Kolozsváron tegnap mutatták be az Unicef támogatásával, illetve felkérésére elkészült jelentést, amely tíz romániai nagyváros – Bukarest, Kolozsvár, Jászvásár, Temesvár, Konstanca, Ploieşti, Galac, Krajova, Brassó és Nagyvárad – fiataljainak drogfogyasztását mérte fel. A kolozsvári adatokról Sebastian Marcu, a kolozsvári drogellenes központ vezetője számolt be a sajtónak.
Világhálóról informálódnak a fiatalok
– Kolozsváron a legtöbb kábítószer-fogyasztó a 15-18 éves fiúk közül kerül ki. A kolozsvári irodában tavalyhoz képest duplájára nőtt ama fiatalok és szüleik száma, akik tanácsadásért felkeresnek minket. Ha tavaly számuk nem haladta meg havonta a tízet, most akár húszan is felkeresnek minket. A jelentésből az is kiderül, hogy a fiatalok főleg a világhálóról szerzik be a kábítószerekre vonatkozó információikat. Az elmúlt tanévben csak tíz kolozsvári iskola kérte fel a munkatársainkat, hogy tartsanak előadást a drogfogyasztás veszélyeiről, ám mostanra ezek száma szintén megkétszereződött, hiszen több mint húsz iskolába kaptunk meghívást – közölte az irodavezető.
Marcu azt is elmondta: az iskolákkal való kapcsolatteremtés érdekében a megyei tanfelügyelőséghez intéztek egy átiratot, ezt követően az iskolák maguk keresték fel a kolozsvári irodát, és egyeztettek a találkozásokat illetően. – A kolozsvári iskolák közül minket a román tannyelvű oktatási intézetek kerestek meg. A magyar tannyelvűekben Kalóz János pszichológus végez eredményes munkát e téren – pontosított az irodavezető. Egyébként ma a kolozsvári drogprevencióval foglalkozó szakemberek a Babeş–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) szociális munkás szakos hallgatóival találkoznak.
Ha bezáratják az etnobotanikus boltokat, internetről vásárolnak a fiatalok  |
Marcu még megemlítette azt is, hogy ebben a tanévben zajlik az ország összes megyéjében a június 26-án, a Drogfogyasztás és -kereskedelem Elleni Világnapon elkezdődött A hiányzó (Absentul) nevű kampány, amely szintén a kábítószerfogyasztás veszélyeire hívja fel a 15-24 éves fiatalok figyelmét. –A kampány elsődleges célja tudatosítani a pszicho-aktív szerek káros hatását – összegzett Marcu.
Folyamatos drogprevenció kell
Kalóz János pszichológus szerint a most nyilvánosság elé tárt jelentés alapja egy komoly, bukaresti szakemberek által elvégzett képzés és fontos eredményeket feltáró kutatás.
– A fiatalok kábítószer-fogyasztási szokásai változtak. Most inkább az etnobotanikus szerek fogyasztásáról beszélhetünk. Sajnos, ezek olyan tények, amelyekkel fel kell vennünk a harcot. A legnagyobb hangsúlyt a megelőzésre kellene fektetni, mert itt lehet a legjobb eredményt elérni. Sajnos, a drogprevenció gyerekcipőben jár Romániában, és a szakember is kevés. Nagyon fontosnak tartom, hogy a prevenció legyen folytonos, hiszen nem elég az, ha egy szakember tart egy előadást egy-egy iskolában. A kolozsvári Báthory-líceumban sikerült ezt a folytonosságot megvalósítani, és I–XII. osztályig terjedő mentálhigiénés programot beindítani. Mindig eleget teszek a többi magyar tannyelvű iskolából való felkéréseknek, meghívásoknak is – nyilatkozta a pszichológus.
Fogyasztás az utcán vagy otthon
Az Unicef-jelentés megállapításai kitérnek arra is, hogy a most divatos etnobotanikus szerek 2008-ban jelentek meg Romániában, és azóta fogyasztásuk egyre nőtt. A „törvényes drogoknak” minősített szerek két nagy csoportra oszthatók: a Spice néven emlegetett, növényi és kémiai összetevőket egyaránt tartalmazó szerekre; továbbá az energizáló és hallucinogén hatást keltő kémiai porokra. A jelentésből megtudhattuk: a fentebbi szerek neve és koncentrációja szinte naponta változik, ezért nehezebb őket beazonosítani. Az eddigi eredmények alapján nem jelenthető ki egyértelműen, hogy a szervezett bűnözéssel vádolt személyek és csapatok közvetlenül érintettek a legális drogok terjesztésében és forgalmazásában, de elképzelhető, hogy bizonyos csoportok foglalkoznak a tiltott drogok forgalmazásával. A 120 megkérdezett fele jónak tartja az etnobotanikus szereket árusító boltok bezáratását, ám 50 százalékuk szerint ez az intézkedés nem lesz eléggé hatékony, hiszen a fiatalok ezt követően az internetről szerzik majd be a „könnyű drogokat”.
A fogyasztók többsége jó anyagi körülményekkel rendelkezik, akik számára kihívást jelent az etnobotanikus szerek megtapasztalása. Több interjúalany vallotta, hogy nemcsak egy, hanem egyszerre többféle szert is kipróbált az interjút megelőző 30 napban. Az etnobotanikus szerek fogyasztása az utcán vagy otthon történik. Az etnobotanikus szereket rendszeresen fogyasztó fiatalok 10–300 lej közötti összeget költenek naponta erre a „kedvtelésükre”, ami átlagosan napi 53 lejt jelent. A drogfogyasztással járó fontosabb veszélyek közül megemlítendő a vér által való vírusfertőzés továbbítása, ugyanakkor súlyveszteséget, étvágytalanságot, személyiségzavarokat is okoz. A tartós kábítószer-fogyasztás az illető halálát is okozhatja.
Ami a jelentésben megfogalmazott javaslatokat illeti, a szakemberek kifejtik: szükség lenne az etnobotanikai szerek tartalmának folyamatos ellenőrzésére és beazonosítására, folyamatos adatkérésre és szakemberképzésre stb.