáknak − és nem utolsósorban Istennek szentelt leányának, Margitnak− emeltetett kolostort, ahova 1252-ben költöztek át az apácák. Margit már itt tett fogadalmat 1254-ben.

Jóformán mindent, amit Árpád-házi Szent Margit életéről tudunk, Ráskai Lea domonkos apácának, a Nyulak-szigeti kolostor híres kódexmásolójának köszönhetjük, aki 1510-ben, majdnem két és fél évszázaddal a szentéletű királylány halála után dolgozott. Margit különböző kijelentései megbizonyosítanak arról, hogy már tizenkét éves korában tudatában volt, mit vállal, amikor fogadalmat tesz Humbert rendfőnök előtt. A Mindenható két alkalommal is lehetőséget adott neki arra, hogy bizonyítsa a világ előtt: ő teljesen szabadon és szívének teljes odaadásával szentelte magát Istennek. Apja ugyanis kétszer is felkereste házassági ajánlattal a kolostorban, biztosítva őt arról, hogy a római pápa biztosan meg fogja adni a felmentést, hiszen a kilátásba helyezett házasságok igen nagy politikai előnyökkel jártak volna. Az első kérő V. Boleszláv lengyel király, a második Nagy Ottokár cseh király volt. Margit mindkettőt határozottan visszautasította, apja kérésére azonban találkozott Ottokárral egy bemutatkozás erejéig. Azonban hallani sem akart házasságról és felháborodott azon, hogy a cseh király tudatta vele, hogy szépsége az apácaruha ellenére is elbűvölte. Azt mondta nővértársainak, inkább levágatja az orrát, semhogy valaki ilyen illetlen megjegyzést tegyen rá, apját pedig emlékeztette arra, hogy egykor ő maga ajánlotta fel Istennek, s az ő jegyese Krisztus egyszer s mindenkorra.

Szentté avatási iratai megmaradtak, amelyek nővér- és kortársainak sok, hitelt érdemlő vallomását is tartalmazzák. Margit számára magától értetődő volt a szabályok szigorú megtartása, a kemény önsanyargatás, a legnyomorúságosabb betegek szolgálatában való hősies kitartás. Nagyon gyorsan és erélyesen leszoktatta társait arról, hogy benne a királylányt tiszteljék. Egy szolgáló, akit Margit csodával határos módon mentett meg a megfulladástól, a szentté avatási iratok szerint így tanúskodott: „Margit jó és szent volt, mindannyiunk példaképe. Alázatosabb volt, mint mi, szolgálóleányok.” Isten rendkívüli imameghallgatásokkal és csodákkal jutalmazta odaadását.

Meggyőződésem szerint Margit az apácafátyol alatt is apja odaadó leánya maradt. Nem hagyta ugyan politikai érdekekből férjhez adatni magát, de az utolsó Árpád-házi nagy uralkodó terveivel és erőfeszítéseivel szoros kapcsolatban volt. Talán éppen ebben a kapcsolatban és a közös felelősségben látta életének igazi értelmét. A kolostorból is sokat tett az ország belső békéjéért. Ez az elhivatottság ösztönözte olyan vezeklő életre, ami nekünk ma szinte lehetetlennek tűnik.

Az 1300-as évek elején írott Margit-legenda − amelyet Ráskai Lea jegyzett le, és fordított magyarra − a középkori magyar irodalom becses emléke, hiteles képet nyújt a királylányból lett apácáról. Ez a legenda, melynek szerzője Margit lelki vezetője, Marcellus, nemsokára Margit 1270. január 18-án bekövetkezett halála után keletkezett, amikor bátyja, V. István király megtette az első lépéseket húga szentté avatása ügyében.

Szent Margit példája szertesugárzott az országban, s az sem a véletlen műve, hogy éppen abban az időben keletkezett az egyetlen magyar alapítású szerzetesrend, a Pálosok, akik elvonultan éltek magányukban, távol a megvetett földi világtól.

