Tegnap tartott emlékülést a parlament abból az alkalomból, hogy Temesvár huszonkét évvel ezelőtt vált elsőként „szabad várossá”. Mărieş a volt államfőt „közismert gyilkosnak” nevezte. Bírálta a képviselőket és a szenátorokat, hogy olyan törvényeket fogadtak el, amelyek segítségével forradalmárokká váltak az olyan közismert gyilkosok, mint Iliescu, Sergiu Nicolaescu és Petre Roman. Mărieş szerint a rendszerváltás óta valójában egyetlen kormány sem akarta kideríteni az igazságot az 1989-es eseményekről, és egyik párt sem segítette a forradalmárokat. Mărieş szerint Iliescu volt a forradalom legfőbb haszonélvezője, mire a volt államfő párttársai, a szociáldemokrata képviselők és szenátorok hangosan tiltakozni kezdtek a padsorokban. Mărieş szerint a volt államfő profitált a december 22. utáni gyilkosságokból, amelyek a diktátor házaspár elmenekülése után történtek.
Az emléküléssel egy időben több száz forradalmár tiltakozott a kormány azon szándéka ellen, hogy elvegye járandóságukat. A forradalmárok az elmúlt napokban többször vonultak már utcára. A tiltakozók tegnap a kormány leváltását kérték, és megpróbálták áttörni a csendőrök által felállított kordont. A dulakodásban egy személy rosszul lett és ápolásra szorult. Komolyabb rendbontásra nem került sor. A tiltakozó akciót a parlament épületénél folytatták, ahol éppen az emlékülés zajlott.
Emil Boc miniszterelnök két hónappal ezelőtt jelentette be, hogy várja a kormány ellenőrző testülete által végzett vizsgálat eredményeit a forradalmárok járandóságairól. A miniszterelnök szerint ugyanis az elmúlt években jelentősen megnőtt az úgynevezett forradalmárigazolványt birtokló személyek száma. A gyanú szerint sokan jogosulatlanul kapták meg ezt az iratot, amely számos kedvezményt biztosít tulajdonosának. A kormányfő adatai szerint 2004-ben csak 4 ezer forradalmár szerepelt a nyilvántartásokban, ezek száma jelenleg eléri a 17 ezret, így az állam évente 110 millió eurót költ kedvezményeik biztosítására. Boc akkor azt is közölte, a kabinet módosítani készül a kedvezményezettek körét úgy, hogy csak az életüket vesztett személyek utódai, és a forradalomban megsebesítettek kapjanak járandóságot.
FOTÓ: ARCHÍV  |
A napokban többnyire felháborodást váltott ki a Demokrata- Liberális Párt több törvényhozójának az a törvénykezdeményezése, amely elvitatja Temesvártól a forradalom kirobbantásának elsőségi jogát arra hivatkozva, hogy Jászvásáron néhány nappal azelőtt a Securitate letartóztatott már egy ellenálló csoportot. Emil Boc miniszterelnök a történelem újraírási kísérletének nevezte a kezdeményezést, ami ellen Tőkés László európai parlamenti képviselő is tiltakozott.