„A téli vakáció meghosszabbítása miatt januárban a hegyvidéki szállodák foglaltsági szintje 70% körüli volt. Sajnos a forgalom látványosan csökkent februárban, 40-45%-ra” – mondta Corina Martin, a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) elnöke.
Ennek ellenére a Régiófejlesztési és Turisztikai Minisztérium hétfőn közölte: az elmúlt hétvégén zsúfoltak voltak a hegyvidéki üdülőtelepek, mintegy 185 ezerszer vették igénybe a felvonókat, és több mint 50 ezer gépkocsit regisztráltak a főbb hegyvidéki üdülőtelepeken.
„A szállodatulajdonosok és az élelmiszer-forgalmazók körében végzett felméréseink szerint a turisták száma februárban felére csökkent januárhoz képest. A hegyvidéki szállodáknak szállító élelmiszer-forgalmazók arról panaszkodnak, hogy eladásaik 40-50 százalékkal csökkentek februárban januárhoz képest, és tavaly februárhoz képest is felére estek vissza”, fűzte hozzá Corina Martin.
A turisztikai ügynökségek és a szállodák képviselői szerint februárban a hegyvidéki telepeken megfordult turisták száma a viharok és kiadós havazások nyomán lezárt utak miatt csökkent.
A minisztérium adatai szerint az elmúlt hétvégén a legzsúfoltabb telepek és települések listáját Brassópojána vezette (70 ezer felvonóhívás, 40 ezer gépkocsi), majd következett Predeal (30 600 felvonóhívás, 2 400 gépkocsi) és Azuga (29 400 hívás, 700 autó). Bogdan Oprea, a tárca szóvivője ugyanakkor elismerte, hogy a minisztériumnak nincsenek meg az eszközei a turisták megszámlálására, csak a rendőrség által felszerelt videókamerák alapján közlik az üdülőtelepeken megforduló autók számát.
„Meglepnek a minisztérium által kiadott adatok, és az elszállásolt személyek számáról várjuk a statisztikákat, nem pedig az autók számáról, hiszen azok átutazóban is lehetnek. A minisztériumnak nincsenek meg az eszközei arra, hogy megállapítsa, zsúfolt-e egy üdülőtelep, vagy nem. A turizmusban a sikert a szálláshelyen töltött éjszakák számával mérik, nem az utcán közlekedő autók számával” – mondta Martin.