Huszonnyolc évesen adta vissza lelkét teremtőjének, szeretettől és vezekléstől elemésztve. Halála óráját derűs arccal előre megjövendölte. Apja pedig, aki betegen, öregen kiköltözött a szigetre lánya sírjához, néhány hónap múlva követte őt. IV. Béla 1270. május 3-án halt meg, de nem lánya mellé, hanem Esztergomba temették. Holttestén összeveszett az esztergomi érsek és az ottani ferences kolostor elöljárója. Egyik templomból a másikba hurcolták a királyi tetemet, amíg végül győzött a hatalmasabb, az érsek.

Margit boldoggá avatási eljárását sohasem fejezték be, de tiszteletét 1789-ben hivatalosan is engedélyezték. A magyarokat annyira szerető XII. Pius pápa (1939−1958 között) hetven esztendeje avatta szentté, 1943-ban.







Az Ön híre
Mihálik András könyvbemutatója
...
Hír feltöltéséhez kérjük, jelentkezzen be itt.
 Az összes ÖN híre  



Legutóbbi hozzászólások
A legutóbbi öt hozzászólás.
  • Arnika: YESSS!
  • arnika: Eso utan koponyeg... negy ev alatt nem volt ido lepni? Szep lassan, egyenkent ki...
  • Bela: Szuper az ujsag cikk.En a Tokoz negyedben szulettem es csak a nagy szuloktol hal...
  • Iczig: nem igazan erdekel....
  • B.Gy: ezt érdemes minden kolozsvárinak elolvasnia:
    Jeszenszky Géza...

Kommentálható tartalmak
A legutóbbi öt kommentálható tartalom.
Te is tudod a helyes válaszokat! Vagy vannak fejtörő kérdéseid?
Ingyenes, magyar nyelvű kvízverseny a Bulgakovban
VIDEÓ - Kolozsváron tartottak bemutatót a Sztánai Lovasok
FOTÓRIPORT - Ismét kvízverseny a Bulgakovban, ismét agymozgató kérdések…
VIDEÓINTERJÚ - 27. Tusványos: Melyik mértékű bérszakadék esetében már nem kecseg...
VIDEÓRIPORT - Lóháton, nomád stílusban Porolissum meghódítására
 Az összes kommentálható tartalom  

Szavazógép
Önt zavarta az Untold feszivál zaja?
Ittam két sört, betettem a füldögót, aludtam
Igen, nagyon hangos volt a zene
Nem zavart
Eddigi szavazatok száma:569
Korábbiak  

Legolvasottabb tartalom
Az elmúlt 3 nap legolvasottabb tartalmai.



Üzenőfal
Üzenetének elküldésére kérjük, jelentkezzen be.

Reklámajánlat
Apróhirdetési díjszabások (letöltés)
Tarife pentru marea reclama (în varianta tipărită a ziarului) (letöltés)
Reklámdíjszabás - a nyomtatott újságban (letöltés)
Tarife la mica publicitate (varianta tiparita) (letöltés)
Politikai reklámdíjszabás (letöltés)
Reclama politica (letöltés)
Advertising prices (letöltés)

Legutóbb regisztráltak
Üdvözöljük legutóbb regisztrált tagjainkat: ssandorr, kiseniko, Kszaniszlo, Cosmetic Plant, 64petrik.
Regisztrált tagok száma: 4093.
 Regisztráció  

On-line felhasználók
Regisztrált: 0
Vendég: 1691
Bejelentkezett felhasználók:
Impresszum Adatvédelem Software development by Codespring. Web hosting by Codespring.
Támogatók:
Communitas Alapítvány Communitas Alapítvány
Hungarian Human Rights Foundation Magyar Emberi Jogok Alapítvány - Hungarian Human Rights Foundation (HHRF - New York).
Bethlen Gábor Alap Bethlen Gábor Alap