label_szabadsag
Magunkról | Kapcsolat | Munkatársak
Hu Ro En
Napirenden Kult-Túra Vélemény Körkép Sport Mozaik Hirdetés/Reklám Opera EU-világ Életmód Bulvár Művelődés Campus
Számítástechnika Gazdaság Állatbarát Egészségügy Riport Decibel Motorház Tudomány Totyogó Bonifácz Élő emlékezet Világjáró
Archívum

Cikkek [Újság]| Cikkek [Web]| Gyorshírek| Az Ön híre| 2007. november 5. előtt| Digitalizált archívum

« vissza

2009. december 28.
Spanyol EU-s elnökség kezdődik - már a Lisszaboni Szerződés alapján




Január 1-jével Svédországtól Spanyolország veszi át az EU soros elnökségét, de ez a mostani váltás sokkal élesebb határvonal átlépését jelenti, mint amit az eddigi, félévenkénti stafétabot-átadások jelentettek.


A spanyolok már a december 1-jén hatályba lépett Lisszaboni Szerződés, az unió reformszerződése alapján kezdik meg a munkát, ami egyebek közt azzal jár, hogy a tagországok állam-, illetve kormányfőit összefogó Európai Tanácsnak egyszemélyi állandó elnöke is van, történetesen a belga Herman Van Rompuy személyében. Így José Luis Rodríguez Zapatero miniszterelnök - az eddigi soros elnök országok vezetőivel ellentétben - nem fog elnökölni az Európai Tanács ülésein, nem őrá vetül majd a legerősebb reflektorfény.


    Mint Miguel Ángel Moratinos spanyol külügyminiszter a minap Brüsszelben elmondta, Zapatero rendelkezésre áll, kész segíteni Van Rompuynek a feladatok ellátásában, de azt az Európai Tanács elnöke dönti majd el, mikor mennyiben tart igényt erre a segítségre. Ez a most következő félév tehát az állandó elnök és a soros elnökség közötti együttműködés, munkamegosztás gyakorlati kialakításának jegyében telik majd.


    A spanyol elnökséget a belga, majd 2011 első felében a magyar elnökség követi. E három ország egymással szoros koordinációban, úgynevezett trióként működve kíván tevékenykedni, amiből az is következik, hogy a soros elnökségek és az állandó elnök együttműködésének modelljét leginkább a spanyolok, a belgák és a magyarok Van Rompuyjel kialakítandó közös gyakorlata önti majd vélhetően tartós formába.


    Megerősítette a reformszerződés az unió kül- és biztonságpolitikai főképviselőjének a hatáskörét is: a tisztségre kiválasztott brit Catherine Ashton egyfelől az EU "kormányának", az Európai Bizottságnak az alelnöki tisztét is betölti majd, másfelől több ezer fős uniós külügyi apparátus fogja segíteni munkáját. A soros elnök ország első számú vezetője mellett tehát a külügyminiszter is új szerepkörben kell hogy megtalálja a maga helyét a továbbiakban. A többi szakminiszter változatlanul elnököl majd az egyes szakosított tanácsüléseken, például az igazságügy-miniszterek, agrárminiszterek, pénzügyminiszterek, stb. tanácskozásán.
    A Lisszaboni Szerződésből olyan további változás is következik, hogy kiterjed az Európai Parlament együttdöntési jogköre, vagyis az eddiginél több kérdésben kényszerül majd kompromisszumra a tagállami kormányokat képviselő Tanács a parlamenti képviselőkkel, akik nem feltétlenül gondolkodnak azonosan saját országuk kormányával a napirenden levő ügyekben. A tanácsi és parlamenti álláspontok összecsiszolására az eddiginél sokkal több energiát kell ezentúl fordítani.
    A svéd elnökség higgadtan és ügyesen levezényelte a Lisszaboni Szerződés elfogadtatásának hallatlanul nehéz műveletét, új pályára állította az uniót. Napirenden tartotta a gazdasági válság kezelésének ügyét, elindította a szabadságjogok nagyobb fokú érvényesülését célzó programot. Az összességében sikeres svédek azonban nem tudták feltenni a pontot az i-re: a decemberi koppenhágai klíma-világkonferencián az EU nem találta meg a remélt kötelezettségvállaló partnereket saját ambiciózus célkitűzéseihez, a szén-dioxid-kibocsátásnak a légkör felmelegedését lefékező csökkentéséhez.
    A spanyol elnökségre így a vártnál is több feladat vár az éghajlatváltozás elleni küzdelemben: az újonc külügyi főképviselővel, valamint az újonnan létrehozott klímavédelmi EU-biztosi poszt betöltőjével - aki ez idő szerint a dán Connie Hedegaard - együtt kell törekednie arra, hogy globális megoldást találjanak erre a globális veszélyre.
    Szintén a spanyol elnökség alatt válik időszerűvé minden jel szerint annak a szakmai munkának a megkezdése, amely előkészíti a politika döntést, hogy mikor, milyen módon, milyen ütemezésben kell felhagyni azokkal a gazdaságösztönző intézkedésekkel, amelyek a válság miatt váltak szükségessé. Ezek az élénkítő csomagok hallatlanul növelik az állami eladósodottságot, így amint betöltötték szerepüket, és a válság enyhül, vissza kell térni a normális, fegyelmezett pénzügyi politikához. Most azonban még növekszik a munkanélküliség, nem lehet a válság megszűntéről beszélni, és a rendkívüli intézkedések időszakából való "kivezető stratégiát" a foglalkoztatás növelését célzó erőfeszítéseknek kell alárendelni.


