Borbély szerint a tervezet előírja az adó 20–30 százalékos csökkentését. „Kérni fogjuk, hogy a parlamenti vakáció után a törvényhozó testület sürgősségi eljárással vitassa meg azt. (…) A törvényt előbb a kormánynak kell elfogadnia. A tervezetet közzétettük a minisztérium honlapján, és reméljük, hogy mielőbb véglegesítjük azt a kormány szintjén. A minisztériumközi bizottság elvi jóváhagyása megvolt. A kormány nyáron fogadja el a tervezetet” – nyilatkozta a miniszter, hozzáfűzve, hogy nem kértek rendkívüli parlamenti ülésszakot ez ügyben.
Borbély elmondta: az Adó és Pénzügyi Hivatalon (ANAF) keresztül visszafizetik a pénzt azoknak a tulajdonosoknak, akik többet fizettek a környezetszennyezési adóra: „Készül egy lista, mindenki visszakapja azt a pénzt, amit pluszba fizetett”.
A luxemburgi európai bíróság tegnap kimondta, hogy a környezetvédelmi adóról szóló román törvény 2009-ben módosított változata is sérti az Európai Unió jogrendjét, s egyben elutasította a kormány kérését, hogy e bíróság döntésének hatályát kössék határidőhöz.
A román jogrendben 2008. július 1-jétől bevezették az úgynevezett regisztrációs adót, amelyet a Romániában első ízben bejegyzett járművek után kell kifizetni. A jogszabály nem tesz különbséget a Romániában és az EU más tagállamaiban gyártott járművek között, úgyszintén az új és a régi, alkalmi vásárral szerzett járművek között sem – áll az Európai Unió Bíróságának okfejtésében.
A bíróság ugyanakkor megemlíti, hogy a román kormány célja – amelyet az adó bevezetésével óhajt elérni, a környezetszennyezés megelőzése a rendkívül szennyező Euro 1-es és Euro 2-es, nagy űrtartalmú járművekre kirótt elrettentő jellegű illeték révén, illetve az így szerzett jövedelmek környezetvédelmi projektekre való felhasználása – sokkal jobban és ésszerűbben elérhető, ha a regisztrációs adót minden ilyen típusú, Romániában bejegyzett járműre kiterjesztik. Teljesen elfogadható lenne az évi útadó keretében ez az illeték, és nem kedvezne a használt járművek hazai piacának az importból származó gépkocsik forgalmazása kárára, s emellett a szennyező fizet elvének is megfelelne.
Az érvényes jogi eljárás szerint a bíróság értelmezi és tisztázza e jogszabály jelentését és hatáskörét, hogy miként kell vagy kellett volna érteni és alkalmazni azt érvénybe lépése pillanatától. Ebből az következik, hogy az így értelmezett jogszabályt alkalmazni kell a bíróság döntése előtt született jogi határozatokra is.
Ennek ellenére, kivételesen, az uniós jogrend általános jogbiztonsági elvének alkalmazása során a bíróság korlátozhatja az általa értelmezett valamely rendelkezés hivatkozási lehetőségét. E korlátozás bevezetéséhez két feltétel szükséges: az érdekeltek jóhiszeműsége és súlyos zavarok kockázata.