A cégelemzés dolga felfedni és megértetni ezeket a tényezőket a jobb döntéshozatal érdekében. A cégelemzés nem csupán számokat és számolást, hanem ennél többet jelent. Nemcsak a számokat kell látni, hanem azt is ami mögöttük van, illetve mindent, ami befolyással lehet a cég tevékenységére. Bárki (akár te is) lehet cégelemző, ha megvan hozzá a kellő tudása és ideje. A tudás alapjait cikksorozatainkban is elsajátíthatod.
Ha az elemzés során kizárólag a számokra koncentrálunk, akkor pénzügyi elemzésről, ha pedig a számok mögötti okokra és egyéb, nehezebben mérhető jelenségekre, akkor minőségi elemzésről beszélhetünk. A két féle elemzés, a pénzügyi és minőségi, csakis együtt alkot teljes képet a cégről. Tehát úgy is mondhatjuk, hogy a cégelemzésnek két része van: a pénzügyi elemzés és a minőségi elemzés.
A pénzügyi elemzés (angolul financial analysis) a befektetés alapköve, főleg ami a részvényekbe és vállalati kötvényekbe való befektetést illeti. Ugyanakkor lehet alkalmazni más befektetésekre, pl. állami kincstárjgyekre is. Sok féle befektetési stratégia létezik, de talán bátran mondhatjuk, hogy egyik sem mellőzheti a pénzügyi elemzést. Ennek oka elég egyértelmű, hiszen ha valaki hosszú időre be akarja fektetni a pénzét, alaposan megnézi az illető eszközt és az illető cég adatait, számait, mielőtt döntene.
A pénzügyi elemzés lényege a cég pénzügyi helyzetének megértése. Az elemzés segítségével eldönthetjük, hogy jó-e vagy sem az illető részvénybe fektetni. Ez tulajdonképpen a pénzügyi jelentések (mérleg, eredménykimutatás, készpénzáramlás) böngészését, tanulmányozását és a bennük való elmélyülést jelenti.
A pénzügyi elemzés olyan kérdésekre adhat választ mint:
• Hány százalékkal nőttek az eladások?
• A költségek féken vannak tartva?
• Mekkora a mindennapi tevékenységből származó profit? Növekvő-e a profit mértéke?
• Vissza tudja fizetni a hiteleket? Termel-e elég készpénzt?
A pénzügyi jelentések lehetnek éves, féléves vagy negyedéves jelentések és ez meghatározza a súlyukat is: az éves jelentés mindig nagyobb értékű lesz egy befektető számára mint a negyedéves jelentés.
A minőségi elemzés a céget befolyásoló tényezők minőségével foglalkozik. A pénzügyi elemzéssel ellentétben a minőségi elemzés elemei ritkán fejezhetők ki számokban, illetve nehezen mérhetők. A minőségi elemzés a cégelemzés fontos része, és célja a számok mögötti információkat megértetni. Többek között az alábbiakhoz hasonló kérdésekre ad választ:
• Miért nőttek csupán 10%-al az eladások?
• Milyenek a hosszú távú növekedési lehetőségek?
• Milyen az illető ágazat jövője?
• Megfelelő-e a cég marketingpolitikája?
• A politikai és geopolitikai döntések hatásai a cég tevékenységére.
A minőségi elemzés fontossága abból adódik, hogy hozzásegít megérteni a nagyobb képet: összefüggést teremt a makrogazdaság és a cég állapota között, segít megérteni a politikai környezet hatásait az üzleti világra, elemzi a cég vezetőségének üzleti politikáját és hozzáállását, a vállalati kultúrát. Az ilyen fajta információk többnyire nem mérhetőek, habár sokszor lehet hivatkozni statisztikai adatokra az alátámasztásukra. A statisztikával viszont óvatosan kell bánni, mert könnyen manipulálható.
Következésképpen sem a pénzügyi sem a minőségi elemzés nem jobb a másiknál, egymagában pedig egyik sem elégséges. Csakis a kettő együtt tud teljeskörű képpel szolgálni, amelyek szükségesek a jó döntések meghozatalához.
A részvénybe való befektetés döntését nem szabad tehát elhamarkodni, és megfelelő elemzés kell megelőzze. A cégelemzés hozzásegít a részvény valódi értékének meghatározásához, ami hasznos, ha figyelembe vesszük azt a törvényt, hogy a részvény piaci árfolyama hosszú távon tükrözni fogja ezt a valódi értéket.
Például ha egy cég részvényének piaci árfolyama 145 EUR, de a valódi értéke az általad végzett cégelemzés alapján 170 EUR, akkor egyértelműen érdemes megvásárolni a részvényt, abban a tudatban, hogy előbb-utóbb a piac (más befektetők) is rájön az alulértékeltségre és az árfolyam eléri a 170-et. A részvény valódi értékének meghatározása nem pontos, hanem általában hozzávetőleges, viszont segít meghozni a befektetési döntést.