Kolozsváron első alkalommal nyílt kiállítás Petrás Mária csángó származású kerámiaművész alkotásaiból. A Hargita Megyei Kulturális Központ szervezésében sorra került tárlat a Mária erejével című vándorkiállítás része, amely Gyergyócsomafalva, Zabola, Csíkszereda, Székelyudvarhely és Gyergyószentmiklós érintése után most a Kriza János Néprajzi Társaság székházában kapott otthont.
Petrás Mária a Bákó megyei Diószénben született, a budapesti Iparművészeti Főiskolán tanult, 1994-től folyamatosan kiállít Magyarországon és más európai országokban, alkotásai számos város közterét és templomait díszítik. A figurális kerámiával és üvegplasztikával foglalkozó művésznő 2006-ban méltán nyerte el a Szervátiusz Jenő- és a Magyar Művészetért díjakat.
A megnyitó a Serege együttes moldvai muzsikájával kezdődött, majd Hegedűs Enikő művészettörténész méltatta az iparművész munkásságát. Mint megtudtuk, Petrás Mária alkotásai őseinek tárgyi és szellemi örökségéből táplálkoznak, stilizált formavilágukat egyaránt jellemzi a test, a lélek és a szellem harmóniája. A vallásos témájú plasztikák, mint az Angyali üdvözlet, a Pieta, a Napba öltözött Boldogasszony stb. belső szépségtől ragyogó arcukkal vonják magukra a néző figyelmét. Mindezek között kiemelt helyen állnak a Babba Máriát ábrázoló alkotások, amelyek az égi és földi szépség egybeolvadásának megragadó példáit nyújtják. A méltató szavak után az est házigazdája, dr. Pozsony Ferenc néprajzkutató beszélgetett Petrás Máriával a művészi látásmódját kialakító tényezőkről. Mint kiderült, a gyerekkori tapasztalatok, a környezetében lévő egyszerű, de a természettel, Istennel összhangban élő emberek gyakoroltak hatást alkotásmódjára. „Az ő képüket szeretném példaként a világ elé tárni” — így fogalmazta meg művészi hitvallásának lényegét Petrás Mária.
Az est más meglepetéseket is tartogatott: csángó népdalokat hallhattunk a művésznő előadásában, majd zárásképpen Petrás Mária a Döbrentei Kornél író-költővel közösen megjelentetett kötetét, a Zsoltáros ultimátumot is bemutatta a közönségnek.
A kiállítás december 10-ig tart nyitva, hétköznapokon 10-17 óra között a Kriza János Néprajzi Társaság székházában (Mikes/Croitorilor u., 15 sz.)