label_szabadsag
Magunkról | Kapcsolat | Munkatársak
Hu Ro En
Napirenden Kult-Túra Vélemény Körkép Sport Mozaik Hirdetés/Reklám Opera EU-világ Életmód Bulvár Művelődés Campus
Számítástechnika Gazdaság Állatbarát Egészségügy Riport Decibel Motorház Tudomány Totyogó Bonifácz Élő emlékezet Világjáró
Archívum

Cikkek [Újság]| Cikkek [Web]| Gyorshírek| Az Ön híre| 2007. november 5. előtt| Digitalizált archívum

« vissza

2012. október 05.
A játék neve: Branding

SZERZŐ: Ciotlăuş Pál reklámszakember, Promoteus Advertising   



(A Romániai Magyar Üzleti Egyesület szeptember 28-i, kolozsvári konferenciáján elhangzott egyik előadás szerkesztett változata.)


Előadásomban három dologról fogok beszélni: 1) Mi a brand és a branding? 2) A branding fontossága, tények a legértékesebb 100 brandről. 3) A branding-tevékenység folyamatáról.

Mi is a brand? Miért használunk egy ilyen csúnya idegen szót erre a fogalomra? Sajnos azért, mert a magyar szakemberek még nem találtak olyan szót, ami teljesen lefedné az eredeti fogalom lényegét. A brandet sokan összetévesztik a termék/szolgáltatás/vállalat nevével, a logóval, a szlogennel, vagy a termékkel/szolgáltatással. A felsoroltak közül egyik sem azonos a brandel, ezek mind elemei a brandnek. A brand a fogyasztók agyában és szívében található és az egyik széles szakemberi körben elfogadott meghatározása – a célpiac érzelmei és véleményei egy adott szervezetről, termékről vagy szolgáltatásról.

A BRANDZ TOP 100 – az egyik legelismertebb brand- osztályozás – szerint, az Apple brand, amely a világon a legértékesebb, az idén, 2012-ben 182 milliárd dollárt ér, azaz kb. annyit mint Románia 2011. évi GDP-je. Ezt követi az IBM (115 milliárd USD) és a Google (107 milliárd USD). A rangsorolás korántsem stabil, a brandek értékei évről évre változnak. Az idén a legdinamikusabban növekedő brand a Facebook volt, amely 78%-kal gyarapította értékét. Egy másik érdekes trend, az utóbbi években, a legértékesebb 100 brand átlagéletkorának a folyamatos csökkenése. Míg 2006-ban ez 84 év volt, 2012-re már 68 évre csökkent. Ez egyértelműen arra utal, hogy vannak olyan változások, amelyekhez a nagy cégek nehezen tudnak alkalmazkodni. Egy erős/értékes brand fontosságát az a tény is kihangsúlyozza, hogy 2006 szeptemberétől 2012 májusáig, míg az S&P index csupán 0,4%-ot nőtt (miután 2008-ban nagyot zuhant), a BRANDZ TOP 100 vállalat értéke 37,5%-kal lett nagyobb. Ez egyértelműen jelzi azt, hogy egy jó branding-tevékenységgel rendelkező vállalat sokkal hatékonyabban tud versenyezni manapság a piacon.

Felmerül ezek után az a kérdés, hogy vajon minden vállalkozás folytathat branding-tevékenységet? A válasz: igen, feltéve, hogy a vezetőség pontosan megérti ennek az eszköznek a használatát, valamint azt, hogy mit lehet, és mit nem lehet elérni vele.

Egy jó branding-stratégiának a kidolgozása 4 fő szakaszból áll. Az első és legfontosabb elem, a marketing-stratégia. A branding-folyamatnak a leglátványosabb része a kommunikáció, viszont a piacnak megfelelő termék, elosztási csatorna, megfelelő ár hiányában, pusztán kommunikációval nem lehet semmit sem elérni. A vállalat piaci versenyhelyzetének függvényében ki lehet dolgozni piacvezetői, kihívói, követői vagy kis cégekre szabott marketing-stratégiákat.

A marketing-stratégia részeként, nagyon fontos pontosan pozícionálni a terméket/szolgáltatást/szervezetet egy, a piac számára releváns értéknek/tulajdonságnak megfelelően. Az igazság az, hogy egy nagyon „zajos” világban élünk a marketingüzenetek szempontjából. Naponta mindenkit legalább 3500 üzenet ér valamilyen formában. Ahhoz, hogy az üzeneteink célba érjenek, nagyon pontosan tudnunk kell, hogy mi az az egy dolog, amit szeretnénk, hogy a célpiac megjegyezzen rólunk. A célpiac így is, úgy is be fog skatulyázni, mert az emberek egyszerűen képtelenek minden termékről mindent megjegyezni, ezért jobb, ha részesei vagyunk ennek a folyamatnak, és mi is alakítjuk ezt.

