– Bob Cohen a Tranzit Ház 1997. októberében tartott nyitóünnepségén is részt vett, ezért is különösen örvendünk annak, hogy ezúttal is megtisztelt bennünket jelenlétével – magyarázta Könczei Csilla, majd az elmúlt években az épületen és környékén végzett javítási, restaurálási munkálatokra emlékezett vissza: mint mondta, a legtöbb ilyen akció nem a szó szoros értelmében vett műépítészeti beavatkozás volt, közösségi projektek keretében, kis lépésekben haladtak előre. 1997 és 1999 között lomtalanították és kitakarították az épületet, hogy a további munkálatokra sor kerülhessen: elsőként a bádogtetőzet cseréjére, az udvar szebbé tételére és átalakítására, majd idővel, 2000 és 2005 között az infrastruktúra (villanyáram, csatornázás, központi fűtés) bevezetésére, a belső és a külső falfelületek renoválására és festésére.
2006 és 2009 között zajlott a tetőszerkezet helyreállítása Makay Dorottya tervei alapján, tavaly pedig már nekifogtak a mennyezeti kép restaurálásának és a festett felületek konzerválásának. Ennek eredményeként az idei Tranzit Napok résztvevői a zsidó vallásos mitológia szimbólumaival, a szarvassal, a sassal, a tigrissel és az oroszlánnal illusztrált mennyezetet is megtekinthetik. Egy marosvásárhelyi szakember, Kiss Lóránt festő-restaurátor diákokkal közösen végzett munkája ez – tudtuk meg az alapítvány vezetőjétől. A következő lépés pedig, túl azon, hogy időközben az alapítvány új irodahelyiségét is számítógépekkel szerelték fel, az emelet beltéri és belsőépítészeti rendezése lesz.
Az évek során többek között az Euroart – European Cultural Fund For Romania, az Illyés Közalapítvány, a Szülőföld Alap és a Communitas Alapítvány támogatta a különböző beruházásokat – ecsetelte Könczei Csilla –, a tetőszerkezet konszolidálásához szükséges pénzalapokat a Romániai Nemzeti Befektetési Alap (CNI) és az Illyés Közalapítvány adta, a mennyezeti kép restaurálását pedig a magyarországi Miniszterelnöki Hivatal is támogatta. Nem volt könnyű az elmúlt 13 év, ennek ellenére a Tranzit Alapítvány függetlenként, a különböző csoportok elvárásait és igényeit megfelelően kielégítve életben tudott maradni. – A rendezvényeink révén sikerült olyan üzeneteket szétküldeni a kolozsvári és a tágabb közönség irányába, amelyek hatására még több személy, csoport és intézmény keresett meg bennünket, úgy érezve, hogy itt nekik is helyük van. A Tranzit Házban mindenki megtalálhatja a helyét – hangsúlyozta.
Megtudtuk: a korábban elkezdett projekteket az elkövetkező időszakban is folytatni szeretnék, az évente sorra kerülő Tranzit Napok rendezvénysorozat mellett, amely alkalmakon a barátok és az ismerősök mellett a szélesebb közönség is megismerheti az alapítvány tevékenységét, ősszel interkulturális tábort szerveznek román, magyar és cigány gyermekek számára, ugyanakkor jövőre is tervezik a Dialektus fesztivál megrendezését, hogy csak néhány példát említsünk. – Rengeteg ajánlatot kapunk nap mint nap, és hál’istennek nagyon sok kapcsolatunk is van (Német és Francia Kulturális Központ, Magyar Kulturális Intézet, Bogáncs-Zurboló Egyesület, Planwerk stb.), egyetlen dolog azonban nincs, éspedig a pénz. Ellenkező esetben naponta szervezhetnénk valamit – mondta. Hozzátette: lévén, hogy 1974-ig zsinagógaként működött az épület, továbbra is fontosnak tartják a zsidósághoz bármilyen szempontból kapcsolódó rendezvények megszervezését.
A program folytatásában tegnap délután a Dialektus Európai Dokumentum- és Antropológiai Filmfesztivál díjnyertes filmjeit vetítették, ma este 7 órától pedig a Tranzit Ház 13 éves történetét bemutató, dokumentumfotókból összeállított képes vetítést tekintheti meg a közönség.