Elkezdődtek a felújítási munkálatok a Kós Károly által tervezett, Mócok/Moţilor úti református templomnál. Ballai Zoltán, a Kolozsvár-Felsővárosi Református egyházközség lelkipásztora ennek kapcsán lapunknak elmondta: – Idejében elkezdtük a templom felújítási munkálatait, hogy 2013-ban, a százéves évfordulóra minden eltervezett munkálatot befejezzünk. A munkálatok idén július 7-én kezdődtek. Először az ablakokat cseréltük ki; most pedig a tetőt fedjük újra. Kós Károly úgy tervezte meg a templomot, hogy a tetőhöz Zsolnay-cserepet használjanak fel. 1913-ban ez csak részben valósult meg, hiszen a templom épületének Mócok úti (homlokzati) részén zöld színű Zsolnay-cserepet használtak fel, ám a tető hátsó részére már csak pala borítás jutott. A mostani munkálatok alkalmával a százéves palatetőt levették, a tetőt újralécezték, a szellőző nyílásokat újjáépítették, a tető faanyagát pedig tűzgátló és rovartalanító szerrel kezelték. A cserepezési munkálatok most zajlanak. A tervek szerint augusztus elsején érkezik meg az utolsó, 8000 darabot számláló cserépszállítmány Magyarországról. Összesen 30 000 darab új cserepet rakunk fel a közel ezer négyzetméteres tetőre. Ezenkívül kicseréljük a csatornákat és a vápalemezeket (vízelvezető síklemezek a tetőzeten – szerk. megj.) is – magyarázta a lelkipásztor, majd folytatta: – Mivel a templom külső fala több mint negyven éve nem volt lefestve – értesüléseim szerint valamikor az 1960-as években történt az utolsó kültéri falfestés –, most ez a munkálat is időszerűvé vált. A külső falakat kőporral festik újra, az eredeti színben. A templombelsőben a padló is javításra szorul, de elképzelhető, hogy erre idén nem sikerül biztosítani az anyagi keretet. Az egyházközség közgyűlése egyébként januárban hozott egy határozatot, miszerint a közel háromezer főt számláló tagság családonként 2011-ben és 2012-ben legkevesebb 25 lejjel járul hozzá a templom felújításához. Mivel Kós Károly által tervezett műemlék templomról van szó, a magyar és a román kormány támogatására is számítunk – összegzett Ballai.
Fényképezte: PAP LŐRINC  |
Megtudtuk: a templomóra számlapjait is újrafestik, ám maga az óra nem szorul javításra, hiszen működőképes. Amíg a munkálatok tartanak, addig megállították.
Asztalos Lajos helytörténész könyvéből – a Kolozsvár Társaság és a Polis Könyvkiadó által 2004-ben kiadott Kolozsvár. Helynév és településtörténeti adattár című munkájából – kiderül: 1903-ban az egyház 50 000 koronáért vásárolta meg a báró Nemes család Monostori út jobb oldalán lévő terjedelmes kertjét, majd gyűjtést kezdeményeztek a templom felépítésére. 1908-ban elkészült az első terv, de azt nem fogadták el. A monostori egyházközség Kós Károlyt kérte fel arra, hogy az eredeti tervet felülbírálja, illetve módosítsa. Kós két tervvázlatot mutatott be, amelyek elnyerték a tanácstagok tetszését. Ennek alapján a fiatal építész kidolgozta a tanács által egyhangúlag elfogadott végleges tervet. A presbitérium 1913. február 11-én hozta meg a templom felépítésére vonatkozó határozatát. Az építkezés lebonyolításával Spáda János építőmestert bízták meg. A munkálatok 1913. június 1-jén kezdődtek, s ugyanazon év decemberében már készen állt a kalotaszegi építészet és az Árpád-kori félköríves stílus elemeiből ihletődött templom, amelyet Kós Károly egyik legsikerültebb alkotásának tartanak. A felszentelést Nagy Károly egyházkerületi főjegyző végezte el 1914. március 22-én.