A csütörtökön felolvasott, a 2011-es év közalkalmazotti bérezésére vonatkozó bizalmatlansági indítványnak a vitájára tegnap került sor. A dokumentum sikeréhez, vagyis a kormány megbuktatásához 236 szavazatra lett volna szükség, de csak 190 igen voks gyűlt össze, és egy ellenszavazatot jegyeztek. Azért alakult ki ez az eredmény, mert a kormánykoalíciót alkotó pártok nem szavaztak. Jelen voltak ugyan a teremben, de nem éltek a szavazási lehetőséggel.
Lesz béremelés
A plénumban nem érződött a bizalmatlansági indítványok esetében a parlamentben általában jelentkező feszültség. Az ellenzék is eleve vesztesként állt fel ebben a küzdelemben, hiszen Victor Ponta, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke már az indítvány benyújtásakor kijelentette: nincsenek illúzióik. A szociáldemokraták és a liberálisok kihasználták a számukra fenntartott hozzászólási időt, a kormányoldalnak azonban sürgősebb volt, hiszen az indítvány vitája után kezdődött a költségvetés parlamenti vitája, amelyet a kormányoldal péntekig szintén dűlőre akar vinni. A kormánykoalíciót alkotó pártok, valamint a nemzeti kisebbségek és a függetlenek frakcióinak vezérszónokai megelégedtek egy-egy tömör és világos mondattal. Bejelentették a parlament emelvényéről, hogy nem támogatják az ellenzék bizalmatlansági indítványát.
A voksolás után Emil Boc miniszterelnök kijelentette: „diadalmaskodott az ésszerűség”, és hangsúlyozta, hogy a bizalmatlansági indítvány elvetése azt jelenti, hogy a közalkalmazottak megkaphatják a júliusban elveszített bérük 25 százalékának egy részét. A 2011-es közalkalmazotti bérezésre vonatkozó törvény ugyanis egyebek között kimondja, hogy január 1-jétől egységesen 15 százalékkal fognak nőni a közalkalmazotti fizetések. A miniszterelnök a bérezési törvénycsomag, valamint a jövő évi költségvetés elfogadását sürgette, mert – mint mondta – ezek a jogszabályok összefüggnek, és egyik nélkül se létezhet a másik.
Kormányzati üröm
A kormányoldal tegnapi örömébe üröm is keveredett, hiszen a koalíció nem tudta érvényesíteni azt az akaratát, hogy a második bizalmatlansági indítványt is hétfőn vitassák meg, és a bizalmi szavazást is megejtsék. A kormány ugyanis a bértörvény-csomagért vállalt felelősséget, ami két külön jogszabályból áll. Az egyik törvény a 2011-es bérezésről szól, a másik jogszabály viszont a közalkalmazottak bérezésének a kerettörvénye, amely tágabb értelemben szabályozza a közszféra bérrendszerét. Mint ismeretes, az ellenzék pénteken távol maradt a parlamenti ülésről, hogy hétfőn ne kerülhessen sor a kerettörvény kapcsán benyújtott bizalmatlansági indítvány szavazására. Ők meg akarták akadályozni a bértörvény-csomag életbe lépését, de minden jel szerint ez nem fog sikerülni nekik, mert a parlament két házbizottsága tegnap együttes ülésén úgy döntött: a második bizalmatlansági indítványnak a vitájára, valamint a szavazásra csütörtökön kerül sor.
Ez azt jelenti, hogy a kormánynak csütörtökön újabb bizalmi szavazással kell szembenéznie, azonban kevésbé valószínű, hogy az ellenzéknek sikerül összegyűjtenie a kormánybuktatáshoz szükséges szavazatszámot. A szociáldemokraták azonban nem adják fel teljes mértékben a küzdelmet, hiszen Victor Ponta bejelentette: megtámadják az Alkotmánybíróságon a 2011-es bértörvényt, amely már a parlament által is elfogadottnak tekinthető azt követően, hogy tegnap megbukott az ellene benyújtott bizalmatlansági indítvány. Az ellenzék azzal akar érvelni a talárosok grémiuma előtt, hogy a kormánynak csak rendkívüli esetben lenne szabad felelősségvállalással a parlament elé terjesztenie törvényeket, erre az Alkotmánybíróságnak egy korábbi döntése is már utalt. Az ellenzék szerint a kormányoldal rendelkezik akkora parlamenti többséggel, hogy a normális törvényalkotási úton terjessze a parlament elé a törvényeket, és ne kerülje meg a fontos jogszabályokkal a törvényhozást.
A parlamentben tegnap elkezdődött az állami költségvetés vitája is, miután a hétvégén rekordidő alatt átrágta magát a vaskos büdzsétervezeten a parlament költségvetési és pénzügyi szakbizottsága. Az ellenzéknek csak négy módosító indítványt sikerült elfogadtatnia a kormánypártokkal, amelyek drákói programot szavaztak meg a költségvetési vitának. Éjjel kettőig tartott a vita, amely reggel kilenckor folytatódik, és minden bizonnyal ismét késő esti órákba nyúlik. A tervek szerint ugyanis pénteken kerül sor a végszavazásra, de a honatyák minden bizonnyal rövidebb idő alatt akarnak végezni, hogy karácsony estéjére hazaérjenek. Az ellenzék legfőbb bírálata az, hogy az idei költségvetés is, akárcsak az idei, rosszul van felépítve, irreálisan magas bevételekre számít, és alábecsüli a lej–euró árfolyamot. Ezzel szemben Emil Boc úgy véli, hogy ezzel a büdzsével Románia két év után végre kilábal a gazdasági recesszióból.