    Az EU szomszédságpolitikája terén a spanyol elnökségnek nagy fokú rugalmasságot kell tanúsítania, és ebben kifejezetten fontos lehet az elnökségi trió "üzemmód" bevezetése, az, hogy a belgákkal és a magyarokkal össze fogják hangolni a prioritásokat. A spanyolok számára a szomszédságpolitika érthető módon elsősorban a déli kitekintést, az észak-afrikai országokkal való kapcsolatok fejlesztését jelenti, ám fajsúlyos országok szorgalmazzák a keleti szomszédokkal való együttműködés fejlesztését is. Ez utóbbi irány különösen fontos az energiabiztonság szempontjából.


    A nyugat-balkáni országoknak az EU-hoz való további közelítése terén - a földrajzi adottságok miatt - szintén van jelentősége a trióban történő elnöklési módnak. A spanyol elnökség kezdetével tehát bizonyos mértékben Magyarország szerepe is növekszik az unió jövőjének alakításában. (6)







Az Ön híre
Mihálik András könyvbemutatója
...
Hír feltöltéséhez kérjük, jelentkezzen be itt.
 Az összes ÖN híre  



Legutóbbi hozzászólások
A legutóbbi öt hozzászólás.
  • Arnika: YESSS!
  • arnika: Eso utan koponyeg... negy ev alatt nem volt ido lepni? Szep lassan, egyenkent ki...
  • Bela: Szuper az ujsag cikk.En a Tokoz negyedben szulettem es csak a nagy szuloktol hal...
  • Iczig: nem igazan erdekel....
  • B.Gy: ezt érdemes minden kolozsvárinak elolvasnia:
    Jeszenszky Géza...

Kommentálható tartalmak
A legutóbbi öt kommentálható tartalom.
Te is tudod a helyes válaszokat! Vagy vannak fejtörő kérdéseid?
Ingyenes, magyar nyelvű kvízverseny a Bulgakovban
VIDEÓ - Kolozsváron tartottak bemutatót a Sztánai Lovasok
FOTÓRIPORT - Ismét kvízverseny a Bulgakovban, ismét agymozgató kérdések…
VIDEÓINTERJÚ - 27. Tusványos: Melyik mértékű bérszakadék esetében már nem kecseg...
VIDEÓRIPORT - Lóháton, nomád stílusban Porolissum meghódítására
 Az összes kommentálható tartalom  

Szavazógép
Önt zavarta az Untold feszivál zaja?
Ittam két sört, betettem a füldögót, aludtam
Igen, nagyon hangos volt a zene
Nem zavart
Eddigi szavazatok száma:569
Korábbiak  

Legolvasottabb tartalom
Az elmúlt 3 nap legolvasottabb tartalmai.



Üzenőfal
Üzenetének elküldésére kérjük, jelentkezzen be.

Reklámajánlat
Apróhirdetési díjszabások (letöltés)
Tarife pentru marea reclama (în varianta tipărită a ziarului) (letöltés)
Reklámdíjszabás - a nyomtatott újságban (letöltés)
Tarife la mica publicitate (varianta tiparita) (letöltés)
Politikai reklámdíjszabás (letöltés)
Reclama politica (letöltés)
Advertising prices (letöltés)

Legutóbb regisztráltak
Üdvözöljük legutóbb regisztrált tagjainkat: ssandorr, kiseniko, Kszaniszlo, Cosmetic Plant, 64petrik.
Regisztrált tagok száma: 4093.
 Regisztráció  

On-line felhasználók
Regisztrált: 0
Vendég: 1647
Bejelentkezett felhasználók:
Impresszum Adatvédelem Software development by Codespring. Web hosting by Codespring.
Támogatók:
Communitas Alapítvány Communitas Alapítvány
Hungarian Human Rights Foundation Magyar Emberi Jogok Alapítvány - Hungarian Human Rights Foundation (HHRF - New York).
Bethlen Gábor Alap Bethlen Gábor Alap