Az első napon Péter Ferenc aranyosegerbegyi gazdaember emlékezett vissza azokra az óriási harcokra, amelyeket személyesen is átélt, és amelyek 1944 őszén zajlottak a falu határában lévő dombokon, a visszavonuló Magyar Honvédség és a nagy létszámú román és orosz hadosztály között. Péter Ferenc jól dokumentált, akkori személyes feljegyzéseivel alátámasztott beszámolót tartott a számos hősi halottat követelő harcokról, így több mint 66 év távlatából is élethű képet festett az akkori eseményekről, a harcok után az aranyosegerbegyi magyarság által elszenvedett atrocitásokról, de érintette a honvéd hősök sírjai helyének máig vitatott kérdését is.
Nagy érdeklődés kísérte Dávid Gyula kolozsvári irodalomtörténész második napi beszámolóját is, amelyben a 121 éve született Reményik Sándorról tartott előadást, A költő üzenete címmel. Szerdán, február 9-én Ábrahám Zoltán marosvásárhelyi egyetemi tanár az egészséges táplálkozásról értekezett, ez szintén nagyon érdekes és hasznos előadásnak bizonyult a jelenlévők számára.
A népfőiskola negyedik napján Hegedűs Lajos kormánybiztos (volt Kolozs megyei alprefektus) több mint két órán át, nagyon jól dokumentáltan, minden részletkérdésre kitérve beszélt – és válaszolt a feltett számos kérdésre – az új egészségügyi jogrendszerről.
A népfőiskola záró napján a politikáé volt a szó: a megye magyar politikusainak színe-java részt vett az aranyosgyéresi magyarsággal való találkozáson. Jelen volt László Attila megyei RMDSZ-elnök, kolozsvári alpolgármester, Máté András Levente képviselő, az RMDSZ frakciójának nemrég megválasztott vezetője, Kötő József parlamenti képviselő, Vákár István, a vidékfejlesztési hivatal igazgatója, valamint Simon Zoltán tanácsos, Boros János volt kolozsvári alpolgármester, de „beugrott” Eckstein-Kovács Péter is, aki RMDSZ-elnökjelöltként szólt az aranyosgyéresi magyarsághoz.
Felszólalásában László Attila és Máté András Levente hangsúlyozta: a 2010-es év nem volt könnyű, sok kihívással szembesült a magyarság, de mindent egybevetve jó, hogy az RMDSZ kormányon volt. Az új tanügyi törvény „elfogadásával” kezünkbe vettük a magyar gyermekek sorsát – vélték, a jövőre nézve pedig leszögezték: megyei és országos szinten egyaránt olyan tudatos politikát kell folytatni, amelynek révén a régiók fejlesztésére és az új választási törvényre vonatkozó fontos határozatok a magyarság számára kedvezően alakuljanak. A kisebbségi törvény elfogadását is minden áron ki kell, harcolnunk, tették hozzá.
Számos felszólaló – így Egei István, Nagy Balázs, Bene Ferenc, Péter Ferenc, Szász Ernő, Tapasztó József és alulírott – a magyarság megosztottságában rejlő veszélyekről, az új nyugdíj- és egészségügyi törvény hátrányos kikötéseiről kérdezte a meghívottakat. Végül Pataki József korábbi tordai városi tanácsos, a Honvéd Hagyományőrző Társaság alelnöke ismertette az idei helyi terveket, így például azt, hogy egy fehér márványtábla felavatására készülnek az aranyosgyéresi református templom udvarán, a környéken elesett honvéd hősök tiszteletére.
A nagysikerű rendezvény társszervezője Németi András helyi RMDSZ-elnök és Dáné Tibor Kálmán, az EMKE Romániai Magyar Népfőiskola Társaságának elnöke volt.