A törvény előírásai szerint a kiskorúak 16, szülői beleegyezéssel pedig már 15 évesen munkát vállalhatnak, de a munkaadónak eleget kell tennie a rájuk vonatkozó törvényes előírásoknak. A 2007/600-as határozat értelmében a munkaadónak meg kell teremtenie a kiskorú számára a korának megfelelő körülményeket. Tilos a fiatalkorút egészségkárosító tényezőknek kitenni: így nem érintkezhet mérgező anyagokkal, nem lehet kitéve sugárzásveszélynek, túlzott hidegnek vagy melegnek. Emellett a feladatköri teendőinek meghatározására is figyelni kell, mert azok nem haladhatják meg fizikai és pszichikai képességeit.
A diákokat naponta hat, hetente legfeljebb 30 órát dolgoztathatják munkaadóik, és ha a munkaidő meghaladja a négy órát, akkor 30 perces ebédszünet jár az alkalmazottnak. Emellett 12 óra a munkaszüneti idő két nap között, az éjszakai (este 8 és reggel 6 közötti) munkavégzés pedig egyenesen tilos.
Zsebpénztől a szükségmegoldásig
Kovács Gréta, a kolozsvári Műszaki Egyetem másodéves hallgatója szülőfalujától, a Szatmár megyei Magyarcsaholytól 9 km-re fekvő Tasnádon dolgozik, az egyik vegyesüzletben. Kilencedik osztályos kora óta minden nyáron munkába áll, elsődlegesen azért, hogy lefoglalja magát valamilyen hasznos dologgal, fontosnak tartva ugyanakkor, hogy jó kedvvel végezze a rá váró teendőket. Nem mellékes szempont a fiatal lány számára, hogy a nyári munkáért pénzt is kap, amivel zsebpénz gyanánt kiegészítheti a családtól kapott támogatást. Vendéglátóipari egységekben dolgozott korábban felszolgálóként, tavaly pedig mezőgazdasági ágazatban tevékenykedett Magyarországon, ahol szőlőt szedett.
A kolozsvári D. Zitát igazi diákmunkásnak lehet tekinteni, hiszen már tizenegyedikesként munkába állt, természetesen a tanulás mellett. Ahogy betöltötte a tizennyolcadik életévét, elszegődött egy nagybevásárlóközponthoz pénztárosnak, és hétvégeken ott kereste meg a zsebpénzét. Az ő esetében nem csupán egynyári diákmunkáról van szó, hanem szükségmegoldásról, hiszen nem várhatott el költőpénzt a szüleitől. Osztálytársnője, Zsuzsa már csak alkalmi nyári munkát akart vállalni tavaly, gyerekekkel foglalkozott, de az önállósodását segítő jövedelem annyira megtetszett, hogy folytatta a magánórák tartását, és jelenleg táncoktatással foglalkozik.
Jutalék az eladott sörért
Akad olyan helyi egyetemista is, aki alkalmi munka gyanánt kolozsvári teraszokon népszerűsít például sört. Elmondta: normára fizetik, az eladott mennyiség után kap bizonyos százalékot, ami általában nem haladja meg a havi 600–700 lejt. De ha belegondolunk, hogy napi 14–15 órát is dolgozik és a havi 300 lejes benzinköltséget is a kapott fizetésből kell állnia, akkor egyáltalán nem beszélhetünk túl jól jövedelmező nyári munkáról.
Szintén a kevésbé fizetett kategóriába tartozik az a fehérneműüzletben talált állás, amiért minimálbért kap egy kolozsváron tanuló diáklány. – Hat-hét helyre is elküldtem az önéletrajzomat, amikor munkát kerestem, de ez volt az egyetlen, ahonnan visszajeleztek – mesélte. Hozzátette: napi nyolc órát dolgozom, minden második szombaton pedig ötöt. – Nyárra kerestem állást, de a szerződést meghatározatlan időre írtuk alá, úgyhogy ha beválik, akkor lehet tovább is maradok – mondta.
Minimális befektetés, maximális rizikó
Persze vannak olyan – könnyűnek és kifizetődőnek tűnő – munkalehetőségek is, amelyek megbízhatósága kérdéses, de némi mellékkereset reményében, minimális befektetés kockáztatásával mégis belevágunk. Ilyenek például azok az álláshirdetések, amelyek otthonról végezhető internetes munkát ajánlanak teljesítményfüggő jövedelmezéssel.
Anetesmunkam2012@indamail.hue-mail címre elküldött, álláshirdetésre való reagálásra látszólag vonzó leírás érkezik a válaszlevélben, amelyből kiderül: ezt a munkát saját otthonában kortól függetlenül bárki végezheti (diák, nyugdíjas) főállásként vagy mellékállásként, ha hasznosan szeretné eltölteni a szabadidejét. Még csak szakirányú végzettséget, sőt házalásos ügynöki munkát sem igényel.
Az állásajánlat azt is leszögezi, hogy nem biztosít milliós keresetet, csak olyan munkát, amelynek pár száz lejes jövedelme megoldhatja az esetleges anyagi gondokat. Előnyei közé sorolják, hogy nincs helyhez kötve, végezhető egyedül vagy családi összefogással, és saját időbeosztás szerint.
Az álláshirdetést feladó felhívta a figyelmet arra is, hogy minimális 10 lejes befektetést igényel a munkacsomag beszerzése, amely értékes információkat, e-mail címeket tartalmaz, és amelyet csak azoknak küldenek el, akik komolyan gondolják a munkaajánlatot. És ha már kellőképpen felkeltette az érdeklődő figyelmét az ajánlat, akkor rátér a konkrétumokra is az e-mailt küldő. Kiderül, hogy a munka csupán napi néhány óra ráfordítást igényel, és másolásból, illetve ezek e-mailen keresztüli eljuttatásából áll a megadott címekre. Az ebből származó kereset pedig akár a 100–400 lejt is elérheti időráfordítástól függően.
A székelyudvarhelyi postacímre küldhető 10 lej rendszerbe lépési díj átutalását követően az ajánlat értelmében a munkacsomagnak is érkeznie kellene e-mailen, de azóta is hiába várja azt az érdeklődő álláskereső. Ezért nem árt jól meggondolni, ha könnyűnek tűnő pénzkereseti lehetőség akad az utunkba, mert nem biztos, hogy megéri a befektetést...