A harmadik lépés, a pozícionáláshoz illő arculat kialakítása, ami magába foglalja a logót, névjegykártyát, fejléces papírokat, autók dekorálását, termékcsomagolást és minden olyan elemet, amelyek által a vevő érintkezik a cégünk termékeivel/szolgáltatásaival. Mivel az arculat az egyik látványosabb eleme egy brandnek, sokan a brandet az arculattal, vagy esetleg a logóval tévesztik össze. Az egységes arculat tulajdonképpen az adott brand aláírásának felel meg. Az arculatot (egységes szimbólumok, színek, stílus, betütípus stb.) leginkább egy érzelmeket/véleményeket gyűjtő perselyhez tudnánk hasonlítani.

A branding-folyamat negyedik lépése a brand kommunikálása a célpiaccal. A kommunikációs szakasz természetesen sokat függ az előző szakaszokban elvégzett feladatoktól. Ezen a területen még mindig működik a sajtó hatalma. Még mindig lehet ismeretségre szert tenni azáltal, hogy sulykoljuk ugyanazt az üzenetet, viszont ez egyre kevésbé hatékony, olyan, mint amikor egy kalapáccsal ütünk be egy facsavart. Az igazi brandhez való kötődés, amit a branding-tevékenység által minden vállalkozás el szeretne érni, nem az üzenet agyonsulykolásával, hanem a közös értékek (a célpiac által értékeknek vélt tényezők) mellett való kiállással valósítható meg a leghatékonyabban.

A kommunikációs fázisban, mivel azt szeretnénk elérni, hogy a célpiacunk érzelmileg kötődjön a termékhez/szolgáltatáshoz/szervezethez, célszerű személyként gondolnunk a brand-re. Ezáltal könnyebben tudjuk definiálni a brand és a célpiac közötti viszonyt, illetve a brand személyiségét (vicces?, komoly?, magázza vagy tegezi a célpiacot?, huncut?, nőies?, férfias? stb...). Ha ez a kép kialakult bennünk, könnyen tudjuk kommunikálni a brand által képviselt értékeket a megfelelő kommunikációs csatornákon keresztül.







Az Ön híre
Mihálik András könyvbemutatója
...
Hír feltöltéséhez kérjük, jelentkezzen be itt.
 Az összes ÖN híre  



Legutóbbi hozzászólások
A legutóbbi öt hozzászólás.
  • Arnika: YESSS!
  • arnika: Eso utan koponyeg... negy ev alatt nem volt ido lepni? Szep lassan, egyenkent ki...
  • Bela: Szuper az ujsag cikk.En a Tokoz negyedben szulettem es csak a nagy szuloktol hal...
  • Iczig: nem igazan erdekel....
  • B.Gy: ezt érdemes minden kolozsvárinak elolvasnia:
    Jeszenszky Géza...

Kommentálható tartalmak
A legutóbbi öt kommentálható tartalom.
Te is tudod a helyes válaszokat! Vagy vannak fejtörő kérdéseid?
Ingyenes, magyar nyelvű kvízverseny a Bulgakovban
VIDEÓ - Kolozsváron tartottak bemutatót a Sztánai Lovasok
FOTÓRIPORT - Ismét kvízverseny a Bulgakovban, ismét agymozgató kérdések…
VIDEÓINTERJÚ - 27. Tusványos: Melyik mértékű bérszakadék esetében már nem kecseg...
VIDEÓRIPORT - Lóháton, nomád stílusban Porolissum meghódítására
 Az összes kommentálható tartalom  

Szavazógép
Önt zavarta az Untold feszivál zaja?
Ittam két sört, betettem a füldögót, aludtam
Igen, nagyon hangos volt a zene
Nem zavart
Eddigi szavazatok száma:569
Korábbiak  

Legolvasottabb tartalom
Az elmúlt 3 nap legolvasottabb tartalmai.



Üzenőfal
Üzenetének elküldésére kérjük, jelentkezzen be.

Reklámajánlat
Apróhirdetési díjszabások (letöltés)
Tarife pentru marea reclama (în varianta tipărită a ziarului) (letöltés)
Reklámdíjszabás - a nyomtatott újságban (letöltés)
Tarife la mica publicitate (varianta tiparita) (letöltés)
Politikai reklámdíjszabás (letöltés)
Reclama politica (letöltés)
Advertising prices (letöltés)

Legutóbb regisztráltak
Üdvözöljük legutóbb regisztrált tagjainkat: ssandorr, kiseniko, Kszaniszlo, Cosmetic Plant, 64petrik.
Regisztrált tagok száma: 4093.
 Regisztráció  

On-line felhasználók
Regisztrált: 0
Vendég: 1348
Bejelentkezett felhasználók:
Impresszum Adatvédelem Software development by Codespring. Web hosting by Codespring.
Támogatók:
Communitas Alapítvány Communitas Alapítvány
Hungarian Human Rights Foundation Magyar Emberi Jogok Alapítvány - Hungarian Human Rights Foundation (HHRF - New York).
Bethlen Gábor Alap Bethlen Gábor Alap