Kiemelte: a környezet jelenti például a földrajzi, történelmi és a közösségi teret: „a szerző nem katedrafilozófus, aki íróasztala fölé hajolva bújja a filozófia történetének nagy könyveit, hanem kint is jár, kint is él, kint is vannak gondolatai, azzal a környezettel kapcsolatosan is elmélkedik tulajdonképpen”.
– Nagy gondolkodóink nekünk gondolkodnak, de nem tudnak helyettünk gondolkodni. Ugyanez a helyzet Egyed Péter esetében is: attól függetlenül, hogy nekünk gondolkodik, nem várhatjuk el, hogy helyettünk is gondolkodjon – mondta Horváth Andor.
Amint az ezt követően, az Egyed Péter szavaiból is kiderült, a kötetben szereplő esszéket és tanulmányokat különböző alkalmakra írta. Megtudtuk ugyanakkor, hogy tárgyalásokat folytatnak mostanában a Böhm Károly Filozófiai Intézet megalakításáról, amelyet a tervek szerint az EMFT működtet a következőkben. – Igyekszünk megfelelni a szükségleteknek: viszonylag színvonalasan, tőlünk telhetően olyan szellemi hagyományt és környezetet fenntartani, amelyben az elődök is jelen lehetnek – összegezte a szerző.