Több éve dédelgetett terv válik valóra a Kolozsvári Magyar Opera 2009/2010-es évadában: Ascher Tamás Kossuth-díjas rendező, érdemes művész, a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem rektorával dolgozhatott együtt az opera társulata. A neves rendező Verdi Álarcosbál című operáját viszi színre a sétatéri intézményben, a bemutatóra október elsején, csütörtökön este fél 7 órakor kerül sor. Az opera tegnapi, évadnyitó sajtótájékoztatóján a nemzetközi hírű színházi rendező mellett jelen volt Selmeczi György karmester, valamint az intézmény aligazgatója, Szép Gyula.
– Nagy öröm számunkra ez az együttműködés, olyan közös munkát tudunk magunk mögött, amely minőségi szempontból minden bizonnyal meghatározó lesz a társulat számára – magyarázta Szép Gyula. Ugyanakkor sajnálattal jegyezte meg: a művelődési minisztérium – tekintettel a gazdasági válságra – felhívta az intézmény vezetőségének a figyelmét, hogy ne ütemezzenek be az új évad repertoárjába premiereket, erre írásban is figyelmeztették őket. – Számunkra elképzelhetetlen egy évad bemutatók és felújítások nélkül, megpróbálunk tehát a szokásos módon tervezni. Ennek megfelelően több bemutatót is beiktattunk az évadtervbe, annál is inkább, hogy 2010-ben Erkel Ferenc évforduló lesz. A magyar opera megteremtőjének 200. születésnapját ünnepeljük jövőre, erre az alkalomra két premiert is tervezünk, illetve felújítjuk több művét – fejtette ki az aligazgató.
Az Álarcosbál után tehát egy másik fontos bemutatóra kerül sor, Erkel Brankovics György című operáját Selmeczi György állítja színpadra, ezt követi a Sarolta, Demény Attila rendezésében. Mindkét előadás jelentős fesztiválokra kapott máris meghívást, előző a Budapesti Tavaszi Fesztiválon lesz látható, utóbbi pedig a miskolci operafesztiválon fog vendégszerepelni. Az évad utolsó bemutatójaként egy musicalt terveznek, Venczel Péter–Moravecz Levente Ali Baba és a negyven rabló című műve Moravecz Levente elképzelésében kerül színpadra.
Az évadnyitó előadásról szólva, Ascher Tamás rendező elmondta: bár rendezett már különböző operaházakban, például Budapesten, Lyonban, Bécsben, ez az első Verdi-mű, amit színpadra állít.
– Nem vagyok hivatásos operarendező, bár sok zenés produkciót rendeztem már. Inkább zeneszerető színházi rendezőnek vallom magam, az pedig, hogy eljöttem ide a kolozsvári magyar operába, elsősorban a Selmeczi Györggyel való, évtizedekre visszamenő kapcsolatomnak köszönhető: az ő kérésének nem tudtam ellenállni. Az itteni operatársulattal való találkozás rendkívül boldogító élmény volt számomra. Olyan énekesekkel találkoztam, akiknek nem volt idegen a színházi megközelítés, ezenkívül ambiciózus, tehetséges és ragyogó énekesi képességekkel megáldott, nagyszerű emberek. Hasonlóan nagy élmény volt a zenekarral való találkozásom, érzékletes finomságokkal teli, csodálatos muzsikálást hallottam – vallotta be Ascher.
A rendező szerint izgalmas folyamat volt megtalálni az ideális arányokat, véleménye szerint ugyanis egy opera színpadra állítása azzal a veszéllyel jár, hogy a rendező vagy túlrendezi, vagy pedig alulrendezi a művet.
– Az Álarcosbál a Verdi-életmű különleges darabja, nem véletlenül jellemezte Verdi „Trisztánjaként” ezt a művet egy olasz kutató – hangsúlyozta Selmeczi György karmester, hozzáfűzve: ezt tapasztalták meg a próbák alatt. – Valóban nagy élmény volt az együttműködés Ascher Tamással, úgy vélem, szerencsés csillagzat alatt született meg ez a találkozás – összegzett a karmester.
Az előadást az Égtájak irodával való egyezség szerint október 27-én a budapesti Thália színházban is bemutatják.