Sas Péter, az ünnepség meghívott előadója a millenniumi év kolozsvári Főesperesi rendezvénysorozatának szervezőivel, Fábián Mária Nőszövetségi elnökkel és Fodor György piarista konfráterrel (balról jobbra) – XÁNTUS GÁBOR FELVÉTELE
Sas Péter budapesti művelődéstörténész péntek délutáni előadásával zárult a Gyulafehérvári Főegyházmegye által tavaly meghirdetett Millenniumi Év a Kolozs-Dobokai Római Katolikus főesperesi Kerületben. Fábián Mária nőszövetségi elnök köszöntő szavai után Kovács Sándor főesperes vette át a szót. „Helyi szinten a millenniumi év legjelentősebb megvalósítása Márton Áron szobrának a felállítása volt a 660 esztendős templom kertjében. Ugyanakkor örömmel említem, hogy a római katolikus óvoda beindította második csoportját. Felújítottuk többek között a Katolikus Egyetemi Lelkészség székhelyét, a Szent Mihály-templom órája pedig újból mutatja az időt. Jelentős anyagi áldozatok árán elkezdődtek a Donát utcai templom befejezési munkálatai. Tavaly szeptemberben Sas Péter előadásával nyitottuk meg a millenniumi évet, s most ennek zárására kértem fel e nagyra becsült szakembert”, foglalta össze a főesperes.
„Az egyházi műemlékek és kegytárgyak fenntartása komoly feladat, ezért is fontos és időszerű Sas Péter előadása”, közölte Fodor György piarista konfráter, majd a résztvevők megtekintették azt a rövidfilmet, amely a Szent Mihály-templom nagy szentségtartójáról szólt. „Az előadást a kettősség jellemzi: az erdélyi főegyházmegye most ünnepelte ezeréves fennállását, másrészt ezelőtt 660 évvel, pontosabban 1349-ben Gergely avignoni érsek kibocsátotta azt a búcsúengedélyt, amelynek révén lehetőség nyílt a Szent Mihály-templom és a Szent Jakab kápolna felújítására”, kezdte beszédét Sas Péter.
Sok érdekességgel szolgált az előadó a templom kriptájára vonatkozóan is, amelyet az 1957-es helyreállítás során nyitottak fel. A tíz koporsó meg volt bolygatva, a ruhák nagy része elmállott. A csontokat koporsóba helyezték, majd az újratemetési szertartás után a kriptát kitakarították, és lezárták.
„Az egyház mindig is kérte a hívek segítségét a templom helyrehozatali munkálatainak fedezésére, a polgárok pedig adakoztak, felekezettől függetlenül. Így vált a kolozsvári Szent Mihály-templom az egymást buzdító kolozsváriak közös alkotásává”, összegezett a budapesti szakember. Megtudtuk: már nyomdában van a főesperes anyagi támogatásával megjelenő, a Szent Mihály-templom történetéről szóló kibővített Sas Péter-könyv.
A rendezvényen közreműködött Török Szilvia (ének), Kertész Adél (hegedű) és Potyó István (zongora).